Для аналізу на дні колишнього Каховського водосховища відібрали 119 проб ґрунту, які репрезентують різноманітні ландшафтно-геохімічні умови, зокрема зони затоплення та осушені території. З них 94% свідчать про перевищення граничнодопустимих концентрацій важких металів.
Про це повідомила українська природоохоронна група UNCG.
Зазначається, що лабораторні дослідження було виконано на базі Canterbury Christ Church University, Великобританія.
Основними забрудниками є миш’як, свинець, стронцій та цинк. Їх концентрації перевищують у 7-17 разів.
Стримує міграцію цих токсичних елементів – лужне середовище, однак воно сприяє їхньому накопиченню у ґрунті, що підвищує ризики їх потрапляння у харчовий ланцюг. Рухомі форми металів, які здатні активно переходити у рослини – створюють ризики для екосистеми.
Протягом 70 років експлуатації на дні водосховища накопичились обсяги мулу, оскільки водойма була стоячою. Забруднення донних відкладів зумовлене багаторічною промисловою діяльністю у регіоні.
За інформацією природоохоронної групи, найбільше вплинули підприємства та гірнича промисловість Запоріжжя, Дніпро, Кам’янське, Нікополь та Марганець.
Після спуску водосховища частина мулів була переміщена та осаджена на території тимчасового затоплення та у Дніпро-Бузькому лимані. Забруднення поширилось на значно більшу площу ніж до цього займало водосховище.