Скарги як ефективний інструмент Civic tech, або електронна співпраця громадян та влади

В Україні все активніше розвиваються Civic tech, або громадські технології. Тільки протягом останніх кількох років вони стали ефективним інструментом взаємодії між громадянами та владою. Тож не дивно, що до Prozorro, Дії, Електронних петицій та багатьох схожих електронних сервісів долучається все більше користувачів з усіх регіонів. Одним із важливих проєктів для вирішення проблем громади є також портал УкрСкарга. Поки що він доступний лише херсонцям. Проте розробники найближчим часом планують долучити до нього всю країну. Детально про все - у наступній статті.

Сivic technology або civic tech дослівно перекладається як “громадські технології”. Вони мають спрощувати взаємодію між владними структурами та громадянами. Завдяки цим інструментам люди отримують можливість активніше долучатися до вирішення актуальних проблем держави, свого регіону, міста чи громади. Як розповів нашому виданню керівник одного з таких сервісів - проєкту “УкрСкарга”, голова ГО “Імпульс Херсонщини”, доцент Херсонського національного технічного університету Дмитро Карлюка, Civic tech - це технології громадського сектору на службі громади і влади:

Civic tech - це такий загальний термін. Він засвідчує, що часто технології, які виникають з громадських ініціатив, потім перетворюються на загально вживаний інструмент. І його потрібно вивчати, брати на озброєння і працювати з ним. Типовим прикладом є електронна система публічних закупівель Prozorro. Її   створили як пілотний громадський проєкт, а потім поступово передали в державну власність. Був ще такий волонтерський проєкт - iGov. Міністерства інформаційної політики та цифрової трансформації  ретельно придивлялися до нього і потім, враховуючи всі недоліки та переваги,  створили сервіс Дія. Також до технологічних проєктів, спрямованих на взаємодію суспільства та влади, потрапили Система електронних петицій та багато інших.  

За словами Дмитра Карлюки, ці сервіси бувають різними. Деякі з них виникають як громадські ініціативи, а потім влада їх бере на “озброєння”. Саме завдяки ініціативі небайдужих жителів Херсона у 2017 році з'явився портал “УкрСкарга”: 

УкрСкарга також є інструментом Civic tech, його ми хочемо впровадити як громадську технологію для більш ефективної співпраці з владою. Ми не говоримо, що примушуємо владу. Ми бажаємо співпрацювати з нею, але тільки виходячи з того, що потрібно громаді. Тобто влада певним чином має розуміти, чого хоче громада і що для цього потрібно зробити. УкрСкарга - це елемент громадських технологій, оскільки вона розвивається громадським сектором, ідея також запропонована громадським сектором і адміністрування здійснюється  громадським сектором. Влада ж має відповідно до законодавства співпрацювати з громадськістю. Це є якраз типовим прикладом Civic tech, тобто технологій громадського сектору на службі громаді і владі.

Аби скористатися сервісом, достатньо зайти на портал, обрати один із шаблонів, які зображають найбільш типові проблеми для громади, та без зайвих зусиль скласти скаргу. Якщо необхідного шаблону нема, або скарга має індивідуальний характер - розробники сайту готові допомогти у написанні такого звернення.  

Проте поки що проєкт доступний лише для жителів Херсона. Зараз триває робота над його розширенням до обласного рівня, а надалі - і до всеукраїнського, ділиться пан Дмитро:

Ми хочемо в перспективі, коли в нас уже все запрацює, пропонувати також іншим областям України доєднатися до УкрСкарги. Адже більшість проблем, характерних для Херсонщини,  актуальні й для інших областей. Звісно, є й унікальні питання, але переважно проблеми  універсальні для всіх громад. Людей хвилює, як вони їздять на роботу, чим  харчуються, чи є у них світло, чи не падають у них дерева. Такі питання для людей є досить важливими і принциповими. Тобто спочатку ми відпрацюємо сервіс на місцевому рівні, зокрема, найближчим часом плануємо вийти на область. А вже в перспективі зможемо показувати цей проєкт на всю Україну. Там у нас будуть можливості розширення по інших областях.

Паралельно адміністрація УкрСкарги також працює над удосконаленням сервісу, аби зробити його максимально зручним та доступним для громадян різних вікових категорій:

Коли ми опитували молодих людей, то більшість казали, що їм зручніше подавати скарги або через соціальні мережі, або через інтернет, - пояснює керівник проєкту. - Тому ми розробили і зараз вдосконалюємо вебсервіс, який було б зручно використовувати з мобільного телефону. Інтерфейс mobile friendly - це і є УкрСкарга, тільки вона підлаштована під будь-які сучасні гаджети, а не лише під комп’ютер. Різниці у функціоналі немає ніякої. Просто людина, яка їде в транспорті чи просто мандрує містом, зможе, за потреби, скористатися телефоном з мобільним інтернетом. Тобто, коли виникне необхідність, можна дістати телефон, відкрити сайт УкрСкарга в браузері, одразу ж оформити скаргу і надіслати її.

Пан Дмитро розповів, що раніше сервіс був розрахований лише під звичайні комп'ютери і показувався на телефоні доволі незручно. До того ж, зазвичай, незадоволені мешканці з часом забували про проблему, яка так хвилювала їх ще кілька годин тому. Уже вдома в них просто зникало бажання сідати за комп’ютер і кудись скаржитися. Тепер долучитися до виявлення та оперативного вирішення певних негативних явищ буде простіше:

Наприклад, побачили - нахилився стовп - будь ласка, повідомте владу, що в такому-то місці є така проблема, яку потрібно негайно вирішити. З телефона це зробити дуже просто. Комп'ютерна версія також залишиться, але наголос ми будемо робити на мобільний інтерфейс, щоб кожній людині було зручно. Оскільки, за нашими дослідженнями, скаргу слід писати саме під час виявлення проблеми. 

На жаль, поки що херсонці не дуже активно користуються Civic tech, зокрема, для подання скарг. І причина не лише у недостатній зручності сервісу.  Важливу роль відіграє низька активність людей, відсутність бажання брати участь у вирішенні проблем, негативне ставлення, власне, до скарг. Тож сьогодні активісти УкрСкарги роблять усе можливе, аби донести до людей думку, що лише вони самі є рушійною силою на шляху до змін у власній державі, власному місті та власній громаді.    

Проєкт «Ukrskarga.org.ua» реалізується ГО «Імпульс Херсонщини» у межах проєкту «3D Project: Розвиток попри перешкоди. Стійке громадянське суспільство в часи пандемії та в майбутньому», що виконується Фондом Східна Європа за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини