Внутрішньо переміщені особи, а також ті, хто наразі проживає на тимчасово окупованій території України, можуть отримувати закордонні біометричні паспорти на загальних умовах. Про це заявляє ГО «Європа без бар’єрів» та роз'яснює, які саме необхідні документи на оформлення паспорта.
Для оформлення закордонного біометричного паспорта необхідні:
При наявності діючого закордонного паспорту старого зразка, його можна залишити, адже громадянам України дозволено мати одразу два діючих закордонних паспорти.
В ГО "Європа без бар'єрів" зазначають, що довідка переселенця та інші документи не вимагаються при оформленні закордонного біометричного паспорту.
"Однак, у зв’язку з ускладненим процесом ідентифікації осіб, що проживали або проживають на тимчасово окупованих територій, таким особам ми рекомендуємо подавати додаткові документи, видані державними органами, наприклад, довідку переселенця, водійські права, тощо",- говориться у повідомленні громадської організації.
Причиною проблем з ідентифікацією осіб є недоступність картотек підрозділів ДМС на тимчасово окупованих територіях. Наразі, ідентифікація заявників здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру або за даними, що містяться в картотеках територіального підрозділу ДМС, який видав паспорт громадянина України особі (Постанова КМУ №152 від 07.05.2014). Так як картотеки підрозділів ДМС на тимчасово окупованих територіях є недоступними – ідентифікація жителів ТОТ та ВПО здійснюється шляхом отримання інформації про особу з інших реєстрів МВС, Національної поліції, Мін’юсту та органів ДФС.
Якщо у результаті перевірки буде виявлено, що особа не є громадянином України або інформація надана заявником не підтвердиться через інформаційні системи, бази даних Реєстру, картотеки (наприклад, фото особи у паспорті та інших реєстрах не співпадають) підрозділом ДМС або ЦНАПом може бути винесено рішення про відмову в оформленні закордонного паспорту.
Рішення про відмову у видачі документа можна оскаржити в адміністративному порядку або в суді.
Голова Міграційної служби України Максим Соколюк на прес-брифінгу 18.05.2017 підтвердив, що юридична процедура оформлення паспорту – є однаковою для всіх громадян України. Однак, у зв’язку із захопленням Криму та проведенням АТО, відсутній доступ до паперових архівів і не всіх громадян можна ідентифікувати, тобто видати паспорт.
Закордонний паспорт громадяни України можуть оформити у будь-якому відділенні Державної міграційної служби, відділеннях «Паспортний сервіс» та Центрах надання адміністративних послуг за наявності відповідного обладнання. Вартість паспорту у державних установах складає 557,32 грн (за 20 робочих днів) та 810,32 грн (за 7 робочих днів). В центрах «Паспортний сервіс» вартість оформлення закордонного паспорта складає 957,32 грн ( за 20 робочих днів) та 1210,32 грн (за 7 робочих днів).
Раніше про те, що мешканці окупованих територій України мають право отримувати закордонні біометричні паспорти заявляла координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник. Правниця таким чином прокоментувала заяву Президента Перта Порошенка, який наголосив, що мешканці окупованих територій зможуть користуватися безвізом, «коли Крим і Донбас повернуть». Щоправда, згодом гарант уточнив, що проблеми з оформленням паспортів будуть лише у тих, хто має російський паспорт на тимчасово окупованій території.