Представник США Стів Віткофф на переговорах у Парижі 17 квітня представив європейським чиновникам документ з низкою пропозицій щодо припинення війни Росії проти України. У ньому зазначено, що Америка визнає контроль РФ над Кримом, Луганщиною та частинами окупованих територій Херсонської, Запорізької та Донецької областей.
Текст опублікували на сторінці агентства Reuters.
Згідно з ним, США пропонують припинення вогню. Після чого “обидві сторони негайно починають переговори щодо технічного впровадження”. Україна має отримати гарантії безпеки. Держави-гаранти будуть спеціальними групами європейських держав і охочих неєвропейських держав. Також країна має право вступити до Європейського Союзу, але до НАТО “не буде прагнути”.
Окрім цього, США "де-юре" визнає контроль Росії над Кримом, а "де-факто" – Луганської області (у документі загадано як "Луганськ") і частинами Запорізької, Донецької та Херсонської областей.
За планом США, Україна відновлює контроль над окупованими частинами Харківської області, над Запорізькою атомною електростанцією через контроль та адміністрування з боку США та Каховською греблею.Також Україна отримує контроль над Кінбурнською косою та безперешкодний доступ до Дніпра.
Окрім цього, санкції проти РФ, які були накладені внаслідок російської агресії з 2014 року, будуть зняті
The Telegraph повідомляє деталі вимог з п’яти пунктів від України, показуючи, що все ще залишаються основні розбіжності з планом із семи пунктів Америки.
У центрі вимог: Крим – українська земля, анексована російськими військами у 2014 році – офіційно не визнається російською. Визнання російського контролю там порушило б центральний принцип міжнародного права – жодна країна не може анексувати територію іншої – і порушило б українську конституцію.
Вимоги, з яким ознайомився The Telegraph, чітко показує, що Україна сподівається фактично позбавити будь-якого офіційного міжнародного визнання російського суверенітету над Кримом або іншими окупованими територіями.
Речника МЗС України Георгій Тихий 25 квітня заявив, що на переговорах у Лондоні українська делегація підтвердила свої три принципові позиції для мирного врегулювання війни Росії проти України. Перша – Україна ніколи не визнає жодну частину своєї території як російську. Друге – Україна ніколи не погодиться на будь-яке обмеження армії, оборонних спроможностей, оборонної промисловості чи військової допомоги від партнерів. Третя позиція полягає в тому, що жодна держава не має права накласти вето на членство України в НАТО чи Європейському Союзі.