Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Кочубеївська ОТГ: можливості — мікроскопічні, досягнення... — величезні

Vgoru
Автор
Поширити:
23 березня 2018 08:29
971

Кочубеївська об’єднана територіальна громада (ОТГ), розташована у Високопільскому районі Херсонської області, цікава не лише тим, що у жовтні 2015 р. була утворена першою на Херсонщині, а насамперед тим, що при дуже скромному потенціалі змогла стати найпрогресивнішою ОТГ у нашому регіоні.

“Прорубали вікно” у цивілізований світ

Журналісти онлайн-газети "Вгору" та активісти провідних громадських організацій Херсонщини відвідали громаду, коли там відкривався Центр адміністративних послуг (ЦНАП) — перша така установа в ОТГ Херсонщини і, на теперішній час, - найпотужніший ЦНАП у Херсонській області.

На церемонію відкриття установи, яку в громаді чекали понад два роки, зібралося більше ста людей: мешкаці і Кочубеївки, і інших сіл, що входять до складу ОТГ.

“Ідея створити в громаді сучасний ЦНАП, - розповідає Іван Дудар, голова Кочубеївської ОТГ, - виникла ще у 2015 році. На першій сесії нашої ради ми прийняли рішення про створення сектору з надання адміністративних послуг, який ми з часом реорганізували у відділ. А проект створення ЦНАПу був першим проектом, поданим Кочубеївською ОТГ у донорські організації. Завдяки цьому проекту ми набували дуже важливий досвід. Я навіть дивуюся, коли мені телефонують працівники органів влади з більш “просунутих” районів, наприклад, Каховського або Олешківського, і просять розповісти про наші успіхи, поділитися досвідом”.

Як розповіла Ольга Калініченко, менеджер пілотних проектів програми “U-LEAD з Європою”, ЦНАП у Кочебеївці - перший ЦНАП в херсонських ОТГ, де громадяни можуть отримувати повний комплекс адміністративних послуг. Зараз це — перелік із 126 видів послуг, який у перспективі має збільшитися до 180-ти.

У новому ЦНАПі обладнані п’ять робочих місць. Там можна оформити свідоцтво про народження чи про смерть, інші акти цивільного стану, паспорт громадянина України, паспорт для виїзду за кордон, отримати деякі нотаріальні послуги (оформлення довіреностей, заповітів). Також можна оформити певні документи, пов’язані з правом власності на землю, вирішити питання нарахування та перерахунку пенсій, отримання субсидій на житлово-комунальні послуги. Можна навіть оформити шлюб.

Повний перелік адміністративних послуг — чималий. І це — дуже у нагоді громаді, до складу якої входять чотирнадцять сіл, де живе близько 3,5 тисяч людей, можна сказати, відрізаних від “великої землі”. Бо дороги у Високопільському районі... А втім... Немає у Високопільському районі доріг.

Автор відео В'ячеслав Гусаков

Неважко уявити, які труднощі доводилося долати людям, щоб дістатися до установ для оформлення необхідних документів. Хоча б — паспортів. Зараз у Кочубеївському ЦНАПі є повністю обладнана робоча станція, завдяки якій мешканцям ОТГ не доведеться їхати у Високопілля оформляти загальногромадянський або закордонний паспорти.

“Цю робочу станцію, - розповідає керівник Управління Державної Міграційної служби в Херсонській області Оксана Яковенко, - обслуговуватиме працівник ЦНАПу. Він готуватиме  пакет документів, необхідних для оформлення паспорта, відправлятиме їх в електронній формі у Високопільскій сектор ДМС. А паспорти будуть доставлятися в Кочубеївку спецзв’язком. Це дуже зручно для мешканців ОТГ”.

“Завдяки реформі децентралізації громади отримують більше можливостей, а разом з тим і відповідальності у своєму розвитку. Надання якісних адміністративних послуг для мешканців є одним з ключових завдань влади на місцях. Ми дуже раді, що Кочубеївська громада долучилася до нашої Програми, і вітаємо її жителів з відкриттям оновленого Центру. Я впевнена, що відтепер мешканці громади отримуватимуть тільки якісні адміністративні послуги в комфортних умовах”, - сказала на церемонії відкриття ЦНАПу керівник початкової фази покращення якості надання адміністративних послуг для населення Програми “U-LEAD з Європою” Сусанна Делланc.

За її словами, в Україні вже відкриті в ОТГ 26 ЦНАПів — 24 стаціонарні і два — пересувні. Однією з таких пілотних ОТГ і стала Кочубеївська. Це — перша фаза проекту з покращення надання адмінпослуг. Під час другої фази заплановане відкриття 200-т сучасних ЦНАПів.

Однією з основних особливостей новоствореного ЦНАПу стало широке використання зручних для громадян електронних сервісів. Так, за допомогою інтернет-системи iGov він надаватиме цілий комплекс популярних онлайн-послуг, пов’язаних із:
- оформленням паспорта громадянина для виїзду за кордон;
- отриманням паспорта громадянина для виїзду за кордон для дитини;
- оформленням та видачею паспорта громадянина України (ID-картки) по досягненні 14-річного віку;
- видачею ID-картки замість вклеювання до паспорта громадянина фотокартки при досягненні 25-ти і 45-річного віку;
- отриманням паспорта громадянина України (ID-картки) замість утраченого або викраденого;
- обміном паспорта громадянина (ID-картки) у разі непридатності для користування;
- обміном паспорта громадянина (ID-картки) в разі зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові.

“Ми надали Кочубеївській ОТГ можливість безкоштовно користуватися нашою системою”, - каже координатор системи iGov по Херсонській області Павло Кулік.

Освятив приміщення ЦНАПу настоятель місцевої церкви св. Георгія Побідоносця о. Іоанн.

Від парафії він подарував установі кулер і пообіцяв рік забезпечувати її питною водою. Також на церемонії відкриття працівники Центру адмінпослуг і управлінського апарату ОТГ отримали сертифікати про проходження спеціальних тренінгових курсів, на яких навчали сучасних методів роботи органів місцевої влади.

Секрет успіху Кочубеївської ОТГ

У день відкриття ЦНАПу керівник Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень, експерт Херсонського обласного відділення Комітету виборців України (ХОО КВУ) Олександр Мошнягул і юрист Олександр Токаленко надавали мешканцям населених пунктів, які входять до складу Кочубеївської ОТГ, консультації з розвитку місцевої демократії і навчали сучасних  методів комунікації та інформування.

Зліва направо: юрист Олександр Токаленко і керівник Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень, експерт ХОО КВУ Олександр Мошнягул у Кочубеївці.

“Ми, - розповідає Олександр Мошнягул, - вчили людей писати проекти, проводити громадські слухання, інші заходи. Також привезли інформаційні матеріали. Рівень зацікавленості місцевих мешканців нас приємно вразив. Комітет виборців України вже тривалий час співпрацює з Кочубеївською ОТГ. Ця громада вигідно відрізняється від інших територій Херсонщини та й багатьох територій  інших регіонів України тим, що тут повністю реалізуються можливості, які люди отримують завдяки розвитку місцевої демократії. У цій громаді дуже згуртоване населення. Люди розуміють, що економічний потенціал — невеликий, м’яко кажучи: промисловості немає, сільське господарство розвинене, але власних підприємців, фермерів дуже мало, бо більшість земельних ділянок орендують підприємці з сусідньої Дніпропетровської області. Територія, відверто кажучи, депресивна з відповідними наслідками: низький рівень життя, відтік молоді. Але люди хочуть отримати перспективи: створюють громадські організації, навчаються, пишуть проекти для українських та міжнародних донорських організацій, із зацікавленням сприйняли ідею місцевої влади про створення бюджету участі, коли частина бюджетних коштів розподіляється згідно із заявками мешканців на потреби, які вважають нагальними прості люди”.

До речі, мешканці Кочубеївки під час спілкування з кореспондентом онлайн-газети “Вгору” із захопленням розповідали про підготовку проекту, згідно з яким громада отримає власний муніципальний транспорт, що значно полегшить життя людей, а також будуть відремонтовані найбільш проблемні ділянки місцевих доріг.

“Облаштування дороги люди чекають з найбільшим нетерпінням. Це — наша найболючіша проблема протягом багатьох років. Саме і створення об’єднаної громади люди підтримали тому, що ситуація була вкрай поганою, а зміни нагально потрібні”, - каже місцева активістка, директор Заградівського ДК Надія Сенік. 

Олександр Мошнягул також зазначив, що чималу роль в усіх цих процесах відіграє стиль роботи голови і керівництва ОТГ:

“Іван Дудар, адміністрація і рада громади працюють дуже прозоро і мають повну довіру людей. Наприклад, у Івана Івановича є графік, за яким він у певні дні відвідує кожне з чотирнадцяти сіл. Там спілкується з мешканцями, з перших вуст дізнається про проблеми, розповідає про роботу керівних органів громади. Тобто, між населенням і владою громади немає недомовок та непорозумінь. Це дуже допомагає у роботі і сприяє тому, що Кочубеївська ОТГ має більші успіхи, ніж деякі інші громади на Херсонщині, які перебувають у кращих умовах. Але там у радах вже утворилася опозиція голові, розвиток гальмується через низку протиріч між різними людьми, а керівництво і мешканці — два “паралельні світи”: голова і депутати майже не спілкуються з простими людьми”.

За словами експерта, зараз йде підготовка до впровадження у Кочубеївській ОТГ бюджету участі: експертами розробляється положення, з населенням проводиться роз’яснювальна робота щодо правильного написання заявок на фінансування проектів.

На думку Олександра Мошнягула, адміністративно-територіальна реформа — початок масштабних перетворень державного рівня:  

“Я бачу сам процес децентралізації ширше, ніж об'єднання громад. Об'єднання громад — тільки один з елементів, перший крок, вихід на базовий рівень, створення основи для більш глобальних перетворень. Децентралізація на макрорівні — це передача повноважень від центральних органів виконавчої влади на місця, де на той час повинні пройти потужні структурні зміни. Але поки це все — в перспективі. І, аналізуючи дії центральних органів влади, я розумію, що там ще прораховують перспективи даної реформи. І ми сьогодні, кажучи про децентралізацію, говоримо поки тільки про об'єднання громад. Але об'єднання громад — процедура, яка повинна допомогти посилити ресурсну базу на місцях для подальших реформ”.

І найбільш передові громади роблять все, щоб стати саме такою базою. Зокрема — Кочубеївська ОТГ на Херсонщині.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

${gallery:b172444c69f9145000240bfd47da9a4c}

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів