В Росії 1 квітня розпочався весняний призов в армію на строкову службу. До 15 червня планують набрати 160 тисяч чоловіків віком від 18 до 30 років. Зокрема, компанія відбувається на окупованих українських територіях Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської області та Криму.
Про це йдеться в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Призов на строкову службу слугує способом затягнути людей на окупованих територіях України до російської військової системи каже правова аналітикиня Центру прав людини Zmina Онисія Синюк.
“В принципі, якщо особа отримує паспорт РФ, вона автоматично ставиться на військовий облік і буде в результаті призвана спочатку на строкову службу, а далі може бути примушена до того, щоб брати участь у бойових діях. Це потрібно розуміти, що ось ця добровільність – лише ілюзія на окупованих територіях», – наголосила вона.
За словами Івана Чувіляєва, який відповідає за комунікації в російському проєкті «Ідіть лісом» та допомагає громадянам РФ уникнути служби в армії або дезертувати, російське командування має кілька важелів для того, щоб відправити строковиків на фронт. Головний із них – перетворити призовника строкової служби на контрактника.
«З весни минулого року є така поправка в законодавстві про призов, згідно з якою призовники можуть підписувати контракти з Міністерством оборони РФ. Тобто припиняти бути призовниками, ставати професійними військовими не через три місяці – раніше було таке обмеження, – а відразу після того, як ухвалене рішення про їхній призов. Відразу після рішення призовної комісії. Відповідно, шлях від призовника до контрактника став максимально коротким, а головне – розмитим», – пояснив він.
Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов, який зараз моніторить ситуацію на півдні України, стверджує, що РФ агітуватиме строковиків підписувати контракт на участь у війні Росії проти України.
Він також розповів про випадки, коли жителі Херсонщини підписували такі контракти та потім гинули на фронті:
“Респонденти оцінюють десь у сто плюс осіб на Херсонщині, які підписали контракти, пішли на фронт. І вже є загиблі на фронті, є полонені”.
За його словами, основна частина тих, хто потрапив до війська, скоїли правопорушення і були поставлені перед вибором – або отримати тривалий строк ув'язнення, або підписати контракт.
“Є ще люди, які неспроможні заробити й вважають, що це такий спосіб розв'язати їхні матеріальні проблеми – підписати контракт. І третя категорія – це ті, кого дурять, слабкі люди, яких залякують. Місцевий комендант, який знаходить таку жертву, починає її обробляти, що йому тут все одно життя не буде і єдиний вихід – це підписати контракт», – додав він.
Одне з міст, де Росія проводитиме призовну кампанію – Енергодар. За словами міського голови Дмитра Орлова, окупаційна влада вже має всі необхідні установи для того, щоб забирати українську молодь до війська.
«Військкомат працює приблизно два роки. І також йде постановка на облік навіть дітей, які ще не досягли 18-річного віку. Тобто військовий облік – він налагоджений, можна так сказати. І також налагоджена система поки що добровільного мобілізаційного ресурсу. А пропаганди багато і багато хто просто йде на це завдяки саме рекламі або бонусам матеріального характеру, або просто під впливом пропаганди», – повідомив він.