З початком похолодання на Херсонщині черги до травмпунктів виросли вдвічі, а палати в опікових відділеннях знову поповнилися обмороженими пацієнтами.
Про мінусові температури, снігопади та вітер на Херсонщині хто тільки не попереджав: і метеорологи, і надзвичайники, і офіційні сайти мерії та ХОДА, і ЗМІ, і соцмережі. Але те, що в інших регіонах - звичайне для зими погодне явище, для багатьох мешканців нашої області знову обертається бідою.
За словами завідуючого Херсонським міським травматологічним пунктом Євгена Миронова, з початку снігопаду до травмпункту звернулося вдвічі більше людей, аніж зазвичай. Найбільше потерпілих від ожеледиці зафіксовано 1 грудня. Тоді за допомогою звернулися 27 осіб, переважно - пенсіонери. Важкість травм різна: хто отримав забої, хто розтягнення та вивихи. Утім, були й тяжкі переломи, 10 пацієнтів госпіталізовано.
І це при тому, що з самого початку снігопаду на вулицях міста з 4 ранку працювала снігорозчищувальна техніка та піскорозкидувачі. Також, згідно з офіційною інформацією Херсонського міськвиконкому, станом на 8 ранку 3 грудня витратили 229 тонн піщано-сольової суміші.
Та, як розповів завідуючий травмпунктом, при ньому ніхто з постраждалих від метеоумов не звернувся зі скаргою на недбалість міських служб: телефонували родичам, лаяли комунальників, могли навіть матюкатися, проте офіційних заяв не оформлювали. Хоча процедура не така вже й складна. Якщо людина впала на слизькому тротуарі або дорозі, треба викликати «швидку» та поліцію, щоб зафіксувати подію (раніше ця процедура не працювала, адже міліція на такі виклики не виїжджала, проте патрульна поліція - приїздить), можна ще й сфотографуватися, запросити перехожих засвідчити. А потім їхати до лікарні, отримати допомогу та написати скаргу на адресу мерії з вимогою компенсації.
Утім, за словами Євгена Миронова, доволі часто люді кажуть, що самі винні в тому, що сталося: замість того, щоб обійти слизьке місце по розчищеній або присипаній піском доріжці, хотіли скоротити шлях і попрямували «навпростець».
Але ж той «навпростець» вкритий слизькими суцільними перешкодами не тільки на перехрестях, тротуарах та автошляхах, не тільки на прибудинкових територіях, а й навіть на пішохідних частинах центрального міського проспекту ім. Ушакова. Розчищати підхід до магазинів, ломбардів, пошти, за правилами благоустрою, мають робітники тих установ, чиї офіси виходять на проспект. І за ігнорування правил передбачено штраф. Наглядати за дотриманням правил і штрафувати має мерія, але цього не відбувається. Також мерія так і не розпорядилася відкрити пункти обігріву для замерзаючих на вулицях людей.
Уже декілька років у Херсоні відкриваються два пункти обігріву: в Шуменському мікрорайоні, на проспекті Кирила і Мефодія, 16-а, та в Таврійському мікрорайоні, на вул. Вишневського, 12.
Як повідомляє обласне управління Держслужби з надзвичайних ситуацій, у них вже намети готові, є «буржуйки» та дрова, є домовленість благодійними організаціями про їжу для тих, хто прийде рятуватися від холоду. Але немає відповідного розпорядження мерії. Бо таке розпорядження видається, коли впродовж трьох діб температура буде нижчою 8 градусів морозу. Але ж за вологого вітру людина може замерзнути на вулиці до смерті навіть при + 5 С! І таки випадки, на жаль, трапляються кожного року.
Як повідомляє Управління інформаційної політики ХОДА, Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації видано окремий наказ щодо забезпечення належного медичного обслуговування та прав громадян, які звертаються до закладів охорони здоров'я з переохолодженням та обмороженнями. Цим наказом лікарні зобов’язали виділити в закладах окрему кімнату для потерпілих від морозу людей без постійного місця проживання. У цих кімнатах безпритульним мають не тільки безкоштовно надати медичну допомогу, а ще й нагодувати. Наказ мають виконувати аж до завершення опалювального сезону 2018-2019 років.
