З 28 листопада почали діяти нові правила перетину лінії розмежування.
Вони працюють тільки на українських контрольно-пропускних пунктів в'їзду-виїзду (КПВВ), розташованих на лінії розмежування. На контрольно-пропускних пунктах ЛДНР власні правила. Тому закон на них не діє.
Gazeta.ua дізналася, які зміни почали працювати на КПВВ для українців.
1. Перетин лінії розмежування громадянами, транспортом і провезення вантажів здійснюється виключно через певні контрольні пункти. Поза ними переміщення через лінію розмежування заборонено.
На Донбасі діють 5 КПВВ: 4-у Донецькій області та 1-у Луганській станом на 2 грудня.
У новому "Порядку в'їзду осіб, переміщення товарів..." зазначено, що:
Графік роботи КПВВ для пропуску людей і цивільного транспорту залежить від пори року:
У випадку екстрених ситуацій, які загрожують життю перетинають КПВВ громадян (поранення, травма, критичне погіршення стану здоров'я, обстріл або напад на КПВВ і т. д.), рішення щодо пропуску осіб і транспортних засобів без проведення контролю приймається уповноваженою посадовою особою, яка очолює службу прикордонних нарядів на КПВВ.
2. З червня 2015 року перетинати лінію розмежування можна легковим автомобілем, мопедом і мотоциклом.
Виняток діє для нерегулярних перевезень окремих організованих груп людей (біженців, дітей для оздоровлення та відпочинку і т. д.) – але це за дозволом, виданим Координаційним центром.
Максимальна місткість автомобілів – не більше 9-ти місць (з урахуванням водія). До пропуску можна легкові автомобілі категорії "В", у яких в технічному паспорті вказано:
Згідно з новим Порядком "громадянам України дозволяється переміщення на тимчасово окуповані території і з таких територій у разі переїзду на нове місце проживання, особистих речей у ручній поклажі та супроводжуваному багажі іншими транспортними засобами (вантажні автомобілі, автобуси, трактори тощо), а також переміщення самих транспортних засобів, що їм належать".
Переміщення через КПВВ у напрямку ЛДНР транспортних засобів (мопедів, мотоциклів, легкових автомобілів) дозволяється за наявності:
3. Без черги згідно нового порядку, поза чергою КПВВ можуть перетинати:
4. Перетин лінії розмежування здійснюється на підставі "дозволу фізичній особі" – це пропуск в зону ООС, який можна самостійно оформити через сайт "Реєстру дозволів для переміщення осіб через лінію дотику в межах Донецької та Луганської областей" на сайті urp.ssu.gov.ua.
Також його можна замовити при зверненні в Координаційний центр або Координаційні групи. Даний пропуск не потрібен жителям прилеглих до лінії розмежування населених пунктів, підконтрольних Україні, – їм достатньо документів, у яких зазначено місце проживання (прописка). Після подачі заявки пропуск видається протягом 15 днів, одноразовий-строком до 30 днів або багаторазовий-без обмеження терміну дії. У виняткових випадках (смерть, тяжка хвороба близьких родичів або членів сім'ї) пропуск може бути надано протягом доби при наявності відповідних документів, що підтверджують такі обставини.
Після прийняття рішення про надання пропуску громадянина включають в електронний реєстр, і дані про нього не пізніше ніж протягом 3-х робочих днів подають в адміністрацію Держприкордонслужби.
У видачі пропуску можуть відмовити, якщо:
Пропуск може бути і скасований, якщо:
5.В'їзд на підконтрольну територію громадян України, які виїхали з ЛНР та ДНР для оформлення документів, що засвідчують особу (паспорт, закордонний паспорт тощо), здійснюється при пред'явленні довідки, виданої територіальним органом або підрозділом Державної міграційної служби (ДМС) за відповідним зразком.
6. У новому Порядку перелік документів, за якими можна виїхати з непідконтрольної території, ширше, ніж за якими можна в'їхати туди через КПВВ. Назад на територію ОРДЛО громадянина пропустять тільки за повноцінними документами - або паспортом громадянина України, або закордонним паспортом.
Крім паспорта громадянина України та закордонного паспорта з ЛДНР через КПВВ українці можуть проїхати при пред'явленні будь-якого документа, визначеного ст. 5 Закону України "Про громадянство України" або ст. 2 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України". А це:
Якщо людина не мала можливості оформити український паспорт із-за постійного проживання в ЛДНР або український паспорт відсутній (у зв'язку з втратою, викраденням тощо), він перетинає КПВВ:
Дитина, яка не досягла 16-ти років, може і самостійно пройти на підконтрольну територію, без супроводу дорослого. У цьому випадку посадові особи підрозділу Держприкордонслужби дають йому дозвіл на виїзд з непідконтрольною територій і протягом доби повідомляють про таку дитину Національної поліції, СБУ і забезпечують передачу дитини органу опіки та піклування за місцем його виявлення.
У разі виїзду з Л-ДНР осіб, які звільнилися з місць позбавлення волі і у яких відсутні документи, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України, - такі особи передаються представникам Національної поліції для встановлення особи. Після надходження запиту процедура встановлення особи займає добу, людину перевіряють за різними державними реєстрами, інформаційними базами.
Особи, які прибули на КПВВ без документів, що засвідчують особу, передаються представникам Національної поліції для проведення відповідної перевірки.
Особи, що виїжджають з ЛДНР з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, проявів насильства, порушень прав людини можуть перетинати лінію розмежування через КПВВ без електронного пропуску за рішенням керівника Координаційного центру.
Пенсіонери, які мають довідку Внутрішньо переміщеного особи і є отримувачами українських пенсій при перетині лінії розмежування в обидві сторони з метою однозначного їх ідентифікації можуть разом з паспортом громадянина України або закордонний паспорт, або тимчасовим посвідченням громадянина України надавати пенсійне посвідчення, виготовлене у формі платіжної картки.
7. Вновому порядку для громадян лише вказується, що однозначно заборонені до провезення товари, маркування (етикетка) яких свідчить про їх виробництво в ЛДНР.
Згідно з нормативними актами, через лінію розмежування в залежності від напрямку шляху зараз дозволено переміщати такі товари і грошові кошти. Мова йде про перетин саме українських КПВВ, правила вивезення /ввезення товарів через КПП бойовиків можуть відрізнятися.
З непідконтрольної Україні території на підконтрольну через українські КПВВ одна людина на добу може перевозити:
З підконтрольної території на непідконтрольну можна перевозити:
До особистих речей відносяться:
Крім товарів з маркуванням ЛНР або ДНР через лінію розмежування забороняється перевозити: