Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Гаряче джерело в Стрілковому: що стало з туристичною зоною після окупації

Поширити:
21 лютого 2025 16:31
112
"Арабатські терми” взимку до російської окупації. Джерело: сайт “Trip must go on”

Російська окупаційна адміністрація знову заявила про свої наміри розвивати туристичну інфраструктуру на Арабатській стрілці на березі Азовського моря. Зокрема, біля відомого гарячого джерела в селі Стрілкове планують здавати торгові павільйони в оренду, розширювати рекреаційну зону та місця для паркування, встановити лазні, кемпінг та будиночки для проживання.

“Створення привабливого середовища для відпочинку на джерелах стане великим кроком із відновлення та розвитку туризму в нашій області”, йдеться в дописі призначеного Росією окупаційного голови Херсонщини Володимира Сальда.

“Вгору” розповідає, як російські окупанти намагаються створити ілюзію стабільності та процвітання на окупованій Херсонщині.

До окупації 

На Арабатській стрілці розташовано три гарячі джерела – біля водолікарні у селі Генічеська Гірка, поблизу села Щасливцевого та неподалік від села Стрілкового.

У дописі Сальда йшлося про гаряче джерело поблизу Стрілкового, де у 2020 році, відкрили геотермальний рекреаційний комплекс "Арабатські терми". Окрім гарячого джерела, комплекс обʼєднав ще гліцеринове і мінеральні озера, а також берег Сиваша з його лікувальними грязями.

“Арабатські терми”. Тут і далі фото, надані “Вгору” власником одного з готелів у Стрілковому Сергієм 

Навколо басейну із термальною мінеральною водою у 2020 році облаштували зону для відпочинку з шезлонгами та сонцезахисними парасольками, обладнані підходи до джерела, дитячі басейни з мінеральною водою, каскадний душ, масажні, роздягальні, вбиральні, автопарковку, фудкорт.   

Як ідеться в медіапроєкті “Арабатка.юа ”, Гліцеринове озеро розчистили та розширили більш ніж удвічі. Вирили два нових солоних озера, територію навколо яких планували облагородити.

Біля гліцеринового та солоних озер і на березі Сиваша розташували шезлонги, а для дітей – надувні водні гірки. Увечері була можливість відпочивати з музикою й фільмами на великому екрані. 

Стверджувалося, що інвестори планували облаштувати зони відпочинку вздовж алеї від гарячого джерела до берега затоки Сиваш. Пізніше – розвивати SPA-комплекс з цілорічною водолікарнею, де всі процедури проходили б під наглядом медичних фахівців. Проєкт також передбачав будівництво готелю, басейнів, тенісних кортів та іншого.

Один із місцевих підприємців, власник готелю у селі Стрілкове Сергій поділився з “Вгору” своїми спогадами про гаряче джерело до окупації: 

“Там було взагалі все круто. Там повідкривали кафешки. Його [джерело] чи то викупили, чи то орендували… Там і плазму поставили великих розмірів, десь, я не знаю, 6×4 метрів. Увечері там крутили всілякі кліпи, [була] музика, парасольки, кафешки. В останній рік [2021] там було просто супер”.

Стрілкове Гаряче Джерело

"Арабатські терми” взимку. Джерело: сайт “Trip must go on”

Сергій згадує, що гаряче джерело було завжди надзвичайно популярним місцем для відпочинку. У 2021 році квиток на цілий день коштував 200 грн, а для людей з місцевою пропискою вхід був безплатним. 

Гаряче джерело до 2020 року.  Джерело: “Кирилівка.укр”

Після окупації 

Як повідомляють окупаційні медіа, 19 січня 2025 року гаряче джерело біля Стрілкового відкрили для відвідувачів за 300 рублів з людини. Окупаційна адміністрація планує запустити й кафе, магазини, залучити підприємців, обладнати фельдшерські пункти, придбати масажні крісла.

Відкриття джерела 19 січня 2025 року. Знімок екрана з окупаційного сюжету

Власник готелю Сергій розповів “Вгору”, що 2023 року в його готель періодично заселялися невідомі люди й відтоді там час від часу проживають. За його словами, сусідські бази відпочинку дуже розграбували: повиносили ліжка, вікна, меблі, техніку й посуд. 

Сергій вважає, що не тільки у Стрілковому, а й на всій Арабатській Стрілці туристичних сезонів більше немає:

“Місцеві власники готелів, яких я знаю, сидять удома і нічого не роблять, плюють у стелю, бо людей немає, бізнесу немає”.

Сергій стверджує, що після початку повномасштабної війни гаряче джерело біля Стрілкового все ще працювало, але без відвідувачів – там відпочивали лише російські окупанти. Потім на деякий час його зачинили, а зараз знову дозволили, встановивши платний вхід для всіх. Навіть для місцевих жителів, які раніше могли відвідувати джерело безплатно.

Відповідно до IV Женевської конвенції 1949 року про захист цивільного населення під час війни, окупаційна влада не має права змінювати економічну та соціальну структуру окупованої території. Однак Росія змінює право власності на підприємства та ресурси, встановлює рублеву зону, свою банківську систему, експлуатує туристичну інфраструктуру, розграбовує готелі, і використовує їх для розміщення військових.

Відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 (XXIX) про визначення агресії, будь-яке економічне чи адміністративне керування захопленою територією окупантом є незаконним. Незаконне встановлення російського контролю над бізнесом, експлуатація природних ресурсів Арабатської Стрілки та змушення підприємців працювати за правилами окупаційної влади є прямим порушенням цих міжнародних норм.

Росія є стороною Женевських конвенцій, оскільки ратифікувала їх у 1954 році, і відповідно до міжнародного права зобов’язана їх дотримуватися. Як бачимо, її дії на окупованій Херсонщині систематично порушують ці норми, що може кваліфікуватися як воєнні злочини відповідно до Женевських конвенцій та Римського статуту.

Заяви окупаційної адміністрації про “розвиток туризму” є спробами легітимізувати свою владу на окупованій Херсонщині, створити ілюзію мирного життя. Проте реальність російської окупації це воєнні злочини, розграбування бізнесу, привласнення ресурсів, знищена економіка та людські життя. 

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів