Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Москва залишає за собою право не дотримуватися мораторію на удари по енергетичній інфраструктурі України через його “постійні порушення з боку Києва”.
Про це, як повідомляють російські ЗМІ, він сказав на тлі обговорення можливого 30-денного перемир'я між Росією та Україною.
Раніше очільник Кремля Володимир Путін висловив згоду на короткострокове припинення вогню, але висунув низку умов. Серед них – питання поставок західного озброєння Україні та мобілізаційних заходів. Також він заявив, що перемир'я має сприяти “довготривалому миру” та усуненню “причин конфлікту”.
Західні та українські експерти зазначають, що Москва може використовувати це перемир'я для перегрупування сил. Українська влада наголошує на важливості скоординованих дій із союзниками для забезпечення власної безпеки та попередження можливих маніпуляцій Кремля.
- 27 березня російські війська завдали ударів по енергетичній інфраструктурі в Херсоні та Полтаві, порушивши домовленості про перемир'я. Зокрема, Кремль раніше погодився на припинення атак на енергетичні об'єкти, проте ці удари свідчать про зрив домовленостей.
- Президент Зеленський заявив, що Україна відповідатиме на такі порушення та закликав міжнародну спільноту відреагувати на дії Росії.
- В інтерв’ю Радіо Свобода експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара, підкреслив, що заяви про мир і припинення вогню часто є порожніми словами без конкретних гарантій безпеки для України. Він зауважив, що НАТО має бути ключовою гарантією безпеки для країни. Хара також виступив проти ідеї обміну територій на гарантії, назвавши це обманом, гіршим за Будапештський меморандум 1994 року. Він нагадав, що Росія не виконала своїх зобов'язань за Мінськими угодами й прагне залишити Україну вразливою для майбутніх атак або дестабілізації. Відновлення територіальної цілісності через дипломатичні перемовини, за його словами, є майже неможливим, і Україна не повинна погоджуватися на умови, які порушують її суверенітет.
- Раніше аналітики писали, що очільник Кремля Володимир Путін не має наміру закінчувати війну, доки Україна не капітулює. Він не зацікавлений у мирній угоді, яка вимагає від Росії відмовитися від своїх початкових військових цілей.
- Під час засідання Ради Безпеки ООН 17 лютого постійний представник Росії Василь Небензя знову повторив вимоги Кремля, аби Україна поступилася 30% територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, які не окуповані. Окрім того, російські офіційні особи, які беруть участь в переговорах зі Сполученими Штатами, наполягають на здачі Росії підконтрольних Україні населених пунктів Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей.