"Херсон inside/outside". Виставка під такою назвою відкрилася 23 вересня у Вінниці в культурному центрі "Галерея ХХІ". Тут представили роботи херсонських митців, які перебувають в окупації, та тих, хто наразі проживає в інших містах України та за кордоном.
Про це Суспільному розповіла кураторка виставки, голова ГО "Центр культурного розвитку "Тотем"" Олена Афанасьєва.
Цієї виставки мало б не бути. Вона про творчий діалог митців, який відбувався всі ці місяці після повномасштабного вторгнення РФ, і про те, як відновлювалися зв'язки один з одним та з Херсонщиною. Це ніби книжка, розповідає Олена Афанасьєва.
"Потихеньку ми почали збирати, хто де є. Ми зрозуміли, що багато хто з друзів виїхав через Грузію в Європу. Особливо прекрасно митців з України приймають європейські арт-резиденції. Людина потрапляє в іншу історію, потрапляє в досить комфортну Європу. І питання: а чи вона потім повернеться? І ми почали збирати всіх онлайн", — каже Олена Афанасьєва.
Під час таких зустрічей спочатку говорили, хто як виїжджав, а потім почали будувати креативний діалог, результатом якого і стала виставка. Митці говорили про те, як живуть і чим хочуть поділитися.
Біля портрета митця надписи: "оutside" з прапором країни, в якій перебуває митець, або України, тобто людина не виїхала за кордон, та "inside" — це означає, що митець у Херсоні.
Ті, хто зараз "outside" поза Херсоном, каже Олена Афанасьєва, розповіли та сфотографували, що взяли з собою з міста.
Такі розповіді продемонстровані на стендах виставки. Серед них історія дизайнерки Тетяни Стицко, яка нині в Естонії.
До "тривожної валізи" вона поклала топінамбур. Його перед повномасштабною війною купила на стихійному ринку у пенсіонерки.
Нині топінамбур росте у Чернівцях та у Франції.
Ще одна історія про драматурга Артура Сумарокова, який нині "оutside" у Литві, каже Олена Афанасьєва.
Із собою він узяв шматочок від дверей. Там сфотографував його на різних локаціях. За кордоном чоловік про війну в Україні написав кілька п'єс. Їх переклали кількома мовами та показують на європейських сценах.
Свою історію наживо розповів стріт-арт художник з Херсонської області Максим Кільдеров. 55 днів він пробув в окупації. Час, каже, тягнувся дуже повільно.
"55 днів у такому пеклі (хоча пекло має дуже різні градації) — це реально, як пів року. І я навіть не знаю, як люди з активною громадянською позицією можуть вже двісті днів там перебувати. Це реально страшна історія. Коли я виїжджав, то дуже добре зачистив телефон, видалив фотки танків російських. Але все ідеально не зачистив. Все, що було, я відправив у приховані файли", — розповідає Максим Кільдеров.
У художника нині є чотири тисячі файлів, з них тисяча — це відео документування всього, що відбувалося в окупації. На основі цього Максим планує зробити фільм.
Відвідувачам виставки продемонстрував трейлер до майбутньої стрічки.
В окупації перебуває майстриня Анна Знахаренко. Вона вишиває "сорочку перемоги". Наразі таких зробила вже три, каже Олена Афанасьєва. Допомагає мисткині руда кішка Коша. З нею Анна Знахаренко веде так звані "хроні вишиванки" та щодня чекає на ЗСУ.
Всі фото Суспільне Вінниця