Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Одиночний пікет під стінами держустанов міста

Поширити:
20 липня 2019 08:50
1,144

Для однієї херсонської родини ранок починається з пікету під стінами міських держустанов. Спочатку багатодітна мати Маргарита Дєдова разом з трьома дітьми стояла біля міськвиконкому. Потім - біля облдержадміністрації.

Вже другий місяць жінка з родиною живе без електроенергії. З початку червня однокімнатну квартиру за адресою вул. Робоча, 76 працівники Херсонобленерго відрізали від енергопостачання.  За словами Маргарити, співробітники комунального закладу прийшли відключати світло без будь якого попередження. Подзвонили у двері, сказали, що треба перевірити показники лічильника, як це зазвичай роблять контролери. Вона їм відкрила двері, вони зайшли, розібрали лічильник та перевірили, чи немає в середині приладу сторонніх предметів, тобто так званих «жучків», чи користувалася жінка лічильником «без порушення його експлуатації».  А потім просто поставили перед фактом: відключили і показали акт, що вона начебто самовільно приєдналася до мережі.

- Мені сказали підписати акт про відключення світла, мов, що мене про це поінформували, і запевнили, що жодних негативних наслідків я не матиму, - розповідає Маргарита. - Сказали, що треба просто прийти на комісію 19 червня і проблему вирішать. А на комісії сказали: треба сплатити 11 тисяч гривень штрафу за невраховану електроенергію. Як невраховану? Якщо контролер регулярно знімав показання лічильника, проводилася оплата... Єдине що запропонували -  знову 21 червня піти в відділ обслуговування абонентів, написати з чим я не згодна. Я взяла талончик на 21-е, написала там заяву. Але… 21 липня буде вже місяць тій заяві, а відповіді немає. А ми  з дітьми майже два місяці вже - без світла, без холодильника. Уявіть собі, що це таке, в таку спеку й без холодильника?! Нещодавно дочка отруїлася: купили сир, зберігали у мисці з водою, але він все одне дуже швидко зіпсувався…

Жінка 21- го червня зустрілася також із  заступником начальника міського відділення «Херсонобленерго» Максимом Блажком, аби щось з’ясувати. За словами Маргарити, чиновник мало чим їй допоміг, лише порадив написати звернення до цієї ж установи у центрі обслуговування абонентів. У письмовому зверненні жінка виклала усе необхідне про свою складну ситуацію і попросила офіційно «підключити» до мережі її житло. Їй повідомили, що документ буде розглядатися протягом місяця. Однак - ніяких зрушень.

Це не перші «пригоди» Маргарити з Херсонобленерго. Дуже важливим фактом є те, що квартиру, в якій мешкає родина Дєдових, жінка успадкувала від бабусі, яка померла в 2011 році. Родичка заповіла житло своїй онуці, але через брак коштів на нотаріуса Маргарита офіційно її на себе не оформила. Всі гроші йшли на лікування жінці, якій згодом знадобилася операція. І тоді ж накопичилися борги за спожиті кіловати, й у 2013 році родину вперше відключили від світла.  Коли багатодітна мати-одиначка тоді пішла в «Херсонобленерго» погасити борг, то попросила «офіційно» підключити її квартиру. Там жінку заспокоїли і сказали, що вона «і так підключена». На користь цього свідчило й те, що Маргарита до останнього часу отримувала субсидію. А отримувати таку допомогу можливо тільки в разі офіційного  підключення помешкання до мережі.

Тож звідки взявся такий великий борг? Та чи законний він взагалі? Тим більше, що весь цей час вона щомісяця знімала показники  лічильників та справно сплачувала за рахунки. Як каже Маргарита, в «Херсонобленерго»  пояснили, що порахували їй таку велику суму за спожиті кіловати з 2013 року, коли вона «самовільно підключилася до мережі». Тож жінка спантеличена, чому тоді тільки зараз «Херсонобленерго» згадало про її існування та вирішило стягнути такі кошти?

У п’ятницю, 19 липня, після пікетування Маргариту Дєдову запросили до облдержадміністрації. З нею поспілкувалася заступницею начальника відділу роботи зі зверненнями громадян Херсонської обласної адміністрації Кривошей Анжела. Чиновниця увійшла в положення багатодітної матері, але пояснила, що «Херсонобленерго» не підпорядковане облдержадміністрації. Однак порадила звернутися їй до начальника Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОДА Івана Чорного аби спеціаліст допоміг жінці правильно скоординувати подальші дії. Також Маргариті Дєдовій запропонували написати звернення в облдержадміністрацію на отримання грошової допомоги на лікування її неповнолітніх дітей, адже 6-річні двійнята Назар та Рената мають проблеми зі здоров’ям. Хлопчик має інвалідність, у нього з народження часто бувають напади епілепсії.

А поки родина залишається у «підвішеному стані» без світла, без лікування, без субсидії. Маргарита опинилася у скрутному становищі, адже не знає де знайти таку велику суму грошей для «Херсонобленерго», оскільки жити без холодильника та світла з 3-ма дітьми на руках їй вже несила.                          

Коментар керівниці Громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я», юристки Олени Старюк:

Без ознайомлення з документами, лише зі слів Маргарити, складно рекомендувати, як зараз їй слід діяти, щоб електропостачання відновили якомога швидше, адже страждає не лише жінка, а й її діти. Однак дії робітників «Херсонобленерго» однозначно викликають сумніви в законності.

З березня минулого року відключення та приєднання споживача до постачання електроенергії регулюються «Правилами роздрібного ринку електричної енергії» (Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 р.).

Ці правила прийняти на вимогу Закону «Про ринок електричної енергії» (від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII), прийнятого щоб створити цей самий ринок та позбавити галузь від монополізму.

Отже, примусове відключення передбачається у декількох випадках:

  • у разі незадовільного технічного стану електроустановок споживача, які загрожують аварією, пожежею і створюють загрозу життю;
  • заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію;
  • недопущення уповноважених представників електропостачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії (лічильника), що розташовані на території споживача;
  • самовільного підключення тощо.

Однак, у перших трьох випадках енергопостачальник має попередити споживача про порушення і дати термін на їх виправлення. Якщо, наприклад, несправні прибори, то власник оселі має годину на те, щоб їх відключити. Якщо заборгованість - десять діб. Причому, постачальник зобов’язаний або особисто вручити під підпис попередження; або надіслати попередження рекомендованим листом, але тоді «термін виправлення» рахується від дати, коли людина отримала лист. Якщо все це постачальником зроблено, але споживач не відреагував, лише тоді можуть припинити постачання електроенергії. 

Інша справа - самовільне підключення. У цьому випадку постачальник має право скласти акт та відключити споживача без попередження заздалегідь.

Але, до прийняття нового Закону «Про ринок електричної енергії» термін «самовільне підключення» більше стосувався приєднання технічно оминаючи лічильник

Однак тепер, згідно з вищезгаданих Правил: «самовільне підключення - підключення та/або споживання електричної енергії без укладення договорів, передбачених цими Правилами, або підключення після відключення, несанкціоноване (непогоджене) оператором системи».

Крім того, Національна комісія, приймаючи нові Правила, затвердила нові вимоги до договорів між операторами ринку та споживачами, й зобов’язала постачальників укласти нові угоди (за формою, наведеною у додатку до цієї постанови) із всіма своїми клієнтами до 1 грудня 2018 року.

Тобто, формально «Херсонобленерго» мало всі підстави відключити родину Маргарити від електропостачання, адже між ними немає ніякого офіційного договору, всі рахунки, за її словами досі значаться на бабусі.

Однак, це  не заважало постачальнику ще пів року, після закінчення терміну укладення договорів, встановленого Комісією, отримувати від неї гроші за електроенергію. І не завадило «приплюсувати» борги за нібито не оплачені рахунки з 2013 року.

Від редакції: Ми запросили Маргариту прийти на особисту консультацію до громадської приймальні  Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я», щоб допомогти їй відновити свої права.

Нагадуємо: Безоплатну правову допомогу можна отримати за адресою: м. Херсон, вул. Бориса Мозолевського (колишня Фрунзе), буд.2, офіс 19. Прийому: вівторок – з 10:00 до 15:00 (перерва з 12.00 до 13.00).

Попередній запис за телефонами: (0552) 49-60-03, +38 (066) 790 90 21.

E-mail: [email protected].

P.S. Виготовлення цього матеріалу в рамках проекту «Місцева демократія» стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів