З 1 березня подорожчала електроенергія для населення. Це п’ятий етап зростання тарифів. До 100 кВт необхідно заплатити 0,90 грн замість 71,4 коп. Від 100 кВт електроенергія коштуватиме 1,68 грн.
“Таке стрiмке зростання тарифiв економiчно не виправдане, – упевнений президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий. – Будь-яке пiдвищення електроенергiї, так само, як палива, позначається на цiнах у всiх iнших галузях: у промисловостi, транспортi, побутi. Нашi ж зарплати та пенсiї неабияк вiдстають вiд такого пiдвищення. Ми формуємо незбалансований ринок купiвлi та продажiв. Виробники електрики думають, що зароблятимуть бiльше, а насправдi люди оплачуватимуть щораз меншу частку з того, що їм поставлено. Бо в людей i у пiдприємств умови стають дедалi гiршими. Це полiтика тимчасових керiвникiв, якi знають, що їм у владi залишилося небагато, i хочуть витягти з економiки якомога бiльше на користь певних компанiй чи державних монополiй.”
Відтепер 70% споживачів платитимуть за світло за максимальним тарифом, каже співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
– Тепер тарифи стануть економічно обґрунтованими?
– Не стануть. Економічно обґрунтований тариф – 2,32 гривні за кіловат. Такі цифри називає Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ).
– Більше підвищення цін на електроенергію не буде?
– Сподіватися не варто. 2,32 гривні – це натяк, що електрика для населення дорожчатиме. Реформа не досягла своєї мети. Тарифи підвищували, щоб зняти високі тарифи для промисловості, що перекривають відносно низькі ціни на електрику для населення. Західні кредитори вимагають подолати субсидіювання. Для цього треба буде або зменшити ціни на електрику для промисловості, або підняти для населення.
– Чому реформа не досягла мети?
– Причин багато. Основна – занепад економіки та складний стан паливної енергетики. Національна валюта девальвувала. Через це неможливо далі піднімати тарифи. Прийняли низку неправильних рішень. Коли економіка погано працює, зростає собівартість всього. Не тільки електроенергії. Тарифи, навіть попри їхнє підвищення, за цінами не встигають. Що з тим робити, незрозуміло. Піднімати їх ще – значить загнати проблему в глухий кут, бо споживачі не платитимуть. Не піднімати і залишити, як є – матимемо знову перехресне субсидіювання. Щоб вийти із ситуації, потрібна стабільна економіка. Слід підвищити реальні доходи українців.
– Раніше був розподіл щодо вартості: до 100 кіловат, від 100 до 600, понад 600. З березня середню ланку прибирали. Для чого?
– Щоб люди більше платили. Це цинічне рішення. Рано чи пізно питання про чергове підвищення тарифів для населення постане. Але це буде дуже непопулярне рішення. Матиме суттєві наслідки для уряду і регулятора. Влада у нинішніх умовах навряд чи швидко на нього наважиться.
– Чи слід очікувати, що прийдемо до єдиної ціни?
– Про єдиний максимальний тариф для всіх поки що не йдеться. Тут маємо радянську систему. За кордоном це працює навпаки: більше споживаєш електрики – менше платиш. Стимулюють споживання електроенергії. До вугільної кризи у нас такий підхід теж був би логічний.
Попередній уряд пропонував відмовитися від газу. Електрика була альтернативою. А тепер маємо проблеми з вугіллям. Вимальовується дефіцит електричної енергії.
– Платежі у тих, хто користується електроопаленням і газом, зрівняються?
– Якщо немає двозонного лічильника, платіжки будуть космічні. Позитивний момент – менше ставитимуть бойлерів у квартирах. Це зменшить навантаження на електромережу. Якщо у 16-поверхівці у кожній квартирі встановити електробойлер, може не витримати трансформатор. Якийсь час до цього йшло. До підвищення тарифів користуватися бойлером було вигідніше, ніж оплачувати гарячу воду. Але мережі можуть не витримати. Уже зараз у часи пік у “хрущовках” напруга сягає 180 вольт при проектній 220. Це значить, що електроприлади створюють надмірне навантаження на мережі.
–Попит на електрокотли, бойлери падатиме?
– Ні. Ситуація буде п’ятдесят на п’ятдесят. Є питання комфорту. Буває, на місяць і більше вимикають гарячу воду. Трапляються аварії. Люди сидять без води. У таких випадках економія відходить на другий план. Але бойлер і електрокотел без двозонного лічильника ставити невигідно.
– Коли можливе чергове подорожчання електрики?
– Уряд максимально відтермінує це. Усе дорожчає. Люди не зможуть платити. Але підвищення тарифів неминуче. Усе залежить від курсу долара, домовленостей з кредиторами, стану економіки.
– Теперішні тарифи на електрику на рівні з Європою?
– Німці платять 7 гривень за кіловат. У Росії, Казахстані теж вищі тарифи. Але тут важливо інше – порівнювати ці тарифи з реальними доходами населення.