Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Що поєднує депутата Котвицького з президентом Порошенком та екс-прем’єром Грузії Іванішвілі

Vgoru
Автор
Поширити:
15 травня 2016 09:10
471

Діловий партнер міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та найбагатший депутат парламенту Ігор Котвицький користується офшором, офіс якого добре відомий менеджерам президента Петра Порошенка.

Крім того, керівник «офшорки Котвицького» паралельно займається питаннями бізнесу, який за кордоном пов’язують з екс-прем’єр-міністром Грузії Бідзіною Іванішвілі. Фінансові оборудки депутата з панамською фірмою стали приводом для порушення наприкінці березня кримінальної справи за статтею «шахрайство», де слідчі шукають ознаки шахрайства в діях Котвицького. Розслідуванню передував минулорічний скандал, коли з‘ясувалося, що нардеп раптово дописав 40 млн доларів у свою декларацію про доходи за 2014 рік.

Поява інформації про багатомільйонні статки, які минулого року з рахунків Котвицького перекочували на рахунки панамської компанії, спричинила резонанс у ЗМІ та викликала інтерес правоохоронних органів.

У вересні МВС розпочало кримінальне провадження щодо зловживань посадовцями Нацбанку, які дозволили вивести $40 млн без перевірки їхнього походження та легалізації коштів. А в березні цього року київська прокуратура відкрила справу щодо можливого вчинення Котвицьким шахрайства.

В Єдиному реєстрі судових рішень повідомляються деталі оборудки.

Так, прокуратура розслідує можливе вчинення депутатом Котвицьким шахрайства під час укладення та виконання договорів із фірмою «Крим петролеум компані» та панамською Kingston Group S.A. Ідеться про перерахування 40 млн доларів цій офшорці з рахунку народного депутата.

«Крим петролеум компані» донедавна входило в структуру дочірнього підприємства норвезької нафтогазової компанії Tiway Oil.

Бізнес-діяльність останньої, відповідно до офіційного сайту, сконцентрована на видобутку нафти та газу в Туреччині та Криму. На українському півострові підприємство розробляло «Тетянівське газоконденсатне родовище». Безпосередньо цим займалася «дочка» Tiway — «Крим петролеум компані». Видобуток здійснювався на підставі договору про спільну діяльність із компанією «Кримтопенергосервіс», укладеного на паритетних засадах в лютому 2009 року. Серед засновників «Кримтопенергосервісу», як можна побачити в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, наявна компанія Burisma holding limited екс-міністра палива й енергетики Миколи Злочевського.

Наразі «Кримтопенергосервіс» фігурує у кримінальних справах, що пов’язані із незаконною видачею Міністерством екології спецдозволів на користування надрами.

Довідка:

Відкриті джерела свідчать, що Tiway Oil мала кілька засновників, хоча так і не зрозуміло, хто є її бенефіціарами. На профільному турецькому форуміучасники дискусії, яка відбувалася під час українського Майдану, зазначали, що Tiway Oil не має ділової репутації на ринку. Тоді ж на цьому форумі обговорювалися плани придбати фірму Tiway Oil міжнародною компанією Transeuro Energy Corp. Остання відома в Україні тим, що спільно з «Надрами України» розробляла Карловське, Краснополянське газоконденсатні й Поворотне газове родовища.

Після Майдану «Крим петролеум компані» перереєструвалася, «переїхавши» з Сімферополя до Києва. Змінився й засновник. Замість Tiway Oil ним стала панамська фірма Kingston Group S.A. Усі ці трансформації, як виявилося, були потрібні задля виведення коштів, зароблених на окупованому півострові в минулі роки.

Так, згідно кримінальної «справи Котвицького», 10 лютого 2009 року між «Крим петролеум компані» та норвезькою Tiway Oil був укладений договір позики. Це відбулось за кілька днів після того, як  «Крим петролеум компані» підписала угоду про спільну діяльність із фірмою Злочевського «Кримтопенергосервіс».

За даними слідства фінансування з-за кордону призвело до накопичення боргу у «Крим петроліум компані» в розмірі 41,4  млн доларів.

Довідка

За інформацією з відкритих джерел, відповідно до консолідованого балансу, активи компанії Tiway Oil у 2013 році склали 21 мільйон доларів, виторг — близько 10 мільйонів доларів. 

Щоб розрахуватися, влітку 2015 року депутат Котвицький та «Крим петролеум компані» уклали договір переведення боргу, відповідно до якого парламентар взявся виплатити зобов’язання перед скандинавами.

Як продати борг в $40 млн за один долар

Водночас, 8 червня 2015 року Tiway Oil домовилась з офшорною фірмою Kingston Group S.A про переведення боргу: це означало, що 40 млн доларів Котвицький мав виплатити вже не скандинавам, а панамцям. Зазначене відступлення права вимоги в розмірі 41 мільйонів доларів було здійснено за винагороду в розмірі 1 (один!) долар.

Котвицький здійснював перерахування 40 мільйонів чотирма траншами через «Ощадбанк» з 29 липня 2015 року по 11 серпня 2015 року. Гроші були направлені на рахунок Kingston Group S.A. у швейцарському Falcon Private Bank Ltd.

Разом із цим у декларації за 2014 рік Котвицького, поданої 30 березня 2015 року, не зазначалося про наявність у власності останнього такої суми.

Він вніс її у звітність лише після переведення траншу — 19 серпня 2015 року депутат підписав та подав уточнену декларацію, в якій вказав про наявність у нього багатомільйонного статку. Завдяки цьому він офіційно став найбагатшим депутатом Верховної Ради.

Коли стало відомо про зміни в декларації, Котвицький прокоментував їх журналістам так: «Це до бухгалтера питання. Люди помиляються і виправили помилку. Це гроші, які багато років лежали на рахунках у банках, а не виникли нізвідки. Це механічна помилка», — заявив він.

Операція з переведення коштів у Панаму, за даними депутата Сергія Лещенка, могла відбутися без дотримання передбачених законодавством процедур щодо перевірки походження коштів Котвицького, а НБУ дав можливість «випустити» відповідні кошти за кордон, при тому, що часто обмежує подібні операції для решти бізнесу.

Чи був злочин у діях банкірів, зараз перевіряє МВС. Відповідно до інформації з судового реєстру, в ході розслідування слідчими міністерства вже встановлено, що мільйони Котвицького «службові особи НБУ перерахували за попередньою змовою з посадовими особами ряду підприємств, шляхом зловживання своїм службовим становищем, маючи умисел на вчинення фінансових операцій з коштами, одержаними внаслідок суспільно небезпечного протиправного діяння».

Утім, не факт, що порушення будуть доведені. Лещенко припускав, що Kingston Group S.A є пов’язаною з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. «Так, номінальні директори компанії Kingston Group S.A виступають в аналогічній ролі в кіпрській компанії Triendotto Investments Limited, яка, своєю чергою, є засновником ТОВ «Альфа Пей Київ» в інтересах братів Армена та Карена Ванецянів – харківських вірменів, які виїхали до Швейцарії, а рахунки своїх підприємств тримали в харківському банку Авакова «Базис», — повідомляв парламентар.

Про те, що порушень МВС, мабуть, не знайде, свідчить і позиція Авакова. У листопаді минулого року – через два місяці після початку слідства в МВС — він заявив в інтерв’ю наступне: «З того, що я бачу, не існує питання про те, що він зробив якусь операцію, яка кваліфікується як неправомірна. Більш того, «Ощадбанк», коли провів цю операцію, повідомив Нацбанк …».

Окремо звертає на себе увагу місце реєстрації панамської Kingston Group S.A., яка отримала кошти від українського депутата – її адреса: Suite H, Global Plaza Tower, 19th Floor, 50th Street, Panama City, Panama. Цей офіс мають добре знати менеджери кондитерського бізнесу президента Петра Порошенка.

Річ у тім, що в цьому ж офісі розташована компанія Gateno Ventures Inc. Як раніше  писало видання Expres.ua із посиланням на інсайд від Київської регіональної митниці, Gateno Ventures Inc — уповноважений учасник британської фірми Foreway Sales LLP. Саме через цю компанію, за твердженням Expres.ua, Roshen продає в Туркменістан свою продукцію.

Більше того, директор Kingston Group S.A. — Alain Comby – водночас є менеджером іншої панамської фірми – Frankston international S.A., про щосвідчать відкриті бази даних. Раніше грузинські журналісти пов’язувалиFrankston international S.A. з екс-прем’єром Грузії Бідзіною Іванішвілі та фінансуванням проекту «Панорама Тбілісі» — забудови над історичною частиною Тбілісі.

Спільні менеджери та адреса, звичайно, не вказують на зв’язки Котвицького та, наприклад, президента Порошенка чи екс-голови уряду Грузії Іванішвілі. Адже за адресою, де базується офіс Kingston Group S.A., прописані не менше десятка офшорів, деякі з яких активно співпрацюють із різними українськими фірмами. На кшталт київської «Агро-лайн», яка торгувала з панамською Trackhold Commerce INC, дніпропетровською «Ресурс Енерго Трейд» (торгувала з Agrolux Projects Corp), «Сторік» (мав бізнес з Welian Corporation), київські «Промгаз України»  та «Континент Трейд» (мали справу з Westermal Company S.A.).

Єдине, що об’єднує їх – торгівля з Панамою кожного разу стосувалася бізнесу в енергетичному секторі. Наприклад, ТОВ «Континент трейд» два роки тому уклала договір із компанією Westermal Company S.A. на купівлю нафтопродуктів вартістю 2,3 млн доларів.

Довідка:

Ім’я Котвицького «прогриміло» в ЗМІ у вересні 2014 року після того, як він змінив дані про свої доходи за 2014 рік, збільшивши задекларовану суму на рахунках в банку з 63 млн гривень до 970 млн гривень.

Відповідно до декларації Котвицького за 2015 рік, на його банківських рахунках було 277 млн гривень, з яких 121 млн гривень було покладено у звітному році. При цьому погашені фінансові зобов’язання – іншими словами борг перед Kingston Group S.A. — склали майже 870 млн гривень.

Раніше Котвицький був відомий лише як бізнес-партнер сім’ї Авакова, який до обрання депутатом працював віце-президентом холдингу «Інвестор», де володів 9,5% акцій.

Відповідно до реєстру юридичних осіб, Котвицький також є співвласником харківської фірми «Сахалінське». Його партнером тут виступає екс-депутат і глава партії «Батьківщина» в Харківській області Віталій Данилов. Компанія на початку нульових уклала договір про спільну діяльність на Сахалінському родовищі з дочірньою структурою «Надра України» «Полтаванафтогазгеологія» та фірмою екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького (тепер носить ім’я Натан Розенберг і знаходиться в бігах) «Голден Деррік». Два роки тому «Голден Деррік» викупив у цьому проекті держчастку (в розмірі 24%), однак Вищий господарський суд повернув її державі в лютому минулого року.

Джерело

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів