Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

У Вінниці відкрили виставку проєкту "Херсон: визволення пам’яті"

Поширити:
07 грудня 2024 16:34
2,654
виставка "Артефакти"
Фото: ГО "Центр культурного розвитку "Тотем"

У Вінниці 29 листопада відкрили виставку "Артефакти" у рамках проєкту "Херсон: визволення пам’яті". Представлені експонати пов’язані з історією Херсонщини, зокрема спогадами містян про опір російській окупації. Вона триватиме до 18 грудня.

В коментарі “Вгору” голова ГО "Центр культурного розвитку "Тотем" Олена Афанасьєва розповіла, що виставка складається з трьох частин:

“Перший блок – це власне артефакти та історії, які ми збираємо для музею спротиву. Але ми вирішили показувати не тільки музей спротиву, ми вирішили через цю виставку розказати ширшу і глибшу історію Херсона і Херсонщини. Щоб дати людям уявлення про херсонську ідентичність”. 

Вона також зазначила, що серед артефактів є відро волонтера дяді Гриші, в яке він зібрав, під час окупації, понад півмільйона гривень для ЗСУ та фотоапарат кореспондента “Вгору” Олександра Корнякова. А також килимки для сидіння, які херсонки зв’язали українським військових на знак подяки.

Друга частина виставки про те, що відбувалось на Херсонщині в період радянщини. У ній тема української ідентичності розкрита через художницю Поліну Райко.

Олена Афанасьєва розповіла про пісню, яку художниця зобразила на стінах свого будинку:

“Це старовинна українська пісня, яку фольклористи українські зафіксували в різних регіонах України: Полтавщина, Чернігівщина, Волинь. Тобто, ця пісня була поширена по всій Україні. Вона зафіксована також на лівому березі Дніпра, село Степове, це лівобережна Херсонщина. І це як такий клей, він склеює Україну спільною українською культурною традицією. Тому історія про Поліну на нашій виставці, це історія про те, що лівобережна Херсонщина так само має глибоку українську культуру”.

Відвідувачі виставки мають змогу ознайомитись з будинком Поліни Райко за допомогою віртуального туру. А також переглянути розмальовки по мотивах робіт художниці, які допомагали створювати діти в укриттях.

У третій частині показана середньовічна історія Херсонщини. Зокрема Фортеця Тягинь, яку презентує голова Культурного центру Україна-Литва Наталя Бімбірайте, яка 6 років поспіль до 2022 підтримувала археологічні дослідження Тягину, а зараз продовжує її популяризувати.

“Прийшло дуже багато херсонців і це було дуже тепло. Але дуже емоційна реакція була саме від вінничан. Вони не знали, про що ці роботи, а коли почули ці історії – Вінниця плакала, просто реально плакала. Від херсонців йшло тепло, а від вінничан, знаєте, я не можу навіть це назвати якимось словом, це як любов було”, – зазначила Олена Афанасьєва.

За її словами, виставка створена не лише щоб розповісти про Херсон, а й об’єднати регіони.

Її також планують організувати в Рівному та Львові.

  • У галереї Мілана (Італія) 18 листопада відкрили виставку "Вицвілі кольори". На ній представили роботи художниці-самоучки в жанрі наївного мистецтва Поліни Райко, яка розписувала власний дім в Олешках Херсонської області. 
  • У Миколаєві відкрили виставку, де представлені світлини та особисті речі військових, експонати бойової роботи. Експозиція розповідає історії бійців, які обороняють Миколаївщину, зокрема, й воїнів зенітної ракетної Херсонської бригади. 
  • У Миколаєві 16 листопада відкрили фотовиставку «Херсон, Снігурівка: міста на межі». На ній представлені роботи фотографів Сергія Кононенка та Дмитра Скороходова.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів