Херсонський ізолятор тимчасового тримання №1 на вулиці Теплоенергетиків став одним із найбільших місць катувань у Херсоні. Там російські військові утримували й жорстоко поводилися з 400–500 цивільними.
Про катування цивільних херсонців розповіла Бельгійська неурядова організація Міжнародне партнерство за права людини (IPHR) у своєму звіті, передає видання Zmina.
Правозахисники визначили найпоширеніші методи катувань у Херсонському ІТТ. Зокрема, це — постійне побиття руками, ногами, кийками, прикладами автоматів та стільцями.
“43 з 59 ув’язнених повідомили про побиття, яке часто призводило до переламів ребер. Одного ув’язненого підвішували за руки до стелі та били. Ще двох теж підвішували за руки та залишали у такому положенні. Російські охоронці називали цей метод катування “спортзал“, – йдеться у документі.
Незаконно затриманих людей катували електричним струмом. За інформацією від правозахисників, окрім військово-польового телефону ТА-57, відомого як “тапік”, окупанти застосували до бранців автомобільний акумулятор, зварювальний апарат та електрошокер.
Методи катування електричним струмом у ділянці статевих органів називали “дзвінком Зеленському”, “дзвінком Байдену”,”детектором брехні” або “фізичним поліграфом”. На думку аналітиків, назви для тортур свідчать про систематичний і скоординований характер таких практик з боку росіян, - пишуть у виданні.
Росіяни катували людей водою та називали знущання "навчанням плаванню”. Для цього один з охоронців тримав накрите футболкою або тканиною обличчя бранців поверненим догори. Водночас інший лив з пʼятилітрової пляшки воду через тканину до горла. У потерпілого виникало відчуття того, що він тоне, і він починав захлинатися.
“Про катування водою повідомили дев’ять осіб. На одного з тих, хто вижив, під час допиту вилили 150-200 літрів води. Зазвичай, незабаром після обливання водою до жертви застосовували електричний струм“, – пишуть у звіті IPHR.
Окупанти також психологічно тиснули на бранців. Представники IPHR описала у звіті, як одного з потерпілих змусили написати прощальну записку. Іншого незаконно ув’язненого бранця вивезли на кладовище, йому наказали лягти в яму, вистрілили над головою та погрожували стратою.
“Іншим погрожували катуванням, вбивством членів їхніх сімей, довічним ув’язненням або смертним вироком. Іноді долі та місцеперебування затриманих навмисно приховували від їхніх родин“, – йдеться у звіті.
Правозахисники наголошують, що катування й тортури спричинили тяжкі наслідки для здоров’я людей.
В основу звіту IPHR лягли свідчення 59 потерпілих, які правозахисники зібрали під час польових місій на Херсонщині. Правозахисники зазначили у документі, що російська окупаційна влада у Херсоні здебільшого затримувала чоловіків віком від 30 до 50 років. Серед бранців, яких окупанти незаконно утримували в Херсонському ізоляторі тимчасового тримання, понад 27% становили жінки та щонайменше 20% – люди похилого віку й особи з інвалідністю.
Прокурори оголосили підозри у порушенні законів та звичаїв війни, жорстокому поводженні з цивільним населенням та умисному вбивстві 11 російським наглядачам херсонської катівні. Підозрюються 11 наглядачів: Андрій Співак, Віктор Айвазов, Іван Бокаленко, Юрій Куулар, Станіслав Григор’єв, Ігор Яковлєв, Євген Козирев, Валентин Логинов. Також оголосили підозри начальнику і двом його заступникам незаконно створеного управління МВС в Херсонській області генерал-майору Юрію Зав’ялову, полковнику Геннадію Березіну та полковнику Юрію Закавряшину.