27 лютого у Полтаві команда проекту «Шерифи для нових громад» ділилася досвідом вирішення правових проблем у громадах Херсонщини. Полтавців познайомили з шерифами зі Старої Збур’ївки, Музиківки та від центру зайнятості. Також гості з Херсона розповіли про 4 форми організації безпеки у громадах.
За словами Наталі Бімбірайте, керівниці проекту «Шерифи для нових громад», на безпеку у громадах зараз впливають дві реформи: це реформа правоохоронних органів та децентралізації влади.
Наталя Бімбірайте, керівниця проекту «Шерифи для нових громад», директорка ІРЦ «Правовий простір».
Керівниця проекту говорить, що в результаті реформи поліції на Херсонщині кількість дільничних офіцерів поліції зменшилась втричі:
У Херсонській області на сьогодні працює всього 120 дільничних.
Хто такі шерифи: 4 організаційні форми безпеки в громадах
Шерифи - це цивільні люди. Їх називають по-різному, наголошують учасники проекту:
«Шерифи» при сільрадах та ОТГ
У Херсонській області є успішний досвід роботи двох «шерифів» у селі Стара Збур’ївка Голопристанського району. Про нього й розповіла керівниця проекту. Віктор Кривобородько та Володимир Рудковський працевлаштовані при сільраді. Один - інспектором з охорони правопорядку, другий – водієм. «Шерифами» їх назвали односельчани, бо при будь-якій проблемі звертаються до них. «Шерифи» проводять бесіди з бешкетниками, п’яничками, з сім’ями, де часто виникають сварки, шукають потопельників, а іноді й «розкривають» крадіжки. Про «шерифів» зі Старої Збур’ївки навіть зняли документальний фільм. Стрічка номінувалася на Оскар у 2016 році. Режисер: Роман Бондарчук.
Ще один приклад – село Музиківка Білозерського району, де працюють також два шерифи: Сергій Шабельніков та Євдокія Амелькина. Вони обоє працевлаштовані інспекторами. Пан Сергій – інспектор сільради по принципу верховенства права і громадський помічник дільничного офіцера поліції. Хоча дільничного в Музиківці поки і немає. А пані Євдокія – інспектор із благоустрою.
На Херсонщині сьогодні є 60 шерифів, які працюють як інспектори при сільрадах, при ОТГ на постійній основі.
Так звані «шерифи» від центрів зайнятості
У Херсонській області успішно реалізується програма від Центру зайнятості «Шерифи».
У ній беруть участь безробітні, які стоять на обліку в центрі зайнятості. Вони виконують «громадські роботи з інформування населення щодо державної політики у сфері законності та правопорядку, проведення профілактично-роз'яснювальної роботи з запобігання вчинення протиправних діянь».
У 2017 році «шерифами» від центрів зайнятості на Херсонщині працювали 199 людей.
До речі, за інформацією Центрального апарату Центру зайнятості, такі громадські роботи окрім Херсонської виконуються у Полтавській, Харківській та Черкаській областях.
Посилання на презентацію, яку команда проекту «Шерифи для нових громад» підготувала для полтавців - https://prezi.com/view/ZsNs3E7KIZIfdciinwG8/
Захід проводився за підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації.
P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Шерифи для нових громад» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я» та Громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.