Президент РФ Володимир Путін заявив, що до 2030 року окуповані території України мають вийти на "середньоросійський рівень" життя. Під час наради 30 червня він повідомив, що з 2022 року на захоплених територіях начебто відновлено або побудовано майже 23 тисячі об'єктів, зокрема житло, лікарні, школи та понад 5 тисяч кілометрів автошляхів.
Про це йдеться у матеріалі “Радіо Свобода”.
За словами Путіна, це нібито має забезпечити розвиток інфраструктури, створити робочі місця і сприяти "інтеграції" регіонів у транспортну мережу РФ. Він також назвав ці території "історично російськими".
Утім, представники місцевого самоврядування та експерти спростовують ці заяви. Депутат Херсонської облради Сергій Рибалко стверджує:
“Ніякої відбудови немає, ніякого будівництва шкіл чи ще чогось. У великих селах дітей звозять в одну школу, де навчаються 450–500 дітей замість 3,5–4 тисяч до окупації”.
Рибалко також повідомив про повний занепад агросектору Херсонщини:
“Відсутність Каховської ГЕС і зрошення призвели до повного занепаду тваринництва й овочівництва. Територія перетворюється на пустелю”.
Він наголошує, що середній та дрібний бізнес у регіоні знищується, економічне життя зупинене, а фінансування спрямоване лише на утримання бюджетної сфери.
“Путін боїться розвитку середнього класу... Говорити про бізнес на тих територіях – це нонсенс”.
Населення окупованої частини Херсонщини продовжує виїжджати, а переселенці з РФ майже не прибувають.
“Молодь тікає. З Росії ніхто не приїздить, бояться. Там залишаються або пенсіонери, або бюджетники”, – каже депутат.
Директор Центру стратегічного розвитку Андрій Орлов вказує, що частина доріг, про які звітує Росія, була збудована ще до вторгнення.
“Коли мова йде про ремонт, зазвичай звітують тими дорогами, які були зроблені ще за часів української влади”.
Політологиня з Криму Євгенія Горюнова вважає, що новоокуповані території чекає та ж доля, що й Крим – дотаційність і відсутність розвитку:
“Крим залишився дотаційним, зарплати нижчі, інфраструктура – для військових. Людям від цього не краще”.
На її думку, масштабна відбудова – це лише пропагандистський проєкт, подібний до “потьомкінських сіл”.