На сьогодні в окупованому Скадовську на лівобережжі Херсонщини проживає близько 18 тисяч людей. У покинуті помешкання, з яких місцеві були змушені виїхати через окупацію, представники незаконної влади заселили інших людей.
Про це в інтерв'ю "Вгору" розповів міський голова Скадовська Олександр Яковлєв.
За його словами, оцінити скільки зараз людей проживає у місті складно, адже ці дані окупаційна влада не публікує.
"Але з розповідей очевидців, тих людей, які там залишилися, то вони кажуть, що дуже багато нових облич з'явилося в місті. Тобто раніше, якщо ти у Скадовську вийшов на вулицю, то вітався з кожним. А як не з кожним, так з кожним другим. Зараз ситуація зовсім інша. І цих хвиль переселення людей було декілька", - розповів міський голова.
Перша хвиля переселень до Скадовська відбулася після того, як окупанти провели референдум і почали запрошувати працівників із регіонів Росії.
Яковлєв зазначає, що також була значна хвиля переміщення людей після звільнення Херсона та правобережжя області:
"Росіяни організували евакуацію, і дуже багато людей із правобережжя, ті, які повірили окупантам, чи злякалися, приїхали. Бо одним із безпечних місць саме був Скадовськ. Тоді дуже багато людей переїхало до Скадовська".
Після підриву російськими військами греблі Каховської ГЕС до міста масово евакуювали людей з Голої Пристані, Олешків, Каховського району, а також підтоплених сіл.
"І сьогодні, за словами місцевих, у Скадовську людей не менше, ніж у довоєнний час. Якщо до війни в місті, наприклад, проживало близько 18 тисяч мешканців, то можна говорити, що сьогодні плюс-мінус, десь, напевно, така цифра і є. Все покинуте людьми житло – зайняте, не пустує і використовується окупаційною адміністрацією для розселення цих людей.
Також міський голова додав, що російські військові привозять свої родини у Скадовськ. Окупанти також намагаються купувати-продавати нерухомість у Скадовську за російським законодавством. Житло, яке залишили українці, вони націоналізовують та розпоряджаються ним.
На лівобережжі Херсонщини незаконна влада змінює замки у квартирах та будинках власників, які виїхали з окупації.
7 червня 2024 року окупаційна влада Херсонщини повідомила, що нібито виявила на території окупованої Херсонської області житлові приміщення, які буцімто мають ознаки “безхазяйного” майна.
Окупаційна влада на лівобережжі Херсонщини примушує місцевих жителів переоформлювати право власності на майно за законами РФ. Через це деякі місцеві жителі, що виїхали повертаються.
Наприкінці березня 2024 року незаконна влада на окупованих територіях Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей повідомила, що власники житла, розташованого на цій території, повинні зареєструвати право власності на житлову нерухомість у “Єдиному державному реєстрі нерухомості” РФ.
Міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко зазначав, що в окупованому місті Нова Каховка незаконна влада майже завершила процес інвентаризації майна, яке належить місцевим підприємцям.
У коментарі “Вгору” керівник департаменту документування воєнних злочинів у Українській Гельсінській спілці з прав людини Сергій Мовчан зазначив, що “націоналізація” нерухомого майна спостерігається ще з 2014 років у захопленому Криму. Потім в окупованих частинах Донецької та Луганської областей. Після повномасштабного вторгнення російські окупанти почали ще ширше застосовувати цю практику. Сергій Мовчан додав, що це є незаконним, Російська Федерація порушує ст. 1 Першого протоколу Європейської конвенції захисту прав людини. Окрім цього, правозахисник розповів, що у такий спосіб окупаційна влада намагається насадити російське громадянство й сформувати квартирний фонд для військових РФ і колаборантів.