Внаслідок заморозків у квітні 2025 року фермери Херсонщини зазнали збитків. Голова асоціації фермерів та приватних землевласників у Херсонській області Олександр Гордієнко має фермерське господарство у Бериславському районі.
Олександр розповів журналістам проєкту Новини Приазов’я Радіо Свобода, як вплинуло на господарство похолодання у квітні:
“Навесні були заморозки, хоча й невеликі, але вплинули на озимі культури. На сьогодні, у господарстві уражені озимі культури на 50 % засіяної площі. Ще є проблема у тому, що до весняних заморозків додається ще й посуха”, – розповідає Гордієнко.
Також фермер розповів, що працювати у полі дуже складно через безпекову ситуацію та атаки російських безпілотників.
“Сьогодні ситуація для роботи на Херсонщині дуже складна. Без РЕБа, без десятизарядної рушниці, якою можна збивати дрони, нереально виїжджати (в поле – ред.), тому що це ризик. І ризик, як показала практика, 100% закінчується дуже погано.
Журналісти звернулися до науковців Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства, щоб розпитати про шкоду рослинам від низьких температур.
Доктор сільськогосподарських наук Сергій Заяць розповів, що заморозки упродовж квітня і на початку травня були кількома хвилями. Вони можуть вплинути на зерна пшениці, у колосках їх буде менше. Але якщо далі буде сприятлива погода, зерна будуть більшими. Натомість суттєвої шкоди зазнали посіви ріпаку.
“Буде зниження врожайності безпосередньо на ріпаку озимому, що стосується інших культур, ярих культур, то на ярі культури практично вони (заморозки – ред.) не вплинули. Вони знаходилися або в стадії тільки сходів, або в стадії тільки проростання. І тому, навіть ті, які з'явилися, наприклад, ячмінь у фазі одного листочка, приморозки могли цю частину листка приморозити, вона б побіліла, але вона б відновилася”.
Також заморозки позначаються на плодових деревах. Зокрема, підприємці, що вирощують абрикоси або персик, можуть втратити від 40 до 100 відсотків урожаю.
Кандидатка біологічних наук Ольга Грабовецька пояснює, що через низькі температури плодові дерева вражає моноліоз (грибкове захворювання або плодова гниль).
“Це абрикоси, персик. У північніших районах півдня України там ще складніше. Там втрата урожаю від 60 до 100%”, – додала науковиця.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук узагальнює наслідки в цілому в Україні. І додає, що нашкодили не тільки заморозки у квітні, але й тепла погода в березні.
За його словами, в Україні найбільше постраждали плодово-ягідні культури, а серед рослинництва – ріпак. Втрати його урожаю можуть становити 10-15%. Також постраждали посіви ранньої кукурудзи, гороху. Місцями посіви пшениці, озимих та ранніх ярих культур.
Заступника директора Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Анатолій Томницький додав, що частково надолужити шкоду від заморозків можна застосовуючи добрива.