Підтримати нас

На скільки балів працюють депутати Херсонської міської ради?

Автор статті
05 квітня 2018 01:00
717
Поширити:

Триває вже третій рік роботи 54-х депутатів Херсонської міської ради VII скликання. Наскільки ж сумлінно вони виконують свої обов’язки?

У рамках всеукраїнської програми «Атестація депутатів місцевих рад» Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень дослідив роботу депутатів Херсонської міськради у минулому році.  Кожен мав отримати оцінку від 0 до 5 балів. Але, як виявилося, відмінників у нас немає…

Про це розповіли журналістам та самим депутатам експерти Причорноморського центру й Херсонської обласної організації Комітету виборців України під час круглого столу, присвяченого результатам дослідження.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» була проведена в 14 місцевих радах областей України Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У Херсоні оцінювання депутатів за принципами відкритості та прозорості, доброчесності та підзвітності проводив Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень.

Робота депутатів оцінювалася за двома показниками: об’єктивними, що складаються з 21 критерія, та оцінками експертів – редакторів ЗМІ та журналістів, які пишуть на політичні теми, представників громадських організацій.

9 «хорошистів», два «двієчники»

Як розповів голова Причорноморського центру Олександр Мошнягул, жоден із депутатів не отримав найвищу оцінку у 5 балів за жодним з показників. 24 депутати, тобто менше половини від депутатського корпусу, за об’єктивними показниками своєї діяльності отримали по 4 бали. Загальну оцінку експертного опитування в 4 бали отримали 13 обранців. 28 депутатів отримали за об’єктивними показниками по 3 бали.

Лише 9 депутатів мають позитивні оцінки як за об’єктивними показниками своєї роботи, так і за загальними оцінками експертного опитування.

Це Алла Беліченко (Опозиційний блок), Оксана Д’якова (Радикальна партія Олега Ляшка), Андрій Дмитрієв (ВО «Самопоміч»), Дмитро Ільченко (ВО «Батьківщина»), Артем Кияновський (Опозиційний блок), Михайло Линецький (Блок Петра Порошенка), Оксана Матусевич («Наш край»), Станіслав Трошин (ВО «Батьківщина») та Олена Урсуленко (Блок Петра Порошенка).

Цікаво, що двоє з них були присутні й на круглому столі та дякували експертам за таке дослідження.

А от «двієчників» у раді виявилося двоє. Це Євген Матковський (ВО «Свобода») та Сергій Собчук («Опозиційний блок»). Ще 2 депутати отримали одиниці від експертів – Сергій Білоковиленко (Радикальна партія Олега Ляшка) та Аркадій Підлєсний (ВО «Самопоміч»).

Поспілкуватися з депутатом непросто

У блоці, присвяченому відкритості, підзвітності та доброчесності, експерти оцінювали інформування про депутатів на сайті міськради, прийом народними обранцями виборців, виступи на комісіях та сесіях, звітування тощо.

Так, інформування про депутатів на сайті Ради можна вважати недостатнім. Лише у Михайла Лінецького оприлюднена автобіографія та план роботи (і то після рекомендації експертів). Багато відомостей про депутатів не вказано взагалі. У 32 депутатів з 54 є контактні телефони, але вказані вони в двох різних розділах і щоб їх знайти, треба постаратися.

Регулярний прийом виборців ведуть усього 18 депутатів. 30 депутатів ведуть прийом або нерегулярно, або не частіше одного разу на місяць.

Ось що з цього приводу сказав присутній на круглому столі Михайло Линецький:

«У тому місці, яке вказане на сайті міськради, у мене немає можливості вести прийом. Там немає відповідного місця – ані бібліотеки, ані якогось КП, яке би надало мені такі можливості. Тому я вимушений проводити прийом або в центрі міста, або в навчально-виховному комплексі, який розташований поза межами мого округу. Але прийом виборців у мене відбувається майже щоденно: або в телефонному режимі, або під час особистих зустрічей, тому що я не тільки обрався в цьому окрузі, а й мешкаю в ньому».

Прогульники та заручники обставин

Що ж до дисципліни, то торік лише два депутати: Олена Мазур  (УКРОП) та Антон Хмаро (Опозиційний блок) відвідали всі пленарні засідання. Менше всього пленарних засідань відвідали Юрій Кирилов (Блок Петра Порошенка) та Віктор Шевчук («Наш Край»).

Експерти також оцінювали відвідування депутатами засідань постійних комісій. Але з цим у Херсонській міськраді склалася екстраординарна ситуація: з березня порушено права шести депутатів на членство у постійних депутатських комісіях. Це Вікторія Борисевич, Михайло Линецький, Сергій Жуйков, Олег Романюк, Олександр Кривчун та Віктор Шевчук.

Як зазначив Михайло Линецький, депутати змушені вирішувати цю проблему за допомогою суду, але поки що вони позбавлені свого законного права брати участь у комісіях.

А от їх колеги Дмитро Ільченко (ВО «Батьківщина»), Руслан Рубан (ВО «Самопоміч»), Ольга Маренчук та Ігор Семенчев («Наш край»), Антон Хмаро («Опозиційний блок»), Євген Назарян (УКРОП) активно цим правом користуються, не пропускаючи жодного засідання комісії.

