Підтримати нас

Як у Херсоні злочинці та нелегали отримували «чисті» документи

Автор статті
16 січня 2020 09:00
829
Поширити:

Мешканець Херсона організував канал переправлення через державний кордон нелегальних мігрантів та українців, які ховалися від правосуддя.

Про це засвідчують матеріали  кримінального провадження, обнародувані  в Єдиному реєстрі судових рішень. Справу розслідують слідчі обласного управління Служби безпеки України.

В організації кримінального каналу звинувачують Дениса В, - уродженця м. Тернопіль, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, що зареєстрований та мешкає в приватному секторі Херсона. Крім того, у справі фігурують мешканка Німеччини, громадяни Білорусі, херсонська турагенція «PanGEO», об’єднання співвласників багатоповерхових будинків «ВЕГАС 2016»  та працівники державної міграційної служби Суворовського району м. Херсона.

Схема в теорії

Іноземцям, які хотіли швидко легалізуватися у нас як громадяни  України і не мали проблем з правоохоронцями, Денис допомагав зробити документи про фіктивний шлюб та отримати посвідки на постійне проживання та довідки щодо місця реєстрації.

Тим, у кого були проблеми із Законом, - робили новий пакет документів та допомагали перетнути кордон. Для цього підшукували на території окупованого Криму маргінальних осіб схожої статури, віку та зовнішності. За невелику винагороду викупали у них українські документи. Тут, у Херсоні, вклеювали до них фотографії «клієнтів». А потім, за підробками, робили ID картки та паспорти для виїзду за кордон. У результаті людина отримувала легальні офіційні документи на чуже ім’я, але зі своїм фото та своїми біометричними даними. І могла вільно та безперешкодно пересуватися нашою державою або їхати в будь-яку іншу країну. А за потреби їй організовували нелегальну втечу через «шпарки» кордону з Білорусією.

Крім того, Денис і компанія надавали клієнтам на нові імена атестати, дипломи, свідоцтва фахівців, сертифікати про проходження профілактичного наркологічного огляду, психіатричних оглядів,  їх апостилі, довідки про працевлаштування, страхові поліси та багато інших «супутніх» документів.

Як це працювало

Те, що саме Денис вів перемовини з клієнтами та отримував кошти за «послуги», підтверджують декілька свідків. Зокрема, родичі дев’ятнадцятирічного Максима О. 

Його мати живе в Німеччині, а Максим – у місті Гусятині Тернопільської області. Хлопець пиячив та, що називається, зв’язався з поганою компанією, з чоловіком, неодноразово судимим за крадіжки. І в результаті теж потрапив з ним «під статтю», але вже за більш тяжкий злочин - розбій.  Подільникам загрожує від семи до дванадцяти років позбавлення волі із конфіскацією майна. Але поки тривало слідство, Максим перебував під домашнім арештом.

Згідно з матеріалами справи, мати Максима через знайомих зв’язалася з Денисом за допомогою мобільного додатку «Telegram», той погодився  допомогти .  Потім батько Максима зустрівся з Денисом у м. Ковель Волинської області. Там чоловік погодився організувати переправлення хлопця до Німеччини через кордон з Білоруссю за 600 Євро.  Варіантів було два: легальний, за підробленими документами, на автомобілі «БМВ» разом з білорусами через пункт пропуску «Доманове»; або нелегальний, в районі Національного природного парку «Шацький», без проходження митного та паспортного контролю.

Батьки заплатили кошти, Максим зустрівся з тими білорусами, які мали допомогти йому перетнути кордон. Однак тікати відмовився. Чому саме – відомостей про це в обнародуваних матеріалах справи немає. Але вказується, що за аналогічною схемою, за підробленими в Херсоні документами, щонайменше дві особи вже покинули 18.05.2019 р. країну:  одна людина через КПП «Краковець», інша - через КПП «Кучурган».

Це встановили під час перевірки видачі національних паспортів у вигляді ID карток Суворовським райвідділом м. Херсона, паспортів, виданих ДП «Документ» на просп. Ушакова, 53, та з інформації прикордонної служби.

Крім того, правоохоронці знайшли посередника, який скуповував документи у мешканців АР Крим.  Він зізнався, що останнього разу  його попросили викупити там два паспорти громадян України: жінці приблизно віком 43-47 років; та чоловікові приблизно віком 23-26 років. За це пообіцяли заплатити 2000-2500 гривень. На півострові він знайшов відповідних людей, які мали труднощі з грошовим забезпеченням. Ті без вагань продали свої українські паспорти та надали необхідний пакет додаткових документів (свідоцтво про народження, дипломи про освіту, ідентифікаційний код, і т.д.) за умови їх повернення. Власне, саме паспорт жінки викрив цю схему. Бо їй виповнилося 45 років, а обов’язкове фото у зв’язку з досягненням такого віку не було вклеєне, тож паспорт направили на додаткову перевірку.

І пістолет на додаток

Коли правоохоронці прийшли з обшуком до будинку, де Денис проживає з дружиною та неповнолітньою дитиною,  чоловік наказав жінці непомітно перекинути через паркан до сусідів якийсь пакунок. Але працівники служби це побачили, тож попросили в сусідів дозволу перевірити те, що їм підкинули. Сусіди не заперечували. А в пакунку -  виявили та приєднали до матеріалів справи понад 440 різних найменувань речових доказів. Ще майже сотню аналогічних речей знайшли в підвалі, який Денис неофіційно орендував у знайомого. 

Серед них кліше гербових печаток: «Державна міграційна служба»; «Державна реєстраційна служба»; «Одеський державний аграрний університет»; «Херсонський обласний військовий комісаріат»; «Головне управління МВС України в Донецькій області»; «Товариство з обмеженою відповідальністю «Співдружність ініціативних працездатних інвалідів» м. Херсон, печатки різних банківських установ, відбиток гербової печатки Управління в Луганській області Служби безпеки України.

Кліше печаток різних товариств, страхових компаній, штампів про реєстрацію місця проживання райвідділів Херсонщини, Закарпатської, Миколаївської областей, м. Києва.

Крім того - сотні оригіналів та копій різних документів (у тому числі декілька паспортів громадян Вірменії, України, Республіки Узбекистан), чистих бланків (зокрема, пусті бланки довідки щодо місця реєстрації з мокрою печаткою ОСББ «ВЕГАС 2016», яке зареєстроване на вул. Чорноморській м. Херсона), копії кримінальних справ та фотокартки чоловіків, жінок і дітей.

А також – револьвер фірми «Cuno Melcger» (Німеччина) та патрони до нього.

Дивні нюанси

У справі «проходить» і херсонка Оксана Ж., власниця  турагенції «PanGEO». Правоохоронці підозрюють, що вона допомагала Денису «добувати» паспорти кримчан, а також видавала фіктивні довідки про працевлаштування.

Але під час обшуку турагенції правоохоронці вилучили лише печатку ТОВ «Коопторг» (Оксана є співвласником товариства); печатку її ФОП; трудові книжки; чисті бланки міжнародних договорів страхування подорожуючих з відтисками печатки приватного акціонерного товариства «Страхова група «Ю.БІ.АЙ-КООП»  м. Київ; аналогічних міжнародних договорів з відтисками печатки Страхової Компанії «Гардіан»; чисті бланки свідоцтв про сплату полісу; чисті аркуші з відтисками печатки акціонерного товариства «Універсал банк monobank» з нерозбірливими підписами; чисті аркуші з відтисками печатки ТОВ «Тепло-Пласт» (підприємства з виробництва плит, листів, труб і профілів із пластмас та з оптової торгівлі різним промисловим товаром,  -  зареєстроване на ім’я трьох херсонців).

А Денис категорично заперечує, що є організатором злочину. Стверджує, що просто неофіційно працював у цій туристичній фірмі.

Що ще дивно - до останнього часу головний підозрюваний перебував під домашнім арештом (як і Максим, який мав за його сприяння змогу втекти за кордон, але відмовився). Правоохоронці декілька разів намагалися запроторити чоловіка за грати, тому що він також може скористатися своїми зв’язками та втекти за кордон; порушував умови запобіжного заходу –  покидав домівку, щоб відвідати кафе та стоматолога;  тиснув на свідків, щоб ті змінили покази, погрожував їм. Але навіть Апеляційна інстанція дійшла висновку, що аргументів у прокуратури та СБУ недостатньо. 

І хоча Денис та його дружина офіційно безробітні, під час обшуків правоохоронці вилучили у них всі заощадження (1600 Євро), однак у звинуваченого – гарний адвокат.

Наприклад, він уже домігся через суд, щоб деяким власникам повернули оригінали документів, які правоохоронці знайшли та вилучили під час обшуків – бо, начебто, ті надавали паспорти, атестати та дипломи на тимчасове зберігання. 

Тобто, речових доказів стало вже менше.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