Bellingcat: у перший рік конфлікту на Донбасі воювали від 3 до 10 тисяч військових Росії

Міжнародна група розслідувачів Bellingcat опублікувала результати нового розслідування, які доводять участь у війні на сході України російських військових.

Розслідування містить, зокрема, фотографії державних нагород, які російські військовослужбовці викладали на своїх сторінках у соціальних мережах в 2014–2015 роках. На багатьох знімках видно унікальний порядковий номер медалі. Порівняння цих номерів дозволило розслідувачам зробити висновок: порівняно з попередніми роками під час війни на Донбасі кількість нагороджених різко зросла. Отримані дані дозволяють говорити про те, що в конфлікті брали участь від 3 до 10 тисяч російських військових.

Точна кількість російських військових і добровольців, які брали участь і продовжують брати участь у війні в Україні, невідома. Москва, як і раніше, заперечує свою причетність до конфлікту, хоча численні свідчення говорять про зворотне. Найпомітніше російське втручання в конфлікт було влітку і восени 2014 року, після того, як контрольована сепаратистами територія стала стискатися під натиском української армії. Проросійські угруповання – і, ймовірно, не лише вони – тоді відповіли епізодами на кшталт Іловайська чи Дебальцева і змогли завдати поразки Збройним силам України. Історія бурятського танкіста Доржі Батомункуєва, численні фотографії російських солдат в Україні з соціальних мереж, збитий з установки «Бук» «Боїнг» – ніщо з цього не змусило Росію офіційно визнати втручання в конфлікт. Тепер є ще одне свідчення – це державні нагороди, вручені в Росії в період 2014–2015 років.

У новій доповіді Bellingcat аналізуються 4 види державних нагород, кожна із яких має свій унікальний порядковий номер. Порівнявши ці номери і дати нагородження, можна дізнатися, скільки всього медалей вручили за певний період. До подій в Україні і до війни Росії і Грузії такі дані іноді публікувалися – наприклад, у «Військово-історичному журналі». Однак після 2008 року знайти у відкритих джерелах інформацію про кількість нагороджених практично неможливо.

Про те, що російське командування розуміє небезпеку оприлюднення такої інформації, свідчать і коментарі самих військових в соціальних мережах. Один із них у відповідь на викладену в соціальній мережі «ВКонтакте» фотографію медалі «За військову доблесть II ступеня» пише товаришеві по службі: «Комбриг же сказав, що не можна викладати фото з медалями!». «Це дуже дивно, адже медалі вручають за особисті досягнення, це відзнаки, які слід носити відкрито і з гордістю. Мабуть, існують причини, через які демонструвати нагороди небажано», – пишуть автори нового розслідування Bellingcat.

Коментар під фотографією медалі, в якому один російський військовий дорікає іншого за її публікацію

Коментар під фотографією медалі, в якому один російський військовий дорікає іншого за її публікацію

Втім, медаль «За військову доблесть» не є номерною, тому в розслідуванні Bellingcat фотографії таких нагород не використовувалися. Для того, щоб уточнити кількість російських військових, які могли так чи інакше бути причетні до війни на Донбасі, Bellingcat і активісти та блогери вивчили свідоцтва нагороджень військовослужбовців армії Росії чотирма іншими медалями.

«За бойові заслуги»

Медаль «За бойові заслуги» вручають тільки військовослужбовцям і тільки за участь у військових діях або виконання бойових завдань. Цю медаль заснували 31 березня 2003 року, після двох чеченських воєн, нагорода має порядковий номер. Її вручали також за участь в операції Росії з «примусу Грузії до миру» в 2008 році.

Опис медалі «За бойові заслуги» - ілюстрація з розслідування Bellingcat

Опис медалі «За бойові заслуги» - ілюстрація з розслідування Bellingcat

Із 2008 до вересня 2015 року (коли Росія вступила у війну в Сирії) російські війська офіційно не брали участь у жодному збройному конфлікті. Втім, і в Сирії, за офіційною версією, російські сухопутні війська не воюють. Незважаючи на ці факти, кількість виданих медалей «За бойові заслуги» різко зросла вже в 2014 році, а велика частина нагород була вручена ще до вересня 2015-го. Активістам вдалося знайти фотографії медалі з номером 2464, врученої 07 листопада 2014 року. У серпні 2015-го номери медалей «За бойові заслуги» наблизилися до позначки 6000. Таким чином, з осені 2014-го, після того, як сепаратисти угруповань «ДНР» та «ЛНР» відбили у української армії значну частину раніше втрачених територій, і до вступу Росії у війну в Сирії, вручили близько 3,5 тисяч нагород. Нагадаємо, ця медаль вручається тільки за участь в бойових діях, яких офіційно Росія в цей період не вела.

Фото медалей «За бойові заслуги», які були вручені російським військовим у 2014-2015 роках

Фото медалей «За бойові заслуги», які були вручені російським військовим у 2014-2015 роках

«За відвагу»

Медаль «За відвагу» – це найвища російська державна нагорода зі згаданих у розслідуванні Bellingcat. Однак, на відміну від медалі «За бойові заслуги», її можуть отримувати не тільки російські військовослужбовці і не тільки за участь в бойових діях. Медаль «За відвагу» заснована в 1994 році.

Опис медалі «За відвагу» – ілюстрація з розслідування Bellingcat

Опис медалі «За відвагу» – ілюстрація з розслідування Bellingcat

 

У соціальних мережах знайшлося сім свідоцтв вручення медалі «За відвагу» в період з 2014-го по 2016 рік. Перша зі встановлених медалей, вручених у 2014 році, має порядковий номер 64145. Дві медалі, вручені в грудні 2014-го, – вже 65059 і 65392. З медалей, вручених у 2015 році, одна вручена в червні, ще одна – в серпні, і дві – у листопаді. Останній відомий номер медалі, стверджують автори доповіді, – 66613. Таким чином, з 1 вересня 2014 року і до початку участі Росії у війні в Сирії було вручено близько 2300 медалей «За відвагу».

Багато це чи мало? Дивлячись із чим порівнювати. За даними Bellingcat, отриманими з відкритих джерел (тих самих знімків у соцмережах і фотографій медалей та нагородних книжок на профільних форумах), дуже багато – в «мирні» роки, з 2009 по 2013-й, в середньому на день вручали 1,4 медалі «За відвагу». З вересня 2014 року по листопад 2015 року – вже 6,3 медалі на день.

Медаль Суворова

Медаль Суворова – це російська державна нагорода, яку вручають переважно російським військовослужбовцям. Як і попередня, її можуть вручати за заслуги, пов'язані з бойовими діями. Медаль Суворова заснували в 1994 році. Автори доповіді Bellingcat зазначають, що, як і медаль «За відвагу», медаль Суворова напевно часто вручалася учасникам воєн у Чечні і російсько-грузинської війни 2008 року.

Опис Медалі Суворова - ілюстрація з розслідування Bellingcat

Опис Медалі Суворова - ілюстрація з розслідування Bellingcat

У відкритих джерелах вдалося знайти 13 медалей, вручених у 2014–2015 роках. Порядкові номери першої і останньої з них говорять про те, що з листопада 2014-го по грудень 2015-го вручили 2570 медалей Суворова. У середньому щоденна кількість нагороджених медалями Суворова в 2014–2015 роках перевищує навіть періоди воєн у Чечні. З 1994 року по 2014-й на день вручали близько 5,5 медалей, тоді як із 24 листопада 2014-го до 8 грудня 2015-го – близько 6,8 медалі. Після лютого 2015 року сплеск числа нагороджень медалями Суворова закінчується.

Медаль Жукова

Медаль Жукова – найнижча з нагород, досліджених Bellingcat. Як і попередні дві, вона вручається не тільки за участь у бойових діях. Проте у неї є важлива відмінність: порядкова нумерація цієї медалі була обнулена в 2010 році. Це дозволяє з більшою точністю порівняти кількість нагород, виданих під час війни в Україні, з кількістю медалей, виданих у мирний час, адже до нової нумерації вже не потрапили ні чеченські війни, ні війна в Грузії.

Опис Медалі Жукова - ілюстрація з розслідування Bellingcat

Опис Медалі Жукова - ілюстрація з розслідування Bellingcat

Розслідувачам вдалося знайти свідчення про чотири медалі Жукова, виданих з 12 грудня 2014 року по 8 грудня 2015-го. Перша з них має номер 277, остання – вже 1349. Це – більш ніж тисяча медалей усього за рік! Як випливає з номера медалі за 12 грудня 2014 року, за попередні 4 роки, з моменту обнулення нумерації у 2010-му, медалями Жукова було нагороджено всього лише 277 осіб.

Висновки

Автори розслідування ставлять риторичне запитання: якщо у 2014 і 2015 роках кількість вручених медалей раптово і різко зросла в порівнянні з кількістю медалей, що вручалися до цього періоду, в якій же неоголошеній війні брала участь Росія в ці два роки? У Bellingcat відзначають, що сплеск нагороджень медалями російських військових збігся за часом з активною фазою війни на Донбасі влітку-восени 2014 року. На думку авторів розслідування, це дозволяє говорити про нове підтверджене мінімальне число російських солдатів і офіцерів, що воювали на Донбасі, – це 3–4 тисячі осіб (такою є кількість нагороджених медаллю «За бойові заслуги» у 2014–2015 роках). Максимальна планка – близько 10 тисяч. Як наголошується в доповіді, статистика нагороджень говорить також про те, що участь російської армії в українській війні тривала і після підписання підсумкових Мінських угод в лютому 2015 року.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також