Митрополит Київський і всієї України УПЦ Московського патріархату Онуфрій та нардеп-олігарх Вадим Новинський, якого депутати ВРУ позбавили депутатської недоторканності, а Генпрокуратура отримала право притягнути його до відповідальності за порушення закону, приїжджали до Херсона на 180-річчя Свято-Духівського кафедрального собору. Урочистості відбулися 11 грудня.
Святкування було бурхливим, про що чимало написано в онлайн-ЗМІ і в соціальних мережах. Не менш бурхливим було і обговорення того, що сталося того дня.
Активісти херсонського євромайдану не забули, яку роль відігравала УПЦ МП в подіях, учасниками яких ми є з 2014 року, – і підтримку антимайдану, і пропаганду “русского мира”, і схвалення сепаратистів та російської агресії в Криму і на Донбасі, і неповагу до визвольної боротьби України. Патріотично налаштовані громадяни Херсона (переважно – жінки) вирішили влаштувати митрополиту Онуфрію зустріч, адекватну його “заслугам” – прийшли з плакатами “Єдина країна – єдина церква!”, “Кирило благословляє Путіна вбивати православних дітей!”... Але... ледь учасники акції розгорнули плакати, як на них накинулися дужі хлопці спортивної статури. Деякі з нападників були одягнені так, немов перемістилися на машині часу з 90-х: у шкіряні куртки, спортивні штани та кросівки.
Ось свідчення однієї з учасниць акції Тетяни:
“Ми розуміли, що нас мало. А тітушок, на жаль, багато. Тому в планах було мовчки постояти з плакатами дуже толерантного змісту: “Херсон – не Донецьк”, “Єдина країна – єдина церква”, тощо. Молодики... відразу попередили: “Развернете плакаты – мы вас укатаем”. Поліція в особах керівників пропонувала нам піти за ворота, щоб не провокувати тітушок!!!!! Поліція не задалася питанням, що роблять декілька сотень молодиків спортивної статури на подвір’ї собору? Один із них, у синьо-червоній шапочці, поводився найбільш нахабно. Саме він погрожував людям, потім бив їх, виривав у журналіста камеру і також погрожував, ударив працівників поліції при виконанні службових обов'язків і у формі. Вони, щоправда, якось не дуже образилися. Ну, то таке... На момент, коли стало зрозуміло, що по грози реальні, викликали поліцію. Чарівний дзвоник на 102. Та слідчо-оперативна група чомусь не схотіла заходити на подвір’я і чекала, коли закінчиться бійка”.
Обговорюючи цю подію, городяни припускали, що настільки хамську поведінку стосовно активістів дозволило собі громадське формування з охорони правопорядку “Твердиня Херсона”, яке зовсім недавно отримало з міського бюджету 200 тис. грн. Незважаючи на те, що “ватяна” репутація керівників цієї організації активно обговорювалася і в пресі, і в соцмережах.
Потім журналісти з’ясували, що представники “Твердині Херсона” перебували в соборі, а у дворі чергували... боксери. Ними, до речі, опікується голова обласної ради Владислав Мангер, який є ще й віце-президентом Федерації боксу України.
Як тільки інформацію про боксерів оприлюднили, Херсонська обласна організація Федерації боксу України виступила із заявою, спробувавши пояснити, що спортсмени повели себе не як “тітушки”, а як свідомі громадяни – тому що “невідомі”... “попыталась спровоцировать конфликт и массовую драку прямо на территории церкви… Присутствовали на торжествах и пятеро представителей Херсонской областной федерации бокса. Когда начались провокации со стороны агрессивных неизвестных, тренер федерации Константин Мельник несколько раз попытался вежливо сделать замечание и попросить не использовать ненормативную лексику в храме. На что получил массу оскорблений в свой адрес… Когда словесно спровоцировать конфликт не удалось, провокаторы начали физически пытаться спровоцировать окружающих на драку: толкаться, дергать людей за одежду. К счастью, правоохранительные органы оперативно вмешались в ситуацию и не допустили перерастания конфликта в драку на территории церкви. Включились в ситуацию и представители федерации, находившиеся рядом простые прихожане начали растягивать особо буйных конфликтующих”.
“Так, були люди, які вели себе негідно, але вони до нас відношення не мають, – розповіла керівник Херсонської обласної організації “Правого сектора” Наталія Вотеічкіна. – Та й хлопці спортивної статури не особливо звертали увагу на провокаторів. Їх цікавили ми: вони оточили нас, рвали плакати, погрожували”.
А поліція тим часом...
Після святкування ювілею собору на сайті Головного управління Національної поліції в Херсонській області з’явилося повідомлення: “Сегодня в Херсоне состоялись мероприятия, посвященные 180-ой годовщине Свято-Духовского Собора. В мероприятиях приняли участие почти 2 тысячи граждан. На охрану публичной безопасности были задействованы 30 сотрудников полиции. Нарушений порядка не допущено”. Це при тому, що в інтернеті публікувалися відео з розірваними плакатами і з бійками.
Але, за версією поліції, “порушень порядку не допущено”.
Наталя Вотеічкіна згадала про події, що відбувалися дев’ятого травня цього року, коли херсонська поліція стала на захист... проросійських активістів:
“Людей, які прийшли на торжество з георгіївськими стрічками і портретами Сталіна, поліцейські оточили подвійним кордоном, щоб ніхто не завадив “ватникам” співати радянські пісні. А одинадцятого грудня, коли боксери почали “пресувати” нас, правоохоронці наполегливо вдавали, що нічого екстраординарного не відбувається. Чим можна пояснити такий вибірковий підхід? Кого захищає наша поліція? Чиї інтереси представляє? І відбувається це, нагадаю, в області, що межує з окупованим Росією Кримом ”.