Кількість осіб із переохолодженнями та обмороженнями, яким була надана медична допомога, контролюється Херсонським обласним інформаційно-аналітичним Центром медичної статистики. Але поки що Центр не має жодних даних про постраждалих від морозу людей. По-перше, наказ «пішов по медичних закладах» тільки сьогодні, 3 грудня. По-друге, лікарні надсилають статистичну інформацію тільки раз на тиждень, у п’ятницю.
Втім, як повідомила «Вгору» заступниця головного лікаря Обласного територіального центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Інесса Чамлай, карети «швидкої» вже доставили до лікарень десятки людей з переохолодженням, більшість із них - саме безпритульні. І перші виклики до замерзаючих стали надходити ще 28 листопада. Зокрема:
- 16:45, 28.11.2018 р., Великоолександрівський р-н, с. Давидів Брід, вул. Підгірна, лежала на вулиці, жінка 62 роки. Попередній діагноз: загальне переохолодження, алкогольне сп’яніння. Доставлена в Центральну районну лікарню;
- 05:59, 29.11.2018 р., Цюрупинський р-н, с. Козачі Лагері, вул. Зелена, просидів усю ніч на зупинці, чоловік 26 р.. Попередній д-з: загальне переохолодження, обмороження обох стоп 1ступеня. Доставлений в ЦРЛ;
- 06:45, 29.11.2018 р., с. Дніпряни (м. Нова Каховка), вул. Шевченка, провів ніч на вулиці, чол. 39 р. Попередній д-з: загальне переохолодження. Доставлений в Центральну міську лікарню.
- 16:38, 29.11.2018 р., Цюрупинський р-н, с. Великі Копані, вул. Горького, знайдений лежачим на вулиці, доставлений співробітниками поліції в дільничну лікарню, чол. 55 р. Попередній д-з: загальне переохолодження, обмороження обох стоп. Доставлений в ЦРЛ;
- 11:40, 30.11.2018 р., м. Херсон, пр.. Ушакова, зупинка магазин «Фокстрот», чол. 70 р., безпритульний. Попередній д-з: загальне переохолодження, алкогольне сп’яніння. Доставлений в Херсонську міську лікарню ім. Карабелеша;
- 14:15, 30.11.2018 р., м. Херсон, вул. Молодіжна, перебував у колодязі теплотраси, чол. 32 р., безпритульний. Попередній д-з: загальне переохолодження. Доставлений в ХМКЛ ім. Карабелеша;
- 10:05, 01.12.2018 р., Скадовський р-н, смт. Лазурне, знайдена в покинутій споруді на звалищі навпроти кладовища, жін. 32 р. (безпритульна). Попередній д-з: загальне переохолодження. Доставлена в ЦРЛ;
- 14:08, 01.12.2018 р., смт. Чаплинка, вул. Меліораторів (Жовтнева), 3 доби тому тривало перебував на вулиці, чол. 30 р. Попередній д-з: обмороження обох кистей, алкогольне сп'яніння. Після надання медичної допомоги відмовився від госпіталізації. Залишений на місці;
- 15:31, 01.12.2018 р., м. Херсон, пл. Привокзальна, кінцева зупинка тролейбуса, чол. 58 р. (безпритульний). Попередній д-з: загальне переохолодження, алкогольне сп'яніння. Доставлений в ХМКЛ ім. Лучанського;
- 21:34, 01.12.2018 р., м. Нова Каховка, вул. Першотравнева, біля АЗС напроти заводу, чол. 24 р. Попередній д-з: загальне переохолодження, алкогольне сп'яніння. Доставлений у ЦМЛ…
Сумна статистика ще продовжується. Як розповіла Інесса Чамлай, усих цих людей вдалося врятувати від смерті завдяки небайдужим перехожим. Також, за її інформацією, деяких безпритульних перехожі самі доставляли до місцевих медичних закладів. Але тут ще важливо, щоб обморожені отримали медичну допомогу. Адже якщо з цим зволікати, то людина може не тільки втратити кінцівки, а й померти від запалення. Тому треба впевнитися, що постраждала особа не втекла з приймального покою, бо такі випадки трапляються. Наприклад, безпритульного чоловіка 70 років, якого «швидка» привезла до лікарні від зупинки магазина «Фокстрот» на пр. Ушакова в Херсоні, ще тричі в той день забирали та відвозили до лікарні, щоб нарешті надати йому допомогу.
Також дуже багато за ці дні було дзвінків на «103» з питаннями, де ж розташовані пункти обігріву. Але відповіді на це питання у «швидкої» немає, жодного з них, на жаль, досі не відкрили…