Після повномасштабного вторгнення Росії кількість зникнень дітей зросла у декілька разів. Складніше ситуація у сімей, які перебувають на окупованих територіях, бо там не працюють українські правоохоронні органи.
Якщо діти були депортовані чи насильно вивезені до РФ: ШоТам із громадською спілкою «Українська мережа за права дитини» зібрали поради для рідних, у яких зникли діти на окупованих територіях України.
Зазначається, що найперше потрібно відкрити справу з розшуку дитини у Національній поліції України.
Підставою для відкриття справи є заява батьків чи офіційних представників дитини. Для цього потрібно подзвонити на номери 102 чи 116 000 – «гаряча лінія» пошуку зниклих дітей (безоплатно), або надіслати заяву на пошту: [email protected].
Другий крок – це оформити онлайн-звернення на платформі «Діти війни». Сайт був створений для пошуку дітей, їх порятунку та визволення з місць примусового переміщення чи депортації.
Також можна звернутися до громадської організації “Магнолія”. Організація працює з OSINT-спеціалістами, які шукають інформацію про дітей з відкритих джерел.
«На початку вторгнення було багато звернень з окупованих територій. Бувало, що нам повідомляли через Telegram, що люди принаймні живі та переховуються в укритті поряд. Зараз ситуація інша – дітей з Херсонщини та інших територій України масово вивезли до РФ. Простіше розшукувати, коли ми маємо актуальне фото та повну інформацію про дитину. Але часто у соціальних служб, які подають заяву на розшук, немає фотографії. Ці установи шукають дітей-сиріт і у них може бути давня світлина, де дитині 5 років. А на час зникнення це вже підліток 16 років», – розповідає Марина Липовецька.