Журналістське розслідування, проведене виданнями The Guardian та іншими медіа, розкриває масштабну систему утримання й катувань українських полонених у Росії та на окупованих територіях.
Про це йдеться у сюжеті Новин Приазов'я.
Наразі встановлено 186 місць несвободи, з яких 29 детально досліджені: 18 у Росії та 11 на окупованих українських територіях, включаючи такі населені пункти, як Маріуполь (Донецька область), Бердянськ (Запорізька область), Сімферополь (Крим), Донецьк (Донецька область), Чонгар (Херсонська область), Гола Пристань (Херсонська область), Горлівка (Донецька область), Старобільськ (Луганська область) та Скадовськ (Херсонська область).
У цих закладах може утримуватись не менше 18 тисяч людей, як цивільних, так і військових. Зафіксовано 695 форм тортур. Найпоширеніші — удари струмом, побиття, імітації страт, насильницьке утоплення, зґвалтування та фізичне ламання кінцівок.
Умови утримання — підвали, тісні камери, відсутність санітарії, рідкісні прогулянки та суворе нормування їжі.
Також є дані про електрошокові катування через статеві органи, насильницьке знімання відео з визнанням вини, побиття книгами й палицями, а також тривале перебування у приміщеннях без світла та вентиляції.
Станом на травень, вдалося верифікувати понад 10,5 тисяч полонених: 8 тисяч військових і понад 2,5 тисячі цивільних, — повідомила заступниця голови Офісу президента Ірина Верещук. Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець раніше заявив, що в полоні утримується понад 16 тисяч цивільних, звільнено — менш як 200.
За словами правозахисника Бориса Петрунька, реальні масштаби катувань і кількість катівень можна буде оцінити лише після деокупації.