Гірка наука децентралізації

Щонайменше півтисячі мешканців сіл Іванівської громади на Херсонщині в розпачі і чекають першого вересня з острахом. Причина тому - рішення, що прийняли в ОТГ на сесії ще 5 липня 2018 року.

Формально, депутати проголосували за зміну типів та назв 6 закладів загальної середньої освіти Іванівської селищної ради. А фактично - у чотирьох селах:  Новосеменівці, Воскресенську, Нововасилівці та Трохимівці - закрили середні школи, залишили тільки дитсадочки та початкові класи.

Трохи передісторії

Іванівська громада утворилася лише дев’ять місяців тому, у 2017 році. До неї увійшли 9 селищних рад, а саме: Іванівська, Новосеменівська, Нововасилівська, Воскресенська, Благодатненська, Балашівська, Трохимівська, Шотівська та Новомиколаївська.  На той час на цій території працювали 7 закладів загальної середньої освіти (1 гімназія, 3 загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів, 1 Навчально-виховний комплекс (НВК) «загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад», 2 НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад»), у яких навчалося 830 учнів.

Як розповідають, зокрема, мешканці Трохимівки, коли села об’єднувалися, йшлося про те, що на базі їх освітнього закладу зроблять опорну школу. Адже пряма дорога від села до центра громади зовсім не придатна до пересування, доводиться робити великий гак через Мелітопольську трасу (М 14), а це - тридцять зайвих кілометрів. Та й ті кілометри виглядають автодорогою тільки на карті.

Крім того, до їх закладу привозили на навчання дітей ще з трьох сіл: Новодмитрівки Першої, Захарівки, Щасливого. У школі працювало 17 педагогів, із них 7 мають вищу кваліфікаційну категорію, 5 - першу. Один педагог має звання Заслуженого вчителя.

Мешканці Нововасилівки теж не переймалися долею свого НВК  «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад».  Адже в порівнянні з іншими селами  тут доволі сучасний заклад. По-перше, будівля школи майже нова, введена в експлуатацію у 1993 році. Обладнані 26 кабінетів та класних кімнат,  є їдальня на 80 місць, бібліотека, спортивна зала, музей. У закладі працювало 20 педагогів, із  них 2  вихователі  та педагог-організатор. У закладу навіть свій сайт є. Також, за результатами ЗНО у цьому році, учні школи зайняли почесну середину (104 місце за рейтингом серед 287 закладів освіти на Херсонщині).

Неочікуваний «зиґзаґ»

Але навесні цього року пішли чутки, що чотири середні школи в селах закриють, залишаться тільки дитсадки та початкові класи, а старших дітей будуть возити до Іванівки.

Чутки були не зовсім безпідставними. У Іванівській сільраді порахували, скільки коштує навчання, тобто скільки грошей витрачається на навчання дитини в тому чи іншому закладі. Тобто, складали  зарплатню персоналу, комунальні та інші витрати на утримання закладу, а потім цю суму ділили на кількість учнів. Ось і вийшло, що в центрі громади на дитину витрачають у середньому десь 15 тис. гривень за рік, а у навколишніх селах - майже до 40 тис. грн. Сталося таке тому, що там класи повністю не заповнені, учнів малувато. Отже, місцева влада почала міркувати, на чому заощадити, саме тоді по селах поповзли чутки про «оптимізацію шкіл». І люди запанікували. Адже про яку якість навчання  йтиметься, якщо дитина кожного дня буде  годинами трястися по бездоріжжю, де може будь-коли  трапитися аварія?!

Щоб упередити офіційне рішення сільради, люди почали звертатися за захистом в районне та обласне управління освіти, в обласну раду, в облдержадміністрацію. Але скрізь отримували відповідь: «Через децентралізацію ми тепер не маємо впливу на це питання: право засновувати, ліквідовувати, реорганізовувати заклади освіти передано сільським та селищним радам, тобто це - повноваження вашої громади, от і вирішуйте самі». Щоправда, Департамент освіти ХОДА направив до ОТГ офіційного листа, в якому зауважено, що закриття середніх та старших класів, зокрема в Нововасилівці, призведе до порушення прав дітей і Закону України «Про освіту».

Незважаючи на це, сільрада 4 липня зібрала педагогів та батьків учнів на «круглий стіл» для обговорення питання «оптимізації шкіл», на якому людям вперше офіційно повідомили про закриття середніх та старших класів. Селяни обурилися та категорично вимагали зберегти заклади такими, якими вони є.