Балакуни та мовчуни

На сесіях частіше за всіх виступав Єгор Устінов (30 виступів), але бали за методикою дослідження нараховувалися на за загальною кількістю виступів, а за відсотком сесій, на яких депутат був присутній і мав змогу висловитися. Тож вищу оцінку за цим показником отримали Леонід Ремига (Блок Петра Порошенка), В’ячеслав Яременко (позафракційний), Андрій Дмитрієв (ВО «Самопоміч»), Дмитро Ільченко (ВО «Батьківщина») та Михайло Линецький (Блок Петра Порошенка): вони виступили на 60% пленарних засідань.

Є у нашій раді й «мовчуни», які не виступили жодного разу за рік. Це Сергій Білоковиленко та Олександр Васильєв (Радикальна партія Олега Ляшка), Оксана Матусевич («Наш край»), Аркадій Подлєсний (ВО «Самопоміч»), Ірина Ценкер (Блок Петра Порошенка).

Також у минулому році зафіксували один випадок неперсонального голосування. Це голосування Сергія Білоковиленка. Але, як подейкують самі депутати, «незафіксованих» таких випадків було набагато більше…

І працюють, і звітують

Приємна новина - більшість депутатів (51 з 54) провели публічні звіти перед виборцями. Тільки у 3 депутатів – Сергія Жуйкова (Блок Петра Порошенка), Романа Підперигори (Наш край)  та Сергія Собчука («Опозиційний блок») відсутня інформація в будь-якому вигляді про депутатські звіти.

18 з 54 депутатів порушили норми закону та не оприлюднили свій звіт, і лише у 10 депутатів оприлюднений звіт відповідав усім нормам закону. Це такі депутати: Денис Бердник, Андрій Дмитрієв, Дмитро Іванов, Михайло Линецький, Володимир Сальдо, Ігор Семенчев, Валентин Сух, Антон Хмаро, Михайло Чемерис та В’ячеслав Яременко.

36 депутатів виконали норму закону та поінформували Раду про хід свого звітування.

Гідні та не гідні депутати

У ході експертного опитування журналістам, представникам громадських організацій запропонували за певними критеріями оцінити кожного депутата ради від 1 до 5 балів, де 1 означає, що депутат однозначно не гідний представляти інтереси херсонців в міській раді, а 5 відповідно – однозначно гідний. Але про роботу 29 з 54 депутатів експерти не змогли нічого пригадати, цих депутатів просто не знають.

Також можна зробити висновок, що деякі обранці працюють непогано, адже за об’єктивними критеріями отримали високу оцінку, але не приділяють уваги своєму піару, тому навіть активні громадяни про їх діяльність нічого не знають.

Ось як це прокоментувала присутня на круглому столі депутат Алла Беліченко (фракція «Опозиційного блоку»):

«Я не працюю зі ЗМІ, не пишу про себе в інтернеті, це мій мінус. Але у мене зовсім інша специфіка спілкування з виборцями. Я працюю виключно з депутатськими зверненнями, які реєструю через секретаря міськради. І у мене за минулий рік 57 звернень, на які я отримала відповіді», - розповіла Алла Миколаївна, попросивши експертів враховувати кількість не тільки депутатських запитів, а й звернень.

Так, більше всього позитивних оцінок від експертів отримали два депутати – Оксана Д’якова (Радикальна партія Олега Ляшка) та Леонід Ремига (Блок Петра Порошенка) – по 20,7%.

Хоча присутній на круглому столі Леонід Ремига, депутат уже четвертого скликання, а крім того, головний лікар міської лікарні ім.Тропіних, зізнався, що працювати йому нелегко.

 «Бути кращим у фракції, яка отримує більше негативу, ніж позитиву, дуже складно. Я один лікар, очолюю комісію з гуманітарних питань. У мене там 3 керівники фракції, тож працювати дуже складно. Але все ж таки вдається вирішити основні питання», - прокоментував Леонід Тимофійович.

Два депутати отримали загальну оцінку «1» бал, тобто, на думку більшості експертів, вони однозначно не гідні  представляти інтереси херсонців в міській раді. Це Сергій Білоковиленко та Аркадій Подлєсний.

Найбільше негативних оцінок отримали три депутати - Дмитро Больбот Аркадій Подлєсний та Віктор Шевчук (по 72,4% негативних оцінок). Ще три обранці на другому місці за негативними оцінками. Це Сергій Білоковиленко, Юрій Кліментенко та Роман Підперигора (по 65,5%). 62% негативних оцінок отримала Ірина Ценкер й 58,6% негативних оцінок отримали ще три депутати: Євген Матковський, Олег Романюк та Володимир Сальдо.

Ось така картина діяльності депутатів Херсонської міської ради VII скликання на другому році повноважень. Для кожного з них експерти підготували персональні рекомендації,   як покращити  роботу. Тож у наших народних обранців ще є можливість провести «роботу над помилками» до наступної Атестації.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