Запліднення яйцеклітини сперматозоїдом відбувається у фаллопієвій трубі, звідки ембріон спускається в порожнину матки, де закріплюється в слизовій оболонці, ендометрії. Так починається здорова маткова вагітність. У деяких випадках ембріон не спускається в матку, а затримується у фаллопієвій трубі або навіть виходить із її протилежного кінця в черевну порожнину й прикріплюється там. Така вагітність називається позаматковою. Чим небезпечна позаматкова вагітність, чи має вона шанси та як її діагностувати?
Коли ембріон прикріплюється до ендометрію, він практично «вростає» в нього, ворсинки зовнішньої оболонки, хоріона, проростають у складки ендометрію. Це дає можливість плоду отримувати все потрібне для росту та розвитку, ендометрій найкраще служить цій меті, він є єдиною фізіологічною тканиною, здатною живити ембріон. Будь-яка інша тканина не так повноцінно пристосована для цього і, як правило, не може тривалий час живити його корисними речовинами. Тому позаматкова вагітність не має шансів стати повноцінною. Оскільки всі тканини мають кровоносні судини, якийсь час ембріон навіть поза маткою може залишатися життєздатним, проте триватиме це недовго, зазвичай не більше декількох місяців, після чого він гине.
Проростання хоріону в тканини, які для цього не призначені, призводить до їхнього руйнування. Тому позаматкова вагітність має кілька варіантів самостійного завершення:
відторгнення ембріона з розривом тканин та внутрішньою кровотечею;
загибель ембріона без відторгнення.
Внутрішня кровотеча, спричинена позаматковою вагітністю, дуже небезпечна, оскільки може загрожувати життю. Якщо ж ембріон загине, але не буде відкинутий, його розкладання призведе до сильного запалення, яке може прийняти генералізований характер з усіма його загрозами й ризиками.
Обидва варіанти вкрай небезпечні, тому бажана якомога рання діагностика позаматкової вагітності та медичне втручання для її переривання.
Найнадійнішим методом діагностики є УЗД вагітності. УЗД стає інформативним після шести тижнів. Зазвичай до цього часу жінка вже знає про свою вагітність із тесту на ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини, гормон, який є маркером вагітності, адже з'являється з її початку). У разі позаматковій вагітності лікар не виявляє плоду в матці. Зазвичай він знаходить його у фаллопієвій трубі, оскільки переважна кількість позаматкових вагітностей — трубні. Це причина, через яку УЗД на терміні 6-8 тижнів хоча й не вважається обов'язковим, але все ж таки дуже бажане. Найінформативнішим на такому терміні є трансвагінальне УЗД, коли лікар вводить датчик у піхву.
Таким чином, підтвердженням позаматкової вагітності є аналіз крові або сечі з високим рівнем ХГЛ та водночас відсутність плода у порожнині матки.
Якщо немає ознак пошкодження тканин, то на ранньому терміні для переривання позаматкової вагітності використовують лікарський препарат метотрексат, який руйнує ембріон. Препарат вводять ін'єкційно, а тоді контролюють процес за допомогою УЗД.
Якщо медикаментозне лікування протипоказане, вдаються до хірургії. Операцію виконують лапароскопічним способом. Є два види лапароскопії у разі позаматковій вагітності: сальпінгостомія та сальпінгектомія. До сальпінгостомії вдаються, коли є шанс зберегти фаллопієву трубу: у ній роблять надріз, видаляють ембріон, а трубу залишають. Якщо труба значно пошкоджена, виконують сальпінгектомію, тобто видаляють фаллопієву трубу разом з ембріоном.
У разі появи різкого болю та ознак внутрішньої кровотечі потрібна екстрена операція. Жінку негайно госпіталізують, трубу, що розірвалася, видаляють або лапароскопічно, або традиційним порожнинним методом – за допомогою лапаротомії.
Автор: Шестопал Костянтин Вікторович – акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики.
Медичні центри «Мати та дитина»:
Київ, вул. Макіївська, 8
Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
Львів, вул. Замарстинівська, 85а
Київ, вул. Казимира Малевича, 83