Будь-яку потенційну угоду про заморожування фронту на нинішніх позиціях без повного контролю над Луганською, Донецькою, Запорізькою та Херсонською областями Росія може використати для досягнення більших територіальних вимог. Особливо якщо вона передбачає мораторій на отримання Україною військової допомоги Заходу.
Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни(ISW).
Аналітики зазначають, що у РФ можуть тимчасово припинити наполягати на вимогах Путіна щодо контрольованих Україною територій чотирьох незаконно анексованих областей на півдні та сході України, щоб добитися від Сполучених Штатів інших поступок у переговорах. Зокрема, щодо встановлення проросійського уряду в Києві та різкого скорочення української армії, аби зменшити опір поновленню російської агресії. Також Кремль, ймовірно, використає будь-яке припинення вогню, засноване на обмеженнях постачання американської зброї в Україну, щоб підготуватися до відновлення наступу.
22 квітня журналісти Financial Times повідомили, що джерела, обізнані з цією справою, заявили, що Путін сказав спеціальному посланнику США на Близькому Сході Стіву Віткоффу під час їхньої зустрічі 11 квітня, що Росія готова припинити війну на нинішній лінії фронту. Європейські офіційні особи заявили, що очільник Кремля, ймовірно, використає це, щоб спонукати президента США Дональда Трампа прийняти інші вимоги Росії та нав’язати їх Україні, передають аналітики.
Водночас російські офіційні особи знову нещодавно повторили вимогу Путіна від червня 2024 року, щоб Україна поступилася всіма Луганською, Донецькою, Запорізькою та Херсонською областями, перш ніж Росія зможе погодитися на припинення вогню та мирні переговори, йдеться у звіті.
- Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не отримувала офіційних пропозицій щодо обміну чи відмови від окупованих Росією територій. Водночас зазначив: представники РФ розмовами про окуповані території намагаються затягувати війну.
- В інтерв’ю Радіо Свобода експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара, підкреслив, що заяви про мир і припинення вогню часто є порожніми словами без конкретних гарантій безпеки для України. Він зауважив, що НАТО має бути ключовою гарантією безпеки для країни. Хара також виступив проти ідеї обміну територій на гарантії, назвавши це обманом, гіршим за Будапештський меморандум 1994 року. Він нагадав, що Росія не виконала своїх зобов'язань за Мінськими угодами й прагне залишити Україну вразливою для майбутніх атак або дестабілізації. Відновлення територіальної цілісності через дипломатичні перемовини, за його словами, є майже неможливим, і Україна не повинна погоджуватися на умови, які порушують її суверенітет.
- Раніше аналітики писали, що очільник Кремля Володимир Путін не має наміру закінчувати війну, доки Україна не капітулює. Він не зацікавлений у мирній угоді, яка вимагає від Росії відмовитися від своїх початкових військових цілей.
- Під час засідання Ради Безпеки ООН 17 лютого постійний представник Росії Василь Небензя знову повторив вимоги Кремля, аби Україна поступилася 30% територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, які не окуповані. Окрім того, російські офіційні особи, які беруть участь в переговорах зі Сполученими Штатами, наполягають на здачі Росії підконтрольних Україні населених пунктів Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей.
- З 2014 року війська РФ окупували повністю АР Крим, а також частини Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської області. У матеріалі The Telegraph очільник ОВА Олександр Прокудін повідомив, що російські війська утримують близько 70% Херсонської області, розташованої на лівому березі Дніпра.