У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який має повернути незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Про це повідомив нардеп і голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
Ініціаторами законопроєкту стали 48 народних депутатів із різних фракцій.
За словами Юрчишина, голосування за цю законодавчу ініціативу може відбутися вже 25 липня.
Народний депутат від Херсонщини Сергій Козир 23 липня повідомив, що підтримав реєстрацію проєкту закону №170768, який має скасувати зміни, внесені раніше ухваленим законопроєктом №12414.
Раніше стало відомо, що 22 липня 2025 року народні депутати з Херсонщини – Вікторія Вагнєр, Павло Павліш, Сергій Козир і Володимир Іванов – підтримали законопроєкт №12414, який обмежує незалежність НАБУ та САП, підпорядковуючи їх Офісу Генерального прокурора. Закон викликав суспільне обурення і став приводом для масових протестів по всій країні.
Журналісти "Вгору" 23 липня 2025 року намагались отримати коментар від Сергія Козира про його рішення підтримати законопроєкт №12414, його помічниця повідомила, що передасть йому прохання про коментар. Згодом вона передзвонила та сказала, що Козир не зможе поспілкуватися з журналістами через зайнятість.
- Президент Володимир Зеленський підписав закон №4555-IX 22 липня 2025 року. Документ визначає особливості роботи НАБУ та САП і надає Офісу Генерального прокурора окремі повноваження.
- У містах України відбуваються акції проти законопроєкту № 12414 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, який може обмежити повноваження НАБУ та САП, зокрема акції протесту 22 липня 2025 року проходили в Одесі, Києві, Львові, Дніпрі, Вінниці, Луцьку, та Тернополі.
- Верховна Рада 22 липня проголосувала в цілому за законопроєкт № 12414 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, який обмежує незалежність НАБУ і САП. Зокрема, "за" проголосували народні депутати з Херсонщини Вікторія Вагнєр, Павло Павліш, Сергій Козир і Володимир Іванов.
- Законопроєкт зареєстрований 16 січня 2025 року, а ухвалений за основу – 29 квітня.
- Ініціатор законопроєкту Олександр Бакумов сказав Слідству.Інфо, що він навіть не зміг ознайомитися з поправками до законопроєкту, а про саме голосування у другому читанні нардеп дізнався уже після початку засідання Верховної Ради. За його словами, тоді стосувався питань, повʼязаних зі зниклими безвісти громадянами України. «І не мав нічого спільного з тим, у що він перетворився після другого читання».
- НАБУ стверджує, що у разі ухвалення цього законопроєкту керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури.
- Голова Комітету з питань антикорупційної політики ВРУ Анастасія Радіна від фракції «Слуга народу» зазначила, що правками до законопроєкту Генпрокурор наділяється повноваженнями бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам, надавати НАБУ обов’язкові письмові вказівки та витребовувати матеріали будь-яких справ передоручати витребувані справи будь-яким прокурорам та передоручати розслідування справ, які належать до підслідності НАБУ, іншим органам.