Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як готувались до відзначення 9 травня на окупованій Херсонщині?

Поширити:
09 травня 2025 09:04
248
прапор
Фото: Радіо Свобода

Україна 8 травня відзначала День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, як більшість європейських країн. Натомість Росія святкує День перемоги – 9 травня. Таку ж політику проводять на окупованих територіях, зокрема на Херсонщині.

Про це йдеться в матеріалі Радіо Свобода.

За даними медіа, підготовку до святкування розпочали ще на початку січня. Тоді створили спеціальний окупаційний організаційний комітет.

На окупованих територіях 25 квітня провели «Диктант перемоги». Місцеві ЗМІ повідомили, що на лівобережжі Херсонської області у цьому заході взяли участь нібито 4 тисячі людей і до нього залучили 126 майданчиків.

Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський зазначив, що  ця дата має велике значення для російської пропаганди. Тому на окупованій частині регіону підійшли до відзначення «дуже серйозно і масштабно».

«Залучено дуже багато зусиль, які вони спрямували знову на навчальні заклади. Мова йде про середню освіту, коли вони в школах відкрили «парти героїв» і проводять «уроки мужності» з учасниками «СВО» (ред. так керівництво РФ називає війну проти України)", – розповів він.

Та додав, що  цього разу була залучена навіть дошкільна освіта.

«У дитячих садочках ми фіксуємо, зокрема у Генічеському і Скадовському районах, де дітей одягали в радянську військову форму, роздавали портрети родичів, які брали участь у Другій світовій війні, проводили так само тематичні заняття. Звичайно, це все максимально висвітлюється у ЗМІ й із залученням громадського сектору», – сказав Юрій Соболевський.

У кінці квітня стартувала естафета передачі «георгіївської стрічки» довжиною 84 метри. Її розгорнули в Генічеську і передали до Новотроїцької громади. Місцеві ЗМІ повідомили, що в акції взяли участь нібито понад сто людей, серед яких – волонтери «Єдиної Росії», «волонтери перемоги», учасники руху «Юнармія» та інші.

В українському «Центрі національного спротиву» стверджують, що окупаційна влада примушує місцевих жителів брати участь у таких акціях. Зазвичай участь обов’язкова для школярів, студентів і працівників бюджетних установ. Відмова означає тиск, погрози звільненням або невиплату зарплати.

За словами Юрія Соболевського, на захоплених територіях тих, хто не бере участь у цих заходах вносять до «чорного списку», вимагаючи від них пояснення.

«Георгіївські стрічки» – це взагалі окрема тема, їх роздають всім: у школах, на блокпостах. І спробуй відмовся, коли тобі це пропонує озброєна людина. Також всюди встановлюють червоний прапор перемоги», – повідомив він.

З його слів, більшість місцевих жителів намагаються уникати участі у подібних акціях, якщо мають таку можливість. Вони також остерігаються провокацій з боку російських військових.

«Настрій людей, з якими спілкувалися, насправді максимально скептичний. Навіть ті люди, які святкують цю дату, тому що, по-перше, це примусово, не від душі все, що там відбувається. По-друге, бояться збройних провокацій, які може зробити Росія для того, щоб звинуватити потім ЗСУ, що є звичною тактикою окупантів. Ризик таких провокації на Херсонщині дуже великий», – вважає він.

  • В Україні 9 травня більше не День Перемоги. З 2024 року єдиною датою, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні, є єдиний день – 8 травня, як і у Європі. 

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів