В інтернеті поширюють повідомлення, як у соцмережі “Тік-ток” завірусилося відео з нібито українським військовим. На ньому чоловік у військовій формі читає вірш українською, натякаючи, що росіяни й українці – братні народи.
Зокрема, наратив слово в слово перекопіювали російські пропагандистські телеграм-канали (“Херсонський вісник”, “Ведмідь”, “Новокаховська правда”), пропагандистські видання (“Головний регіональний”, “Стрічка новин Херсона”) і навіть невідомі користувачі в ютубі.
Довести, що це повідомлення черговий фейк російської пропаганди, доволі просто.
В акаунті тік-току, на якому поширили відео, воно єдине. І за три дні з дати публікації ролик набрав 338 переглядів. Тобто воно аж ніяк не завірусилося, як стверджувалося.
До того ж голос чоловіка не схожий на природній. Його вимова не синхронізується з рухом губ, схованими під тканиною. Це також може бути ознакою підробки.
Звернімо увагу на хештеги під відео. Один із них написали з помилкою, на кальку російського слова “война”.
З розвитком технологій та штучного інтелекту стає все складніше відрізнити, де відео реальне, а де – фальшивка. Технології можуть стати інструментом для маніпулювання масовою свідомістю, чим успішно користується Росія. Різноманітні реалістичні фейки стають зброєю для інформаційних операцій.
Так, російська пропаганда поширювала нібито рекламу на бордах, де українців закликають йти на війну родинами, фото українського військового в снігу, яке насправді не з українських реалій.
А коментарі в телеграм-каналах, що створили росіяни про Херсонську область, пишуть за допомогою штучного інтелекту. У деяких каналах їх залишають винятково боти. Так створюється ілюзія ніби люди читають та коментують такі новини.