Херсон долучився до Маршу проти кліматичних змін, який днями прокотився містами Європи та Австралії.
Натхненницею «кліматичних» маніфестацій стала 16-річна шведська активістка Грета Тунберг, яка протягом минулого року організовувала щотижневі пікети під назвою «П’ятниці заради майбутнього». В Україні акція з екологічним порядком денним відбулася у шести містах: Києві, Запоріжжі, Полтаві, Одесі, Львові та Херсоні. Учасниками херсонської ходи стали небайдужі громадяни: члени громадських організацій ZeroWasteSchool, Let’s do it, Ukraine!, ГО «Інша» та ГО «Імпульс», студентство, школярі й гості з інших міст, одним словом, ті, кого хвилює кліматична криза. Організаторка - Юлія Тищенко, допомагав громадський діяч Дмитро Карлюка. Організатори діляться:
Цим заходом ми планували вбити двох зайців: привернути увагу громадськості до екологічних проблем Херсонщини, які є характерними для всієї країни та показати спільноті з інших міст, що в Херсоні сформувався досить потужний екологічний рух, який і не думає зупинятися.
Напередодні акції екосвідомі громадяни власноруч малювали тематичні плакати та транспаранти у Ботанічному саду ХДУ. Хода проти кліматичних змін стартувала від обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Гончара. Негода мало не зірвала захід, але попри шалену зливу активісти, як і планували, дійшли до стін облдержадміністрації.
Осіння погода стала співавтором плакатів - краплі дощу доповнили малюнки, додавши їм ще більше драматизму.
Юлія Тищенко є обласною координаторкою українського екологічного руху «Let’s do it, Ukraine!» і дуже часто проводить заходи з ліквідації еко-невігластва: вчить сортувати сміття та відмовлятися від одноразової тари й пакетів, повідомляти органи місцевого самоврядування про стихійні сміттєзвалища, компостувати органічні відходи. Активістка розповідає про важливість цієї акції:
Я помітила, що людей, які сортують сміття, виходять на суботники, відмовляються від пластику та поліетилену, доволі багато, але вони одне одного ледве знають. Насправді ми всі однодумці, але діємо нарізно. Цей захід - чудова нагода познайомитися і замість обговорень проблем екології онлайн ми, нарешті, можемо побачити дописувачів фейсбуку наживо та об’єднати наші зусилля, обмінятися ідеями та контактами.
Житель мікрорайону Забалка Євген Улицький і його родина проти роботи заводу-забруднювача «Мікрон».
Зазвичай причиною подібних демонстрацій є бажання привернути увагу до проблеми, засвідчити її. Херсонські активісти впевнені: потрібно не лише говорити, слід негайно діяти і звернулися до обласної влади з вимогою ефективної екологічної політики:
Саме такі гасла лунали того дня на вулицях міста.
Привчити людей відповідально ставитися до природних ресурсів можливо, переконані учасники акції, особливо, якщо залучати дітей та молодь.
На думку ініціаторів та учасників акції, екологічна катастрофа набагато ближче, ніж нам здається, через кліматичні зміни щодня в муках гинуть тварини, цілі види флори та фауни на межі зникнення. Через виснаження природних ресурсів планеті загрожує і тотальна економічна криза. Науковці впевнені, що за умов поточного рівня викидів двоокису вуглецю Земля може нагрітися на 1,5 градуса за Цельсієм через 20-30 років, такими темпами температура зросте на 3-4 градуси, і як наслідок, вимиратимуть не тільки популяції тварин, але й людство.