"Херсонські Мальдіви", як часто називають острів Джарилгач і місцеві жителі, і гості з інших регіонів і країн, в останні роки користуються все більшою привабливістю для туристів.
При цьому багато правозахисників, які займаються екологічними проблемами, уже б'ють на сполох: адже безсистемний потік людей на унікальний острів серйозно погіршує його біогеоценоз, скорочує чисельність місцевої фауни і площі флори. Крім того, туристи залишають купи сміття, яких дуже важко позбутися.
Як розв'язати обидві проблеми - з одного боку, забезпечити належний порядок охорони природи і, з іншого боку, все ж не скорочувати потік туристів, які забезпечують надходження в бюджет? Про це радилися в Херсонській обласній держадміністрації.
Участь в обговоренні, зокрема, взяв заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
Він повідомив, що в облдержадміністрації повинні розробити концепцію розвитку Національного природного парку "Джарилгацький".
«Протягом найближчих тижнів буде напрацьована Концепція, яка передбачатиме, з одного боку, захист природно-заповідного фонду, а з іншого - створення необхідних умов для відвідування острова туристами», - пообіцяв голова ХОДА Юрій Гусєв.
Варто зазначити, що одна з основних проблем, які мають бути вирішені, стосується права користування земельними ділянками. Як повідомили на засіданні, з 10 тисяч гектарів землі загальної площі парку в його постійне користування надано лише 805 гектарів. На решті ж земель адміністрація парку лише здійснює кoнтpoль зa дoтpимaнням пpиpoдooxopoннoгo зaкoнoдaвcтвa, але користувачем земель є державне підприємство «Скадовське досвідне лісомисливське господарство».
«Єдиний шлях розвитку Джарилгача - передача повністю десяти тисяч гектарів до сфери управління національного природного парку «Джарилгацький». Коли будуть оформлені всі документи, цю територію можна буде розвивати. І найголовніше - буде відповідальна особа за реалізацію напрацьованої й узгодженої Концепції», - наголосив Руслан Стрілець.
Представники туристичної галузі, які долучилися до засідання за допомогою онлайн-зв’язку, запропонували включити до Концепції положення, що допоможуть створити на території парку таку інфраструктуру, яка б сприяла розвитку туризму, але не шкодила його унікальній екосистемі.
Як стверджують учасники наради, попередній текст Концепції розглянуть на наступному засіданні робочої групи наприкінці жовтня.