Будь-який мешканець Штатів може анонімно допомогти розкрити злочин й отримати за це винагороду. Бо там із 1976 року працює програма Crime Stoppers (Стоп криміналу), яка дозволяє людині надати відомості та взяти кошти, не виказуючи себе.
Програму запроваджено тому, що основні причини небажання громадян повідомити поліцію/шерифа про злочин – це страх репресивного ставлення у громаді та переслідування з боку злочинних елементів; апатичне ставлення до проблеми, яка не торкнулась людини безпосередньо, небажання бути залученим до процесу слідства та виступати свідком у суді.
Реалізують її у співпраці з поліцією громадські організації, об’єднані в одну загальнонаціональну мережу Crime Stoppers USA.
Як вона працює:
- Особі, що повідомляє про злочин, не треба надавати свої персональні дані, її повідомленню присвоюється номер, який необхідно зберігати.
- У випадку взаємодії через мобільний додаток або веб-сайт, особі, що повідомляє про злочин, надається пароль, за допомогою якого вона може повторно заходити у профіль повідомлення про злочин, а офіцери правопорядку можуть ставити додаткові уточнюючі питання (через волонтерів організації).
Кошти на фінансування цієї програми можуть жертвувати різні організації та фізичні особи, за що отримують від держави податкові пільги.
У рамках Crime Stoppers створений механізм взаємодії, який може реалізувати ініціативна група будь-якої громади. Для цього достатньо зареєструвати неприбуткову організацію, в якій будуть діяти посадові особи, відповідальні за тісну співпрацю з поліцією/офісом шерифа, розміщення інформації у медіа, залучення волонтерів та збір пожертвувань.
При підготовці статті використані матеріали за посиланнями:
https://www.crimestoppersusa.org/profile/
https://www.facsflorida.org/what-we-do/how-they-do-it/
P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Шерифи для нових громад» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я» та Громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір». Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.