Людям намагалися пояснити, що це - не забаганка голови сільради Віктора Дебелого чи інших членів виконкому громади, а - жорстка необхідність. Адже останні 20 років економіка  району занепадала,  підприємства руйнувалися, люди з сіл роз’їхалися у пошуках роботи, тож зараз класи напівпорожні  - дітей зовсім мало й стає ще менше. Навіщо ж витрачати кошти на утримання майже незаповнених учнями закладів? Натомість люди пропонували свою допомогу, наприклад, готові були самотужки робити ремонти.

Але  порозуміння  знайти не вдалося, представники сільради стояли на своєму. Тоді, після словесних сутичок, батьки заявили, що дітей в Іванівку не пустять, та демонстративно покинули приміщення.

Наступного дня, 5 липня, у сільраді була запланована сесія. Питання про реорганізацію шкіл в порядку дня не було, тим не менш, люди вже не довіряли своїм обранцям, тож зібралися під стінами сільради на захист інтересів дітей. Їх побоювання виправдалися: всупереч усьому, до порядку  денного вписали болючий пункт, і більшість депутатів його підтримала (за - 16, проти - 1, утрималося - 7). Тобто,  закрили старші класи.

Батьки дітей з цих всіх сіл пригрозили депутатам, обраним на їхніх округах, відкликати їх. А мешканці Нововасилівки та Трохимівки подали позови до суду про визнання незаконним та скасування рішення сесії.

Повільна Феміда

Позов батьків з Трохимівки потрапив на розгляд судді  Херсонського окружного адміністративного суду Віталія Попова. Перше засідання з цієї справи призначено  на 18 вересня.

Позов з Нововасилівки розглядає суддя  Херсонського окружного адміністративного суду  Галина Морська. Перше засідання зі справи вже мало відбутися 21 серпня, проте представник відповідача - Іванівської селищної ради - до засідання не був готовий. Отже, розгляд перенесли аж на кінець осені.

Представляє інтереси батьків в обох позовах один адвокат - Олексій Салівонський. Він розповів, що люди дуже переживають за долю свої дітей. Адже доріг між селами фактично немає, на чому і як дітей будуть возити - не вирішено. Крім того, відстань до центра громади велика, навіть в автомобілі діти закачуються, їх нудить. За правилами, якщо до школи більше, ніж 15 км, то учні живуть в інтернаті при школі, де можуть помитися, відпочити від уроків, отримати п’ятиразове харчування, виспатися. Так працюють в Євросоюзі, наприклад, у Польщі, ця норма також закріплена в нашому законодавстві. Але в Іванівці нічого такого не передбачено.

Тому сподівалися призупинити рішення сесії, хоча б поки справа буде розглядатися  в судах. Направляли клопотання про забезпечення позову. Але і суддя Галина Морська відхилила клопотання, і суддя Віталій Попов - теж відхилив. Причина одна й та ж - поки позови потрапили на розгляд суддів, сільрада вже встигла дуже швидко «закріпити рішення». Тобто  встигла подати до державних реєстраторів зміни до статутів скорочених шкіл, і ці зміни вже внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Тобто, рішення, по факту, вже виконано, середні та старші класи в закладах ліквідовано, педагоги звільнені. Скорочені школи вимушені виконувати рішення сесії і  вже відраховують учнів - без згоди батьків, без підтвердження, що дитину на навчання приймає інший заклад. Зокрема, такий наказ «висить» на сайті  Нововасилівської школи вже з 16 липня.

Апеляційну скаргу щодо забезпечення позову, тобто призупинення рішення сесії,  прийнято на розгляд Одеського апеляційного адміністративного суду. Але на це також потрібен час, якого в дітей уже немає. Адже початок навчального року - через тиждень. 

«Втеча з Іванівської ОТГ»

Саме під таким заголовком 21 серпня опублікував статтю про ситуацію навколо «оптимізації шкіл» місцевий блогер Роман Воронов, на своєму блозі Степ Ньюз.

Депутати на сесії реорганізували також Іванівську гімназію. Директорка закладу теж подала позов в суд на це рішення.

Та вже, як повідомляє Роман Воронов, батьки всіх учнів із Першотравневого забрали із гімназії документи своїх дітей і перевели їх на навчання до села Вільне Нижньосірогозького району.

Погрожують перевести своїх дітей на навчання в сусідній район і мешканці Трохимівки, тому що туди дістатися навіть легше, ніж до центру громади.

А це означає, що освітня субсидія, яку отримує з державного бюджету Іванівська ОТГ, - теж скоротиться, адже «гроші йдуть за дітьми».

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини