Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Зворотній бік децентралізації

Поширити:
18 червня 2016 03:00
332

У п’ятницю, 10 червня, депутати Херсонської облради зібрались на сесію. Окрім питань порядку денного, народні обранці внесли кілька власних пропозицій.

Так, голова фракції та кандидат в народні депутати від «Батьківщини» Юрій Одарченко запропонував розробити новий перспективний план об’єднання громад на Херсонщині.

- У рамках існуючого плану, що запропонував Андрій Путілов, у нас знищується 80% сільських рад. А це означає, що для людей зникають місця надання адміністративних послуг. За будь-якою довідкою треба буде їхати до центру громади. Туди ж змістяться і фінансові центри. Тобто інші населені пункти просто будуть вимирати. Це ніщо інше, як геноцид села. – заявив Юрій Віталійович.

Рішення – за громадами

Зрозуміло, що тодішньому очільнику області треба старанно виконувати вказівки президента. І більшість, в тому числі Опозиційний блок» його у цьому підтримує. Але від цього страждають люди. Що саме запропонував Юрій Одарченко?

- Фракція «Батьківщини» пропонує визнати документ про затвердження перспективного плану таким, що втратив чинність. Тобто відмінити ліквідацію сільських і селищних рад. По-друге, звернутись до Кабінету міністрів із пропозицією скасувати розпорядження №832-р від 05.08.2015 року. Звучить воно як «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Херсонської області». А голові обласної ради Андрію Путілову доручити створити спеціальну комісію із депутатів, членів громад і громадськості, які б разом працювали над розробкою нового перспективного плану.- заявив під час виступу на сесії голова фракції та кандидат в народні депутати від «Батьківщини» Юрій Одарченко. – Після розробки Плану винести його на розгляд сесії.

Проте звичайне депутатське звернення викликало справжній бунт у головуючого Андрія Путілова. Голова облради назвав виступ депутата "політикою" і спробував оголосити голосування за порядок денний без запропонованого питання. А все через висновок юридичної групи обласної ради. Нібито пропозиція кандидата від «Батьківщини» «містить процедурні регламентні порушення і порушення закону України». Лише після апелювання Юрія Одарченка до присутніх на сесії правоохоронців і працівникам прокуратури питання було включено до порядку денного сесії.

Проте депутати ініціативу «Батьківщини» не підтримали. Незважаючи на блокування такого важливого для селян питання, Юрій Одарченко продовжує працювати з ініціативними групами, до яких увійшли мешканці сіл, селищ та міста, що постали проти примусового об’єднання.

Яскрава обгортка

Що ж такого приховує в собі закон про "Про добровільне об'єднання територіальних громад"? Ще 5 лютого 2016 року його ухвалили. Партія «Батьківщина» за цей закон не голосувала. Бо його зміст виявився зовсім іншим, ніж його «обкладинка». Залучивши спеціалістів для детального аналізу цього закону, Юрій Одарченко виявив велику кількість ризиків та помилок, котрі допустили при його прийнятті.

Наприклад, норма, за якою обласні ради за поданням голів обласних адміністрацій (губернаторів) повинні затвердити "Перспективний план об'єднання громад області". Але на практиці будь-які бюджетні бонуси від об'єднання (заради яких і проводиться цей процес) нові громади отримають лише якщо їх об'єднання пройде по плану. Проте сам план із представниками громад ніхто не обговорював. Людей просто поставили перед фактом. Саме тоді громадськість масово почала шукати захисту та допомоги та звернулись до Юрія Одарченка.

У Херсонській області перспективний план затвердили влітку 2015 року. З такою пропозицією виступив тодішній очільник ОДА Андрій Путілов. І пропрезидентська партія разом із представниками «Опозиційного блоку» рішення підтримало. Депутатська фракція «Батьківщина» на чолі з Юрієм Одаренком виступила категорично проти затвердження подібного документу.

- План передбачає повну ліквідацію 80% сільських та селищних рад області. Так в цілих районах пропонується залишити лише одну селищну раду. Така доля очікує на Генічеський, Великолепетиський та інші райони. В Білозерському району ситуація трохи "краща" - тут зібралися ліквідовувати «лише» 19 із 22 рад. – пояснює Юрій Одарченко.

Мешканці цих сіл виступили категорично проти таких «нововведень» та разом з громадськими активістами і командою Юрія Одарченка утворили ряд ініціативних груп мешканців сіл, селищ та міста, що опинились в цій ситуації.

Подібні реформи в гарних «обкладинках» ми проходили ще в радянські часи. Тоді кілька сусідніх сіл об'єднували в єдину громаду. Практика тодішніх часів показала, що вже за 5 років лише села, які зберегли сільську раду, продовжують розвиватися - інші ж села поступово деградують або повністю зникають. У сучасному ж випадку ситуація ще гірша.

- По-перше, в селах, де зникне сільська рада згодом скоріш за все зникне і фельдшерсько-акушерський пункт, школа та будь-які інші установи, які фінансуються із бюджету, бо бюджету нової громади не вистачить на утримання всіх цих закладів. Не слід забувати що тепер на місцеві ради переклали ще й дошкільну освіту і ремонт місцевих доріг. Зникає орган соціального захисту (оформлення субсидій), зникає землевпорядник, зникають просто люди, які хочуть гарного життя в рідному селі. За будь-якою довідкою чи з будь-якого питання людині треба буде їхати в центр об'єднаної громади, який може знаходитися за 30-40, а то і 70 кілометрів від села, де людина проживає. – пояснює Юрій Одарченко.

Кому землю?

Ще одна загроза – села почнуть вимирати. Люди масово потягнуться до районних центрів чи Херсону. Чим менше людей залишається на селі - тим менше людей матимуть зв'язок із землею. Саме в цей момент нинішня влада пропонує дозволити продаж землі. Команда Юрія Одарченка і партія «Батьківщина» виступили категорично проти даних ініціатив влади і більшості в обласній раді.

- В умовах, коли 3/4 населення живе не межі бідності цю землю дуже швидко скуплять за не високу ціну офшорні компанії. В ситуації, коли в селі не буде влади, не буде громади, люди будуть постійно виїжджати в інші села - за кілька років вся земля буде в руках великих землевласників. А далі почнеться найгірше - засівати будуть найвигідніші культури - рапс та соняшник, земля буде бідніти, а результати праці людей будуть експортуватися. Пройде лише кілька років - а Україна вже перетвориться із житниці Європи на країну, що сама потребуватиме імпорту продовольства. – заявляє Юрій Одарченко.

Добровільно-примусово

У законі чітко сказано, що об’єднання громад є добровільним. Проте запропоновані владою зміни до Конституції дають право Верховній Раді об'єднувати громади і без згоди їх мешканців. Крім того, навіть на даний час згода людей не потрібна - рішення може прийматися на рівні депутатів, при цьому для початку процедури достатньо 1/3 від складу ради. Партія «Батьківщина» проводить постійний моніторинг таких загрозливих для населення процесів та останнім часом фіксує непоодинокі випадки «добровільно-примусового об’єднання».

Залишається єдиний вихід - загальні збори громадян. Так, в селах можливо провести збори ініціативної групи. Люди разом зможуть зібратися та прийняти обов'язкове для виконання владою рішення. Наприклад, рішення про відмову брати участь в примусовому об'єднанні громад та незгоді із розробленим чиновниками планом. Кожен має можливість організувати в селі такі збори і влада повинна буде нас почути. Саме через те, щоб донести думку громади до влади Юрій Одарченко і виступив на чолі громадського руху херсонців проти знищення села.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів