Розваги над урвищем: Херсонські гори під загрозою руйнації

На Херсонських горах хтось регулярно влаштовує перегони на мотоциклах, безжально знищуючи унікальну екосистему цієї місцевості. Хто ці любителі екстріму та чи можна їх зупинити – намагалася з’ясувати Тетяна Назаренко.

Рослинний і тваринний світ Херсонщини опинився під загрозою. Окрім пожеж, вирубування лісів та підпалів плавнів нищівного впливу з боку людей зазнають так звані Херсонські гори, або скелі над Дніпро-Бузьким лиманом, розташовані на території сіл Широка Балка, Станіслав та Олександрівка.

Уже кілька років поспіль якісь любителі екстріму влаштовують там перегони на мотоциклах. Їздять просто над глиняними урвищами, ризикуючи власною безпекою. Проте річ не в їх життях. Своїми діями вони завдають невиправної шкоди екосистемі: руйнують скелі, знищують дрібних тварин, які в них мешкають, а також рідкісні види рослин. Птахи, які тут гніздяться, вимушені залишати свої домівки через неймовірний галас.  

Керівник туристичної групи «Скелька тур» Олег Марчук, який мешкає у с. Станіслав, розповідає, що неодноразово місцеві жителі бачили сліди від мотоциклів. Помічали непроханих гостей і на місцевій заправці.  

«Цього року ми не бачили їх самих, були лише сліди від мотоциклів на скелях, - говорить Олег, - а в минулі роки їх зустрічали і місцеві, і сільський голова. Я також бачив, ми якраз йшли байдарками по воді, то попросили їх не їздити на території заказників. Вони відповіли, що це не заповідник і так демонстративно проїхалися перед нами прямо на схил. До того ж, вони їздять не по стежках, а прямо по рослинності, від їх минулорічних «покатеньок» трава досі не відновилася. У скелях з’являється ерозія, вони руйнуються, гинуть червонокнижні рослини і тварини».

За словами керівника туристичної групи, минулого року вони були тут у квітні, коли на державному рівні було оголошено «місяць тиші», адже у цей період саме розмножуються ссавці та гніздяться птахи.

Свої заходи байкери не анонсують, проте в соцмережах вже по факту виставляють фото своїх перегонів. Є навіть схематичне відео маршрутів.

Окрім байкерів, якось на скелях бачили людей на джипах, які також влаштували перегони. До поліції люди поки що не зверталися. Олег Марчук каже, що причетність конкретних осіб дуже складно довести: «Я консультувався в поліції і мені сказали, що необхідно точно знати, хто був, потрібні свідки і фото із зафіксованими обличчями водіїв. До  того ж, на території заказників не передбачено ніяких інспекторів від контролюючих органів. А до складу Національного природного парку «Нижньодніпровський» ця територія не входить. Та оскільки в нас є фото з соцмереж, ми збираємося писати заяву до прокуратури. Нам допомагають миколаївські представники ГО «Українська природоохоронна група» (UNCG), у яких є досвід у подібних справах».

Території ландшафтних заказників загальнодержавного значення «Станіславський» та «Олександрівський» є об’єктами природно-заповідного фонду Херсонської області.

Старша наукова співробітниця науково-дослідного відділу Національного природного парку «Нижньодніпровський» Анна Наумович розповіла, що на днищах балок та підніжжях схилів можна спостерігати близько 200 видів рослин, у тому числі включених до різних охоронних списків. Наприклад, дніпровський астрагал, Льонок бесарабський, які включені до Европейського червоного списку. Також є типові дернинні злаки, наприклад, костриці валіської, кипця гребянистого тощо. Серед тварин багато безхребетних типових представників місцевої фауни, герпетофауни, а також птахів, що обирають собі для гніздування обриви лесових відслонень (ластівки берегові, ластівки міські, сиворакша (ЧКУ)).

Старша наукова співробітниця науково-дослідного відділу НПП «Нижньодніпровський» Анна Наумович – з архіву Анни Наумович

Фото з архіву Анни Наумович

«Унікальність даного місця у геологічному, ландшафтному та біологічному відношенні дає можливість побачити схили з осадових порід четвертинного періоду, - говорить Анна Наумович, - вивчати ландшафтні особливості заказника, геоморфологію яружно-балкової системи, прояви геологічної роботи Дніпро-Бузького лиману: згінно-нагінного явища, обвалів та зсувів, і, відповідно, прояви горизонтальної та вертикальної ерозії, гравітаційних процесів, аналізувати різні типи ґрунтів, наслідки діяльності льодовиків тощо».

Як повідомили у НПП «Нижньодніпровський», пошкодження територій природно-заповідного фонду тягне відповідальність, згідно зі ст. 252 Кримінального Кодексу України.

Крім того, є наказ Міністерства екології та природних ресурсів України № 80 від 16.03.2015 «Про додаткові заходи зі збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду України». У ньому чітко вказано, що пересування транспортних засобів у заповідниках дозволено лише у випадках, коли це необхідно для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або здійснення погодженої з адміністраціями діяльності – наприклад, виконання своїх обов’язків лісівниками чи проведення наукової діяльності. Також наказом заборонено проведення будь-яких ралі, перегонів і змагань.

На якій підставі влаштовані розваги на мотоциклах, ми запитали в одного з їх організаторів, на його сторінці у Фейсбуці. Проте відповіді так і не отримали. Можливо, з правоохоронними органами любителі заборонених розваг будуть більш відвертими.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини