Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Неповноцінні 24 години та коштовні 1,5% за оскарження тендеру на прикладі страхової кишені Порошенка

Поширити:
21 квітня 2018 15:04
290

Державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська протягом тижня рахувала кому і як допомогли б новели законопроекту №8265 щодо змін в тендерному законодавстві, який президент Петро Порошенко визначив як невідкладний.

Серед багатьох новинок є багато насправді позитивних (заборона вимагати від учасників довідки з відкритих реєстрів). А є такі, що позитивними лише виглядають, хоча насправді майже нічого не змінюють (24 години на виправлення формальних помилок), або взагалі погіршують стан справ (ціна скарги піднімається до 1,5% від очікуваної вартості торгів).

Отже, пропонується надавати учасникам торгів один день на виправлення невідповідностей у їхніх тендерних пропозиціях.

Однак кількість тендерних документів така велика, а дозволять виправляти помилки в дуже куцому переліку. (Ось тут порівняння впливу президентської новели та норми про 24 години, що діє у закупівлях Міністерства оборони).

Відтак за підрахунками Загребельської, за тиждень президентська версія норми про 24 години допомогла б лише у 4 випадках з 45 поданих скарг щодо неправомірного відхилення. Тобто у 89% випадків скаржника все рівно відхилили і це б не дозволило замовникам зекономити щонайменше 19,43 млн грн. – саме стільки становила різниця між пропозиціями учасників аукціонів, яких мали б відхилити за помилки, і пропозиціями наступних учасників торгів.

При цьому неповноцінність власної новели Петро Порошенко може відчути на власній кишені. Мова йде про свіжі тендери «Укртрансгазу» на добровільне медичне страхування працівників.

Страхова фірма «Країна», бенефіціаром якої офіційно є Порошенко, на семи тендерах торгувалась, знижувала свою пропозицію аби виграти підряд по якомога дешевшій для державного замовника ціні. Однак у всіх випадках «Укртрансгаз» відхилив пропозиції «Країни» загальною вартістю 16,27 млн грн. на користь фірми «ВУСО», чиї послуги послуги коштуватимуть 21,32 млн грн.

Порошенківців відхилили з дуже формальних підстав (цитуємо з цього тендеру):

у банківській гарантії «Країни» працівники «Приватбанку» помилково вказали не той номер протоколу засідання тендерного комітету «Укртрансгазу», яким затверджувала тендерна документація для саме цієї процедури закупівлі;

«Країна» завантажила в «Прозорро» документи працівника, який у випадку перемоги на тендері і займався б безпосереднім супроводженням контракту з «Укртрансгазом» – Бабіч Ірина. Однак в одному місці її назвали Григорівною, а в іншому Олександрівною – і це вже помилка;

«Країна» завантажила в «Прозорро» договори з іншими замовниками на підтвердження свого досвіду, однак «Укртрансгаз» не побачив додатків до цих договорів.

Неозброєним оком зрозуміло, що всі ці помилки є суто технічними і їх можна було б виправити навіть менше, ніж за 24 години, якби в усіх тендерах України діяла «армійська» норма. Але «Країні» доведеться тепер доводити в АМКУ, що її пропозиції не треба було відхиляти.

Нині ціна помилок – це 5 тисяч гривень за скаргу. Сім скарг – 35 тисяч гривень. Але Порошенко наполягає на тому, що для боротьби з тендерними троллями ціну скарги треба підняти до 1,5% від очікуваної вартості закупівлі. Відтак за новими правилами «Країна» заплатила б за свої скарги вже в дев’ять разів більше – 320 тис грн.

Звісно, пом’якшувальною обставиною є те, що у випадку перемоги в АМКУ вартість скарги повертається скаржнику. Припустимо, що фірмі президента наплювати на вилучення такої суми з обороту задля кількатижневого розгляду скарги. Однак насправді перемога по цій скарзі негарантована (так-так, на розгляді наступного тижня в АМКУ буде цікаво). Вищеописані помилки, незважаючи на всю їх дріб’язковість і технічність – все рівно лишаються помилками. А отже ось який результат є дуже вірогідним для цих закупівель:

Нинішня версія закону «Про публічні закупівлі» Закон зі змінами від Порошенка по законопроекту №8265
«Укртрансгаз» відхилив «Країну» за технічні помилки «Укртрансгаз» все рівно відхилив би «Країну» за технічні помилки – 24 години на виправлення таких помилок давати не можна
«Укртрансгаз» переплатить «ВУСу» 4,84 млн грн., що становить 29% від ціни пропозиції «Країни»
«Країна» Порошенка заплатить 35 тисяч за скарги «Країна» Порошенка заплатить 319 тисяч за скарги – 1,5% у дії

Більше того, фірма Порошенка в термінології апологетів боротьби з тендерними тролями також виглядатиме тендерним тролем. Бо вона заблокувала своїми скаргами аж сім тендерів «Укртрансгазу». І при певному бажанні, замовник міг би вже почати розповіді про те, що президентська фірма блокує прозорі закупівлі, не дає лікуватись працівникам «Укртрансгазу», який забезпечує велетенську частку доходів країни, а це підрив національної безпеки…

Тож якщо Порошенку наплювати на таку різницю в ціні оскарження – 35 чи 319 тисяч гривень (не всьому ж бізнесу щастить мати у керівництві галузевого регулятора вихідця саме з його фірми – до складу Нацкомфінпослуг при президенті Порошенко ввійшов юрист «Країни» Денис Ястреб), то це далеко не для всіх незначна сума.

Власник компанії «Текстиль-контакт» Олександр Соколовський минулого тижня був єдиним представником бізнесу на засіданні у Порошенка по проекту №8265. Він повідомив, що норма про 1,5% на засіданні була найбільш дискусійною, тобто багато хто з радників президента розуміє, що така вартість оскарження (а це при тому, що взагалі прибуток по державним контрактам для чесних підрядників може становити менше 10%) – може взагалі відлякати бізнес від боротьби за свої права на тендерах, а відтак призвести до зменшення економії державних видатків через зменшення конкуренції. Але з невідомих причин Порошенко тоді «заявив, що буде наполягати на озвученому варіанті».

Ну наполягайте далі, пане президент. Зрештою вашому рейтингу до бажаної вами ціни оскарження вже недалеко падати. Проявіть справжню упоротість і побийте рекорд Ющенка з падіння популярності.

Довідково: За підрахунками Загребельської, лише за один день 18 квітня колегія АМКУ розглянула чотири скарги на рішення замовника про відхилення учасників. Всі скарги були задоволені і замовників зобов’язали повернути відхилених в гру. За це скаржники сьогодні заплатили 20 тисяч гривень, а за новими правилами про 1,5% мали на три тижні витягнути 158 тисяч. І це без гарантії того, що замовники тепер взагалі не відмінять свої закупівлі аби не допускати небажаних учасників, які на чотирьох могли зекономити замовникам 541 тисячу гривень – саме настільки їх пропозиції були дешевшими від наступних переможців.

Ще шість скарг 18 квітня в АМКУ були щодо дискримінаційних умов тендерної документації замовників. У п’яти випадках бізнес виявився правий і переміг. Так ось за нинішніми правилами скаржники витратили б 30 тисяч гривень на свої перемоги, а за новими правилами про 1,5% – мали б витягнути 1,59 млн грн. І не всі б отримали свої гроші назад.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів