Підтримати нас

Зеленопідська ОТГ: «Чому ми не об’єдналися раніше?»

14 травня 2018 13:01
1,025
Поширити:

За півтора року в статусі об’єднаної територіальної громади життя в Зеленому Поді (Каховський район Херсонської області) та ще у 8 селах змінилося докорінно. 

У селах з’явилося освітлення, нове життя отримали заклади освіти й культури, ремонтуються дороги та прокладаються нові комунікації. Тепер тут ніхто не сумнівається в перевагах об’єднання, лише шкодують, що не почали цей процес раніше.

Зелений Під – це нова назва села Червоний Перекоп, яке у 30 роки минулого століття славилося розташованим на його території величезним зерновим радгоспом.  Створена наприкінці 2016 року Зеленопідська ОТГ об’єднує 9 сіл, у яких проживає 4401 особа.

Селяни зізнаються, що нове «ім’я», отримане внаслідок декомунізації, не дуже прижилося.

«Ми дзвонили в Інститут пам’яті, щоб дізнатися, чому селу дали назву саме Зелений Під, але нам так і не пояснили. Ми хотіли залишити просто Перекоп або Перекопське, чи хоча б Покровське. Але нам відмовили», - розповідає голова ОТГ Галина Лобунько.

Лідери та кадри

До речі, саме Галина Павлівна Лобунько стала рушійною силою об’єднання. Медик за освітою, у 2002 році після ліквідації радгоспів вона стала сільським головою тоді ще Червоного Перекопу й почала відстоювати інтереси громади. А в 2016 році Галина Павлівна повірила в реформу децентралізації й повела за собою людей.

«В основному реформування залежить від того, наскільки цього захочуть люди, які тут працюють. Не прийде хтось із вулиці і не почне нам робити реформи, поки ми не захочемо їх робити самі», - коментує голова. 

Галина Павлівна не приховує, що слабким місцем громади є брак кадрів. Не вистачає лікарів, учителів. Тому голова ОТГ активно подає оголошення в соціальних мережах, на всіх доступних сайтах, звертається до центрів зайнятості й навіть знайомиться з лікарями в потягах. Зарплатню обіцяють 10 тисяч гривень «для початку»,  аби створити комфортні умови для праці, громада вже придбала 2 будинки, в одному із яких буде жити новий педіатр.

Бюджет

Одна з переваг об’єднання - та, що  всі землі, які розташовані на території громади, переходять в підпорядкування ОТГ. А податки осіб, які раніше йшли до районних рад, потрапляють до місцевого бюджету. До об’єднання бюджет громади складав 17 млн, а зараз - 46 млн, із яких власні надходження 26 млн, а решта – державні субвенції.

«Торік ми отримали 8 млн за рахунок податку на доходи наших громадян.  А в цьому році за 1 квартал  отримали 1 млн 200 тисяч власних доходів. Якщо б ми не об’єдналися, то не  мали б цих грошей», - розповідає головний бухгалтер Зеленопідської громади Світлана Пилипенко.

На сьогодні всі землі громади засіяні, жодне поле не гуляє. Також працюють сонячні батареї, що виробляють уже Мегават потужності,  та встановлюються нові. Громада дуже чекає, коли Держгеокадастр передасть їм право розпоряджатися її землями за межами населених пунктів. Адже поки що поля, без узгодження з громадою, Держгеокадастр «роздає невідомо кому». Передача прав має статися найближчим часом.

Освіта

На території Зеленопідської громади - 4 школи, 6 дошкільних дитячих закладів та Каховський професійний аграрний ліцей. Кожен заклад після об’єднання громади дуже змінився. Люди кажуть, що це - як «друге дихання»: для дітей відремонтували опалювальні та каналізаційні системи, перекрили діряві дахи, оновили тротуарні доріжки, огорожі й ще багато чого.

Дитячий садок в с.Зелений Під. Фото Катерини Пономаренко

Кожний дитячий садочок по-своєму особливий.

Дитячий садок в с.Петропавлівка. Фото Катерини Пономаренко

Наприклад, прикметою Дмитрівського дитячого садочка є ексклюзивні наволочки для подушок та рушники з ручною вишивкою. Їх власноруч вишивають виховательки та нянечки - робітниці закладу. Для кожної дитини - свій візерунок.

Школи громади також мають, чим пишатися. Наприклад, у Дмитрівській школі І – ІІІ  ступенів стіни ще у п’ятдесяті роки були розписані місцевим художником. І коли ремонтували приміщення, ці роботи зберегли.

А ще у школі є дивовижний музей.

Уздовж усього другого поверху - стенди, де зібрана вся історія школи, починаючи від першого вчителя, який приїхав у село. І дві окремі музейні кімнати про історію села, де зібрані старовинні речі, самоткані рушники й одяг.

Фото Ірини Ухваріної

Фото Ірини Ухваріної

Є тут експонати про земляків - героїв Другої світової війни.

Музей в Дмитрівській ЗОШ. Фото Катерини Пономаренко

Окрім ремонту будівлі, для учнів закуплено сучасне обладнання: комп’ютер, принтер та мультимедійний проектор.

Зеленопідська  загальноосвітня школа І-ІІІ ст. також не відстає. За рахунок державної субвенції й міського бюджету була повністю відремонтована початкова школа, яка з 1 вересня   працюватиме за стандартами нової української школи (згідно з освітньою реформою). Як розповів директор школи Анатолій Кузавов, у початковій школі замінили  покрівлю, проводиться внутрішній ремонт,  замінені двері, вікна, батареї, побудована нова їдальня. На черзі завіз меблів.

Зараз початкова школа ще в стадії ремонту, деякі кабінети вже відремонтовані, а деякі – в процесі. 

Зеленопідська початкова школа. Фото Катерини Пономаренко

Культура

Як зазначила Галина Лобунько, культура в громаді на провідному місці . Тому в громаді не пошкодували грошей на ремонт та реставрацію Будинків культури (сільських клубів).

У маленькому с. Зелена Рубанівка з населенням менше 100 чоловік  сільський клуб не ремонтувався з 1989 року. 

«З 2002 року я сюди навіть не заходила, бо не було за рахунок чого зробити ремонт. Цей будинок культури хотіли розібрати. Але наш лозунг:«Зберегти, не руйнувати», - коментує Галина Павлівна. 

Тепер сюди приємно заходити, навіть ще пахне свіжою фарбою. 

Сільський клуб в Зеленій Рубанівці. Фото Катерини Пономаренко

У Дмитрівці також вдалося оновити будинок культури, зберігши стародавній інтер’єр.

Будинок культури в Дмитрівці. Фото Катерини Пономаренко

Ну а головною прикрасою Зеленопідського Будинку культури є вокальний чоловічий ансамбль «Соколи», який складається з працівників виконкому та депутатів сільської ради.

Доброю традицією в громаді стало святкування Дня Села. Спочатку керівництво громади сумнівалося, що люди прийдуть. Але виявилося,  для багатьох це стало справжнім святом та приводом для теплої зустрічі з односельчанами. У кожному селі це свято має свою дату, наприклад, у Петропавлівці на день апостолів Петра й Павла, у Дмитрівці – на Дмитрія.

Медицина

На території Зеленопідської ОТГ   6 лікарняних закладів - 3 ФАПи та 2 ФП, а також одна амбулаторія загальної практики сімейної медицини.

У Дмитрівському фельдшерсько-акушерському пункті нещодавно зробили ремонт, встановили паркан,  виділені кошти на технічний інвентар та медикаменти. Тепер, як жартує голова громади, люди сюди приходять іноді навіть просто відпочити.

Громада планує будівництво нової амбулаторії із житлом для лікарів, а також ведуться перемовини про відкриття екстреної медичної допомоги.

Житлово-комунальне господарство

Цією сферою в громаді займається Зеленопідське комунальне підприємство. Раніше йому катастрофічно не вистачало техніки, а за час об’єднання для КП були закуплені трактори, плуг, косарка. Як розповіла директор КП Римма Сірченко, коли в березні зненацька випав сніг, в Зеленопідській ОТГ дороги розчистили швидше, ніж у Каховці. 

Директор Зеленопідського КП Римма Сірченко. Фото Катерини Пономаренко

«У цьому році ми купили півтори тисячі метрів труб і плануємо міняти водопроводи», - поділилася планами Римма Володимирівна.

Щоправда, прибутку підприємство поки що не приносить, працює «в нуль».

Безпека

На території Зеленопідської ОТГ працює команда пожежників, які за минулий рік погасили більше 60 пожеж.

«Додалося обладнання, зарплатня. Дали нову машину, тепер у нас два авто на пожежну команду. Не було нічого, зараз навіть форма нова», - діляться надбаннями пожежники.

Крім того, 26 квітня в громаді відбулося відкриття Центру безпеки. Поліцейська станція дасть змогу швидко реагувати на повідомлення громадян та дасть можливість не їхати громадянину в Каховський відділ поліції. 

Що далі? Зеленопідська громада продовжує розвиватися, розробляти нові проекти Планують відкрити пункт для збору й охолодження молока, побудувати нову амбулаторію, продовжувати встановлення сонячних батарей, покращити якість водопостачання. Тут чекають молодих фахівців та готові впроваджувати реформи. А деякі громади все ще бояться об’єднання…

Матеріал підготовлений за результатами прес-туру, організованого Херсонським регіональним відділенням асоціації міст України в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) за підтримки USAID.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів