Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як досвід Естонії допоміг “засвітитися” селам Дмитрівської громади

Поширити:
07 грудня 2020 06:29
1,818

Подорож до Естонії допомогла активістам запровадити безпекові ідеї у Дмитрівській територіальній громаді. Села одне за одним “засвітилися” для водіїв, пішоходів та велосипедистів.

Директорка Агенції сталого розвитку "Хмарочос" Ірина Ткаченко з Кропивницького побувала в Естонії, де її дуже вразили безпекові програми. Зокрема, як там дбають про захист на дорогах найвразливіших учасників руху - пішоходів та велосипедистів.

За словами Ірини Ткаченко, у нас в країні дуже багато викликів для учасників дорожнього руху.

- Це комплексна проблема, - зазначає директорка громадської організації. - По-перше, низький рівень дорожньої культури як водіїв, так і пішоходів. Також спостерігаємо і в нас у місті, і в маленьких громадах збільшення кількості транспорту. Відповідно, зростає кількість водіїв, які погано знають правила дорожнього руху, не вивчають їх, або свідомо ними нехтують. До цього додається людський фактор - самовпевненість недосвідчених водіїв та лихачів. Третій виклик – непослідовність та несистемність рішень як у реформі, так і в удосконаленні дорожньої структури. А дорожня інфраструктура, на мою думку, має бути спрямована в першу чергу на безпеку і комфорт пішоходів та велосипедистів. Як у розвинених країнах.

З Естонії пані Ірина повернулася з наміром запровадити в Кропивницькому “Майстерню флікерів”. Тобто, завдяки виготовленню та розповсюдженню світловідбиваючих елементів (флікерів) зменшити кількість трагедій на дорогах у сутінках та в нічний час.

- В Естонії таку безпекову модель підтримують і поширюють на законодавчому рівні країни, - ділиться Ірина Ткаченко. - І в інших розвинених країнах це вже потреба, необхідність. Але у нас це поки що просто модний тренд. Цю практику ще треба поширювати та впроваджувати. Наша громадська організація не може охопити всі аспекти, тому обрали один – роботу з пішоходами й велосипедистами: дітьми, підлітками та молоддю.

З того часу, за два роки, волонтери поширили 40 тисяч флікерів. З них лише 4 тис. були фабричними, решту діти та підлітки виготовили разом зі своїми наставниками, поліцейськими. Крім того, під час роботи в “Майстерні” школярі опановували навички безпечного поводження на дорозі.

- На початку ми навіть не уявляли, наскільки ця ідея буде виграшною, - зазначає керівниця “Хмарочосу”. - Адже за “Майстернею флікерів” стояла потужна просвітницька компанія, співпраця з поліцією, соціально активним бізнесом і можливість впливу через дітей на батьків, на тих, хто сідає за кермо. А зараз я зрозуміла ще одну важливу річ: ми також вплинули і на майбутніх водіїв, бо діти вже розуміють, що таке видимість на дорозі, важливість дотримання ПДР, розуміють, що відповідальність за безпеку лежить на кожному учасникові руху.

Цю ідею підхопили інші громадські організації. Та навіть більше - почали з'являтися нові проєкти, як використати “світлячки”. Зокрема, активісти з села Цибулеве Дмитрівської територіальної громади зробити світловідбивне маркування на стовпах,   позначивши контури вулиць. Бо в селі мало вуличного освітлення, немає пішохідних та велосипедних доріжок. А «світлячки» починають спалахувати від фар за 400 метрів. Тож пішоходи та велосипедисти стали заздалегідь бачити, що позаду наближається автівка. Після цього таку ж ідею запозичило сусіднє село - Михайлівка.

- Наразі ми на тому етапі, коли потрібно залучати до співпраці владу, - ділиться перспективою Ірина Ткаченко. - Хоча іноді легше діяти самотужки, бо немає бюрократичних перепон. Але це треба робити. Міжнародна спільнота підтримує подібні ініціативи і виходить парадокс: невже за кордоном більше дбають про наших дітей, ніж ми у своїх громадах? До того ж, у нашої громадськості зараз у руках є потужні елементи впливу на владу. Наприклад, через електронні петиції, або - через бюджети участі.

А якщо діяти системно і не знижувати темпу, то через декілька років зможемо говорити вже про зовсім іншу статистику трагедій на дорозі.

P.S. Досвідом ефективних програм щодо безпеки на дорогах Ірина Ткаченко поділилася під час другої серії панельних дискусій онлайн «Взаємодія поліції та громади в Україні: будуємо діалог і синергію стейкхолдерів».

Запис другої серії панельних дискусій онлайн «Взаємодія поліції та громади в Україні: будуємо діалог і синергію стейкхолдерів» можна знайти за посиланням.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів