Суддя Віктор Данилишин
Окрім скарг та скасованих рішень суддів, члени Вищої кваліфкомісії звертали увагу і на статки служителів Феміди, а особливо на ті, що, на думку Комісії, могли не підтверджувалися їхніми доходами.
Журналісти Bihus.Info спеціально для ЧЕСНО.Фільтруй Cуд! проаналізували цікаві випадки стосовно майнових питань суддів.
Суддя Окружного адмінсуду Києва Віктор Данилишин мав одну з найдовших співбесід за час останнього кваліфоцінювання - близько півтори години. Раніше ми говорили про те, що у листопаді 2013-го Данилишин на півтора місяці заборонив встановлення на центральних вулицях Києва наметів, кіосків, навісів тощо, тобто прийняв рішення, аналогічне рішенню свого колеги Богдана Саніна. Натомість Санін за результатами співбесіди був визнаний таким, що не підтвердив здатність здійснювати правосуддя у суді, в той час як Данилишина про це рішення на співбесіді навіть не запитали.
Співбесіди була присвячена рішенням Данилишина, його поведінці на засіданнях, а також - статкам. Згідно з декларацією, у 2014-му році суддя приватизував державну квартиру площею 88 квадратів за 16 гривень. За його словами, це житло не було службовим, а отримала його сім’я в порядку черги: “Це квартира, яку я отримав за списком першочергового надання житла для працівників прокуратури(…) Почали проживати з 2008-го року, з літа, бо я там хотів робити ремонт, бо надається житло з соціальним ремонтом. Дешеві обої такі.. Ми її приватизували у 2014-му році”.
Окрім цього, сім’ї часто допомагає тесть Олексій Нікольський - громадянин Російської Федерації. За словами Данилишина, нині Нікольський оформляє посвідку на проживання в України, має плани переїхати, а поки - дарує дружині 1 мільйон гривень (подарунок на 30-річчя), а також - оплачує оренду будинка під Києвом площею 360 квадратів. На питання членів Кваліфкомісії, ким же працює Нікольський суддя вказав, що “на різних посадах був. Був заступником голови Фонду Держмайна”, однак більше інформації щодо цього він не має, адже тесть не захотів розказати йому більше. Однак станом на вересень 2017-го року на рахунках тестя було більше ніж 100 тисяч доларів.
У 2017-му на сім’ї з’явилася квартира та ділянка в Криму. Це належить дружині Данилишина та її родичам - бабусі та брату. Бабуся дружини у 2017-му році переїхала на постійне проживання в Київ і тепер мешкає в приватизованій квартирі подружжя, в той час як саме подружжя живе в орендованому на кошти тестя будинку під Києвом.
Більш ніж цікава історія із автівкою, на якій їздить суддя Окружного адмінсуду Києва - Toyota Highlander 2008-го року випуску. За словами судді, її придбала матір Ярослава Данилишина, яка працює старшою медсестрою у лікарні, на збереження, які залишилися від померлого батька. На питання членів Кваліфкомісії, за яку роботу у батька могли залишитися такі гроші, Данилишин сказав, що той був електрозварником і працював у Іраці, звідки й привозив долари.
Однак члени ВККС зауважили, що привозити валюту у Радянському Союзі було заборонено: “видавалися чеки “Зовнішторгбанку”, на які можна було сходити у валютний магазин та придбати імпортні товари”, - сказали під час співбесіди, - тож версія щодо накопичених грошей батька на автівку за рахунок іранської валюти не витримала жодної критики.
Задекларував Віктор Данилишин і дві ікони - Святого Георгія та Святого Пантелеймона, - і хоча він їх придбав за 200 євро кожну і ця сума є замалою для декларування, Данилишин зазначив, що вартість цих ікон могла бути суттєво більшою, адже писав їх один із відомих старців на горі Афон.
За результатами співбесіди у кваліфоцінюванні судді оголосили перерву.
Під час кваліфоцінювання співбесідувався ще один служитель Феміди із цікавим бекграундом - суддя Рожищенського суду Волинської області Руслан Хитрик. Відомою суддю зробила дорожньо-транспортна пригода, втрапивши у яку суддя, як доводили лікарі місцевого наркодиспансеру, був ймовірно напідпитку. За її фактом навіть було зареєєстроване кримінальне провадження, але потім справу перекваліфікували в адміністративне правопорушення. В подальшому Суд визнав незаконним складений протокол ДТП, оскільки, на думку правосуддя, він суперечив Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яким суддя визнається недоторканим. Таким чином, суддя уникнув навіть адміністративної відповідальності.
Вища кваліфкомісія своїм рішенням рекомендувала Вищій раді юстиції звільнити Хитрика з посади, але через те, що рішення було прийняте з порушенням строків, суддя оскаржив його у Вищому адміністративному суді України та залишився на своїй посаді.
На самій же співбесіді суддя просто не зміг пояснити, чому в його декларації цифри доходів та цифри, вказані в матеріалах НАБУ, не сходяться. Зокрема, за словами членів ВККС, за 2013-й рік суддя задекларував 129 тисяч гривень основного доходу, в той час як в матеріалах Національного антикорупційного бюро - 287 тисяч гривень. Подібна різниця зберігалася і в деклараціях за 2014-2015 роки, однак суддя зазначив, що це “напевно, недостовірна інформація НАБУ”, не надавши членам Комісії жодних письмових пояснень та довідок щодо доходів по заробітній платі по роках.
Окрім цього, у 2017-му році кредитних зобов’язань у судді було вказано близько 226-ти тисяч гривень, в той час як його заробітня плата складає 209 тисяч гривень. Ще близько 40-ка тисяч гривень - дохід дружини, що разом складає фактично всю суму кредиту. Таким чином, членам Кваліфкомісії стало незрозуміло, за рахунок яких грошей суддя Хитрик міг погасити цю заборгованість. Суддя спочатку вказав на доходи дружини, однак потім відповісти на це запитання та надати обгрунтоване пояснення такої різниці знову не зміг.
У 2013-му році батьки дружини подарували їй близько 400 тисяч гривень, на які подружжя придбало квартиру та гараж. Окрім цього, у дружини є 4 земельні ділянки, площа однієї з яких - 2 га. Однак подружжя їх не використовує взагалі, за словами судді тільки часом садять городину: “на одній садимо картоплю, інші пустують”. На зауваження членів ВККС про те, що за невикористання землі є адміністративна відповідальність, суддя погодився і сказав, що у планах сім’ї - продаж цих земельних ділянок.
Проходив співбесіду ще один колега Віктора Данилишина - суддя Окружного адміністративного суду Києва Ігор Погрібніченко. Суддя відомий цікавим випадком щодо виведення службових квартир із статусу службових. За матеріалами журналістів програми “Наші гроші”, суддя разом із 4-ма іншими суддями свого суду отримав службове житло. Під виглядом того, що квартири дісталися служителям Феміди без ремонту, судді подали до суду із вимогою зобов’язати голову свого суду Павла Вовка звернутися до районних адміністрацій з проханням виключити житло із статусу службового. Пізніше ці квартири були виключені із статусу службових: частина суддів їх приватизувала та продала, а частина - не проживала в них.
Серед них і суддя Ігор Погрібніченко, який на момент отримання квартири мав ще одну, а проживав взагалі за містом. “Коли я пройшов до суду, я отримав службову квартиру в суді, потім за заявою комісією квартирної комісії її вивели із статусу службової, вона була відразу після будівництва - без оздоблення. Далі я звернувся із заявою про переведення. На зборах суддів це було затверджено. Ми звернулися до суду. Голова вимушений був звернутися до адміністрації. Оскільки я був винаймачем приміщення, з 2014-го року мої батьки, сестра подали заяву про приватизацію. А в мене була квартира ”, - сказав суддя, зазначивши, що квартира на 120 квадратів дісталася його родичам, а навіть не йому.
Щодо будинку на 200 квадратів, яким зараз користується суддя, Погрібніченко зазначив, що будинок придбаний батьками. Але самі батьки проживають не в Київській області, а в Луганській - там вони займаються бізнесом: розводять рибу, худобу, займаються бджільництвом, а з 2015-го року матір судді “займається і одягом”. Там у Погрібніченків - 8 земельних ділянок, частину з яких мати успадкувала від батьків, а частину - отримали в порядку безоплатного отримання земельних ділянок.
Така ж історія і з автомобілем Toyota Camry - автівка у 2014-му році була придбана матір’ю, а суддя нею тільки користується. А батько їздить на мотоциклі Harley, який подарував собі на 54-й рік народження. А-от самому Погрібніченку із авітівками не щастить: і авто Toyota Land Cruiser 2014-го року випуску, і Chevrolet Lacetti 2006-го - у судді викрали.
Голова Апеляційного суду Кіровоградської області Валерій Драний - один з тих, хто мав пройти співбесіду, однак на самому початку щодо його кваліфоцінювання оголосили перереву. Адже суддя має негативний висновок Громадської ради доброчесності, тож Вища кваліфкомісія надала час Раді, аби “усунути недоліки висновку”.
А говорити з Драним на співбесіді є про що, адже у матеріалах журналістських розслідувань зроблено обгрунтований висновок щодо ймовірного фіктивного розлучення задля уникнення обов’язку показувати у декларації своє майно. У 2013-му суддя розлучився із дружиною, що позначається на його майбутніх деклараціях: адже декларації за 2013-2015 роки публікувалися майже порожніми - ні квартир, ні будинків, ні земельних ділянок там не було. Хоча після рішення про розлучення за суддею залишилося право власності на 50% усього майна, набутого у шлюбі, а саме: будинку, квартири та двох земельних ділянок.
Однак суддя це не відображав у своїх наступних деклараціях. Натомість у власності екс-дружини - будинок на 400 квадратів та квартира на 100 квадратів. Журналісти показали, а пізніше суддя підтвердив і сам, що проживає фактично із своєю дружиною. Окрім цього, у екс-подружжя після розлучення народилася друга дитина. За законом “Про запобігання корупції” декларувати потрібно усіх, з ким підтримуєш спільний побут і фактично проживаєш, тож суддя прямо порушив закон. Ця інформація викладена у висновку Громадської ради доброчесності, залишається чекати на співбесіду і як наслідок - на реакцію Вищої кваліфкомісії суддів щодо таких дій голови Апеляційного суду Кіровоградської області.