Згідно нової редакції Закону «Про публічні закупівлі» з 19 квітня учасник, який бажає подати скаргу, повинен сплатити у відсотковому розмірі до очікуваної вартості закупівлі, від 2 000 до 170 000 грн. Раніше плата становила 5-15 тис грн.
Таке значне здорожчання скарги мало на меті зменшити кількість так званих «тендерних тролів» – учасників, які шляхом подачі скарги блокували процедури закупівель та шантажували замовників.
І це вдалось.
Протягом місяця дії нової редакції закону з 19.04.2020 по 19.05.2020 до органу оскарження подано 1877 скарг, з них:
При чому, за той самий період, але в 2019 році, було подано всього 744 скарги.
Тож з першого погляду здається, ніби з новим Законом кількість скарг не зменшилась, а навпаки зросла. Проте, кількість скарг, що подані саме на процедури, оголошені з 19 квітня, становить всього 18 скарг (0,9%).
Тобто кількість скарг по процедурам, оголошеним після 19.04.2020, значно зменшилась, та в подальшому навантаження на орган оскарження також має суттєво знизитись.
Сума, яку сплачено скаржниками за подачу скарг варіюється від 2000 до 170 000 грн, а в цілому складає більше 260 тис гривень. При чому, за подачу однієї із цих скарг скаржником ТОВ «Укр газ ресурс» заплатило 170 000 грн. Але 18 травня скарга була задоволена, відтак кошти будуть повернуті скаржнику.
Станом на 19 травня органом оскарження розглянуто та задоволено 7 з 12 скарг за новими процедурами, тож близько 210 тис гривень буде повернуто скаржникам.
Також цікавим моментом є запровадження нового статусу скарги, який до 19.04.2020 в електронній системі закупівель не існував – «Повернуто, як помилково направлену». Рішення органу оскарження за такими скаргами відсутнє, тому можна припустити, що ці скарги не надходили безпосередньо до органу оскарження, а були повернуті самою системою на етапі подання. Підстави для повернення в системі не зазначені, тому залишається лише здогадуватись, що повернення відбувається або з волевиявлення скаржника (до моменту направлення скарги до органу скарження), як альтернатива відкликання скарги, яке з 19.04.2020 є неможливим, або з волі системи у випадку якихось невідповідностей у скарзі.
Отже в загальній картині перший місяць роботи за новою редакцією Закону для органу оскарження не видається легшим, ніж раніше. Однак, із описаною тенденцією значного зменшення кількості скарг на процедури, оголошені після 19 квітня, в перспективі можна сподіватись на полегшення навантаження на тендерну Колегію, що матиме в результаті швидший та ефективніший розгляд скарг та, можливо, проведення засідань Колегії у рамках робочого часу.