На початку травня російський Телеграм-канал Readovka поширив відео з натовпом. Відео супроводжував підпис, що нібито українська влада морить херсонців голодом, а у місті почалися та не стихають заворушення. Все це через скасування сертифікатів на продукти. У дописі йшлося, що нібито сертифікати призупинили видавати через анонсований контрнаступ, а єдине, що видали, – пакунки підгузок, наповнені поролоном.
Розберімо це відео та твердження пропагандистів.
Це не перший пост з таким відео у телеграм-каналі Readovka. Раніше, 20 квітня, вийшов пост про те, що нібито це був останній день видачі сертифікатів від ООН. Російська пропаганда цинічно пише: це саме українська влада винна в тому, що люди стоять у черзі за сертифікатами. Але ж до повномасштабного вторгнення в Херсоні, як і в інших українських містах, не було потреби в гуманітарній допомозі. Вона виникла після того, як Росія почала масовано обстрілювати Україну й нищити людей та міста.
Потім Readovka ще раз публікує це відео, та вже без пояснення, що це сертифікати ООН: вони пишуть, що українська влада перестала видавати сертифікати та морить голодом херсонців, через що продовжуються заворушення.
Не тільки Телеграм-канал Readovka вдається до багаторазової публікації того самого відео з різними підписами. Так, наприклад, інший російський ресурс публікує це відео 4 рази – кожного разу з іншим підписом.
Ймовірно, пропагандисти тестують, що і як “зайде” читачам: бо Херсон подається то як підконтрольний Києву або нібито “тимчасово окупований”. Ми бачимо, що текст, де згадується те, що влада ніби морить голодом, дає більшість переглядів, ніж повідомлення, що в Херсоні тиснява або битва за сертифікати.
На початку квітня Всесвітня продовольча програма від ООН роздавала одноразові паперові сертифікати на покупку продуктів (на 3000 грн), проте охочих отримати сертифікати, як завжди, багато, а точок видачі – тільки 8. Тому влада запропонувала збільшити кількість точок видачі. У той час також була можливість отримати електронні сертифікати. Тобто, влада не скасовувала сертифікати від Всесвітньої продовольчої програми ООН, до яких вона не причетна.
Представниця Червоного Хреста України Наталя Шатілова-Погасій каже, дійсно є проблема з постачанням гуманітарної допомоги до Херсона: “Були довжелезні черги на пунктах видачі, яких було й так дуже мало. Люди приходили майже вночі, щоби був шанс отримати паперовий примірник”. Вона пояснює, що наразі цей проєкт закінчився. Але зараз немає ніякої альтернативи сертифікатам. Тому є потреба в благодійних та гуманітарних проєктах, які б допомогли людям, що перебувають під обстрілами, особливо це стосується маломобільних херсонців. Що до інших форм допомоги, то херсонцям допомагають різні організації, волонтери та поліція.
Проте, звісно, немає жодних ознак голоду або заворушень у місті.
Допомога у вигляді сертифікатів від ООН не має нічого спільного з допомогою у вигляді підгузків, як пише Readovka.
Відео, яке є у пості Readovka, також розповсюджувалося російськими ЗМІ та навіть й білоруським провладним ЗМІ “Беларусь сегодня”. У відео показували, що у підгузках, які отримали нібито в Херсоні, як гуманітарну допомогу, був тільки поролон. У чисельних повідомленнях, які розповсюджували пропагандисти, були тільки ці 2 відео. Тобто не можна стверджувати, що “це не поодинокий випадок”.
Якщо подивимося на пакування підгузок, то побачимо, що вони не з поліетилену, як має бути, а з картону або паперу. Та й розрив пакування пролягає по єдиній прямій лінії (але так не має бути).
До того ж бачимо стрічку внизу з написом “Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я”. Цей напис використовується в рекламі ліків (а підгузки не є ними та не призначаються за рецептом лікаря).
Також можна побачити прозору плівку на пакунку, якої, звісно, не має бути.
Головне: в Україні немає саме таких підгузків Huggies Ultra Soft 4 66 з подібним фото, тому що вони вироблені… у РФ, та вже зняті з виробництва.
В Україні зараз продаються ці самі підгузки у зовсім іншому пакуванні, вони були вироблені у Чехії.
Таким чином, те, що демонструють на відео, – не могло бути у жодному разі гуманітарною допомогою в Україні, бо ці “підгузки” є, скоріш за все, демонстративним зразком товару, який в Україні вже не продається та не завозиться.
Російська армія продовжує не тільки тероризувати та вбивати людей у Херсоні, вона створює нестерпні умови життя в місті. Люди, які не виїхали, звертаються за гуманітарною допомогою. У той час ворожа пропаганда не тільки не цурається цинічно маніпулювати темою отримання допомоги в Херсоні, а ще й експериментує з поданням маніпуляції у вигляді, який принесе їй більше охоплення.