Дійсно, на розміщених в інтернеті відео, як то кажуть, неозброєним оком помітно, що поліцейські мляво реагують на бійку, влаштовану боксерами в огорожі Свято-Духівського собору. Чому?
“Одиннадцатого декабря 2016 г. проукраинские (?) политики Андрей Гордеев и Владимир Миколаенко после лобызания с Онуфрием понесли невосполнимые репутационные потери. Репутация – это как плотность жидкости: когда она падает, тело тонет. Аминь”, – написав у Facebook херсонський громадський діяч Олег Зайченко.
Деякі захисники місцевих керівників спробували виправдати їх дивний вчинок: мовляв, зустрілися з Онуфрієм тільки для привітання і короткого протокольного спілкування. У відповідь обурені херсонці нагадали: “Про Церкву і Протокол пургу нести не потрібно. По-перше, церква у нас відділена від держави, тому протокол виключається автоматично. Похід до храму – справа суто добровільна”.
Багато хто пригадав також, що 8 травня минулого року, на урочистостях з нагоди 70-річчя Великої Перемоги, коли Петро Порошенко зачитував імена героїв України, які отримали це звання під час АТО, весь зал аплодував стоячи, а представники УПЦ МП на чолі з Предстоятелем, митрополитом Онуфрієм не піднялися зі своїх місць, демонструючи неповагу до героїв. Згадували і висловлювання Онуфрія про Голодомор, що викликало шквал обурень: “Голодомор – это было вразумление, усмирение со стороны Господа нашей гордыни, которая восстала против себя самого, против бытия человека. Есть такое украинское выражение, немного вульгарное – “катюзi по заслузi”. Мы получили то, что заслужили”.
Вимовити такі слова в Онуфрія повернувся язик ще в 2008 році, під час його перебування митрополитом Чернівецьким і Буковинським.
Гордєєву і Миколаєнку нагадували про те, що вони безліч разів говорили про вірність ідеалам Майдану, говорили про мужність і героїзм наших воїнів, про необхідність шанувати пам’ять жертв Голодомору. Але на ділі... пішли цілуватися з відвертим ворогом. Які ж обставини змусили главу облдержадміністрації та мера Херсона засвідчити повагу одіозному ієрархові?
“Разом із митрополитом в Херсон приїжджав і нардеп Вадим Новинський. Саме перед ним є зобов’язання у наших чиновників, – поділився своїм припущенням керівник Херсонської обласної організації Комітету виборців України, політолог Дементій Білий. – Згадаймо День міста в цьому році. Хто оплатив концерт групи “Океан Ельзи”? Суднозавод, що належить Новинському. Зараз прийшов час надати відповідну послугу: легітимізувати візит Онуфрія, надати йому ваги. Такі люди, як Новинський, нічого не роблять просто так ”.
На думку Дементія Білого, візит Вадима Новинського зробив ювілей Свято-Духівського собору Херсона політичною акцією:
“Давайте не будемо забувати, що цей нардеп має не тільки бізнес-інтереси в Херсонській області, він ще у фракції Оппоблока куратор південних регіонів України. І його візит разом із Предстоятелем УПЦ МП – спроба дати зрозуміти парафіянам, яку політичну силу вони повинні підтримувати. І глава Херсонської ОДА разом із мером міста, привітавши Онуфрія, мимоволі стали учасниками цієї політичної акції ”.
Утім, якщо Андрій Гордєєв і Володимир Миколаєнко обмежилися лише протокольним привітанням, то член “Батьківщини”, голова Херсонської облради Владислав Мангер (той самий, який опікується боксерами) відстояв службу в соборі. Причому, стояв з Новинським практично пліч-о-пліч – ближче, ніж місцеві провідні оппоблоківці Єгор Устинов і Василь Федін. Такі ось “гідні кадри” висуває до влади “Батьківщина”.
У Херсоні Вадим Новинський не тільки молився разом із митрополитом Онуфрієм, а й спілкувався з журналістами. І під час інтерв’ю, відповідаючи на питання про ставлення до акції протесту, що проходила біля храму, нардеп-олігарх заговорив про святість Предстоятеля УПЦ МП, розповів про інцидент, що стався в 90-х роках: “Машину, в которой ехал Онуфрий, тогда он был еще епископом Черновицким, остановили бандиты. Они выволокли его из машины, издевались. Онуфрий не сопротивлялся, только молился. Тогда все обошлось. А спустя некоторое время все пятеро тех бандитов погибли”.
“Суд Божий – он неотвратим”, – зробив висновок олигарх.
Виходить, з точки зору Новинського, херсонські патріоти, які виступають за єдність країни і церкви, – бандити, які заслуговують “суду Божого”? А як ще можна трактувати сказане політиком? Політиком, молитовний спокій якого охороняють боксери, що приходять до храму одягненими в шкірянки і спортивні штани.
Фото Олександра Корнякова
Шостого грудня, коли голова облради Владислав Мангер виступав на урочистостях, присвячених Дню збройних сил України, у нього на голові була бейсболка з вишитими на ній прапором та гербом України. А на цьому богослужінні Мангер – поруч із людиною, яку називають “гаманцем” антиукраїнських сил. Коли він був більш щирим? Утім, Мангер не став би головою облради без допомоги фракції Оппоблоку.