Завтра на Романа Підперигору чекають у суді

У вівторок, 30 червня, Херсонський міський суд знову спробує перейти від підготовчого засідання до розгляду справи Романа Підперигори, якого звинувачують у спробі підкупити одного з керівників обласного управління поліції.

 

Щомісяця $1000 за “лояльність”

Нагадаємо, кримінальна справа начальника Департаменту бюджету і фінансів Херсонської міської ради Романа Степановича Підперигори, затриманого на передачі хабара керівництву регіонального Управління захисту економіки Департаменту Національної поліції, уже більше двох років гальмується в суді на стадії «підготовчого засідання».

За даними правоохоронців, Роман Підперигора домовлявся з тодішнім начальником УЗЕ Артемом Антощуком про «взаємодію» - обіцяв щомісяця сплачувати по 1000 доларів лише за те, щоб фахівці служби «не чіпали» підприємців та колег, з якими у Романа Степановича спільні фінансові інтереси.

Підперигору затримали «на гарячому» ще 26 вересня 2017 року. У якості запобіжного заходу йому  призначили тримання під вартою. Але вже 29 вересня Роман Степанович вийшов на волю під заставу - 84 тисячі 200 грн. І він знову продовжує працювати на посаді начальника Департаменту бюджету і фінансів Херсонської міської ради.

Досудове слідство закінчилося ще на початку 2018 року. Пана Підперигору звинуватили  за ч. 3 ст. 369 Кримінального Кодексу України (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище). Санкція статті передбачає від 4 до 8 років реального позбавлення волі (без можливості звільнення від відбування покарання з випробуванням, оскільки злочин є корупційним).

Матеріали справи потрапили на розгляд судді Наталії Стамбули ще у лютому 2018 року.

За процедурою, суддя спочатку проводить підготовче засідання, бо має перевірити, чи є недоліки в обвинувальному акті. Якщо так, повернути акт  для усунення цих недоліків; направити обвинувальний акт на розгляд іншого суду, якщо його направлено «не за адресою»; або – призначити судовий розгляд та розпочати слухання по справі.

Однак уже більше двох років (!!! ) справа Підперигори «висить» на стадії підготовчого засідання. Бо воно відкладається під різними приводами. Передостанній раз, 17 березня 2020 року, його перенесли тому, що з чотирьох  адвокатів  Романа Підперигори на суд з’явилися лише два: один перебував на лікарняному, іншого викликали в Київ до СБУ. Чиновник наполягав: за відсутності всіх адвокатів його права на захист будуть порушені.

Тож Наталія Стамбула призначала нову дату та час: о 13 годині 17 квітня. Однак і того разу підготовче засідання знову не відбулося, перенесли за клопотанням захисників звинуваченого через карантин. Причому дізналися про це журналісти «Вгору» від прес-служби обласної прокуратури, адже кореспондентів на процес просто не допустили!

Чому журналістів не пустили в суд

Охорона суду посилалася на розпорядження голови суду допускати на засідання виключно безпосередніх учасників процесу. Додзвонитися за офіційними контактними телефонами суду виявилося неможливим – одні були постійно зайняті, інші - не відповідали. На наше прохання один з охоронців особисто пішов до керівництва суду уточнити, чи можна пропустити журналіста? Бо справа резонансна, а в умовах карантину саме ЗМІ стали «вухами та очима» пересічних громадян. Адже обмеження на пересування журналістів, як і на лікарів, пожежних чи поліцейських, не розповсюджувалося.

Охоронець повернувся на пост і повідомив: керівник апарату суду підкреслив – допуск дозволено виключно учасникам процесу.

Адвокат, юрист громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я»  Олександр Данилов направив керівництву суду адвокатський запит, в якому просив, зокрема:

  • повідомити причини відмови у допуску до приміщення суду;
  • повідомити, чи здійснюється  у Херсонському міському суду Херсонської області  в період дії карантину допуск до участі у судових засіданнях журналістів, що висвітлюють розгляд судових справ, якщо ні, то повідомити причини та зазначити кількість відмов журналістам у допуску з 25 березня 2020 року і по сьогоднішній день;
  • надати копію розпорядження голови Херсонського міського суду Херсонської області  від 25 березня 2020 року про введення додаткових обмежувальних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS - СоV-2.

У відповіді на запит голова суду Григорій Смирнов посилається на Постанову Кабміну та лист голови Ради Суддів України про обмежувальні заходи у зв’язку з карантином. Мовляв, саме заради запобіганню коронавірусу він розпорядився допускати на засідання виключно учасників процесу.

Не всі суди зачинилися від ЗМІ

Однак у той самий час Херсонський окружний адміністративний суд зовсім по іншому відреагував на ту ж саму Постанову Кабміну та лист голови Ради Суддів України про обмежувальні заходи у зв’язку з карантином.

Журналістів допустили на підготовче засідання за позовом Новозбур'ївської сільради до Голопристанської міськради, Херсонської обласної ради, Херсонської облдержадміністрації та Старозбур'ївської сільради.

Як пояснили в прес-службі Херсонського окружного адміністративного суду, вони теж ввели обмежувальні заходи. Але за зовсім іншим принципом.

У них є дві зали засідань, одне приміщення   менше, інше -  більше. Вони підрахували, скільки туди можна допустити людей разом із суддею і секретарем, щоб дотримувалися рекомендації Міністерства охорони здоров’я щодо безпечної дистанції. Отже, у малому залі можна безпечно розмістити 6 осіб, у великому – 10. Тому, коли охочих багато, відчиняють велику залу. Спочатку запускають  учасників процесу, потім – журналістів, а вже потім, якщо ще є місця – просто бажаючих слухати справу.

Також  суд практикує трансляцію засідань. Якщо бажаючих виявиться дуже багато, судовий процес можна дивитися онлайн. Однак для цього треба завчасно, за два тижні, направити до суду прохання про організацію трансляції.

Кому вигідно затягувати час

Тим часом, на засіданні 25 червня 2020 року Вища рада правосуддя звільнила Наталю Стамбулу з посади судді Херсонського міського суду Херсонської області. Тобто, справу Підперигори тепер мають знову направити на авторозподіл. І тепер уже  новий суддя знову має призначити підготовче засідання.

А якщо справу ще півтора року «протягнуть», то Роману Підперигорі можуть врешті-решт призначити мінімальне покарання (бо за цей час у нових злочинах його не  викривали), тобто 4 роки позбавлення волі, але одразу ж - звільнити за закінченням терміну притягнення до відповідальності.

P.S. Нагадуємо, онлайн газета “Вгору” - один з напрямків роботи Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я». БО “ФМЗ” є членом Української Гельсінської спілки з прав людини. Юристи громадської приймальні БО “ФМЗ” консультують та захищають порушені права журналістів та активістів безкоштовно.

Розклад роботи громадської приймальні:

понеділок – з 9.00 до 16.00, з 16.00 до 17.00- видача документів;

вівторок – з 9.00 до 16.00, з 16.00 до 17.00 - видача документів.

Обідня перерва з 12.00 до 13.00

Попередній запис за телефоном: (066) 790 90 21, (0552) 49 60 03.

Поштова адреса приймальні: м. Херсон, вул. Бориса Мозолевського 2, оф. 19.

P.P.S. Забезпечення правового захисту правозахисників та активістів в Україні реалізується за підтримці Фонду прав людини посольства королівства Нідерландів. Цей проєкт реалізується у приймальнях Української Гельсінської спілки в містах: Київ, Чугуїв, Львів, Чернігів, Одеса, Суми, Херсон, Черкаси, Дніпро.

Проєкт «Посилення зусиль щодо захисту і підвищення статусу правозахисників через підтримку сприятливого середовища для громадянського суспільства в Україні» реалізується за підтримки Єврокомісії.  Він працює в Києві, Чугуєві, Львові, Чернігові, Одесі, Сумах, Херсоні, Черкасах.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також