У липні 2024 року Сили оборони України залишили село Кринки на лівобережній Херсонщині. Військова операція на цій ділянці тривала з осені 2023 року. За даними поліції, за девʼять місяців боїв у Кринках зникли безвісти 788 українських військових.
Про це йдеться в матеріалі “Радіо Свобода”.
Речник угруповання “Таврія” Дмитро Лиховій повідомляв, що позиції українських військових у Кринках повністю зруйнували внаслідок тривалих обстрілів. Село було майже повністю знищене, а тримати оборону стало неможливо. За його словами, втрати російської армії у Кринках перевищують українські в 4–5 разів.
Сім’ї зниклих військових час від часу проводять акції, вимагаючи інформації про рідних. За словами Оксани Баскакової, тітки зниклого військового Максима Бойка, чоловік мобілізувався у січні 2024 року, а в червні повідомив, що три дні не виходитиме на зв'язок. 24 червня прийшло сповіщення, що 22-го він зник поблизу Кринків.
“Почався мінометний обстріл, перестали виходити на зв'язок, можливо, загинули”, – таке формулювання зазначене в акті розслідування, який отримали рідні.
За словами жінки, офіційної інформації немає, тому родичі почали самостійні пошуки через соцмережі та об’єднання родин.
“З їхньої групи було 12 людей. Одного взяли в полон. Він розповідав, що всі інші загинули, але підтвердження цьому немає”, – каже Баскакова.
Вона входить до громадської організації “Кринки – шлях додому”, яка об’єднує родичів зниклих. За її словами, учасники організації проводять акції, відвідують поранених військових у лікарнях, передають фото зниклих, щоб дізнатися хоч щось.
Сергій Давидюк, житель окупованої Нової Каховки, згадує, що під час боїв за Кринки мешканці мали надію на звільнення:
“Настрій був у людей позитивний, всі були в очікуванні. Думали, що якщо зачепилися на Кринках, то й Нова Каховка буде звільнена”.
Він також повідомив про великі втрати серед армії РФ:
“З боку Кринків вони вже не збирали своїх солдатів, а посилали туди людей збирати. Трупи просто розсипалися, то їх посипали вже хлоркою, щоб трупний сморід не розповсюджувався”.
Речник Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук назвав операцію в Кринках унікальною. За його словами, десантуватися на берег Дніпра, який контролювався російськими військами, і утримувати позиції кілька місяців – надзвичайно складне завдання.
“Жодна армія світу не могла б цього зробити”, – сказав Братчук.
Він додав, що українські військові скували значну частину резервів армії РФ, зокрема елітні частини, і не дали перекинути їх на інші напрямки.
“Це дуже важливе завдання – встановити долі всіх, хто брав участь у цій операції”, – підсумував Братчук.