На початку 2019 року українцям надали можливість отримати документи на житло, яке було збудоване без дозвільних паперів.
Сайт "Сегодня" розповідає, навіщо потрібна будівельна амністія, як оформити необхідні документи і скільки це коштуватиме.
Будівельна амністія в Україні набула чинності восени 2018 р. За фактом це легалізація дачних, житлових будинків і господарських будівель, які були побудовані без дозвільних документів.
Під амністію потрапляють такі категорії об'єктів:
"Всі ці об'єкти повинні належати до об'єктів з незначними наслідками (СС1), які в свою чергу визначаються такими критеріями:
Також цільове призначення землі, на якій здійснено самовільне будівництво, має відповідати призначенню будівлі, інакше будівельному амністуванню не бути", – розповідає Ігор Козак, юрист АТ "КФ "ДОМІНАНТА".
Діє ця амністія безстроково, і скористатися нею можуть як ті, хто безпосередньо сам звів самобуд, так і люди, яким самобуди перейшли у спадок.
За інформацією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, всього за кілька місяців 2018 року українці узаконили близько 9 тис. будинків.
"Будівельна реформа, яку ми розпочали 2015 року, сьогодні дає результат. Ми децентралізуємо повноваження ДАБІ (100 міст), максимально спростили і скоротили дозвільні процедури, встановили критерії перевірок. 2018 року стартувала онлайн-платформа "Прозора ДАБІ", до якої вже звернулося понад 1,5 тис. забудовників", – пояснив міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко.
З 18 січня 2018 року набув чинності наказ Мінрегіонбуду, який спрощує процедуру будівельної амністії. Тепер всі необхідні документи для оформлення будинку можна подати в режимі онлайн.
Нагадаємо, що в Україні вже вводили будівельну амністію, яка почала діяти 2015-го. Тоді можна було легалізувати самобуди 1992-2011 років за спрощеною процедурою лише до кінця року.
Для того, щоб оформити документи на будівництво, необхідно звернутися до органів державного архітектурно-будівельного контролю при виконавчих комітетах міської, селищної або сільської ради. Наприкінці минулого року в країні працювало 100 органів, уповноважених вирішувати питання будівельної амністії.
"Згідно з процедурою, введеною будівельною амністією, власник (користувач) земельної ділянки, на якій розміщений об'єкт будівництва, з метою введення останнього в експлуатацію повинен звернутися до відповідної архітектурно-інженерної організації для проведення техогляду споруди, за результатами якого складається Техзвіт (у випадках передбачених законодавством) або ставиться позначка в технічному паспорті", – говорить Артем Білоусов, Радник ЮК JN Legal.
Юрист додає, що після завершення технічного огляду об'єкта будівництва необхідно звернутися до органу архітектурно-будівельного контролю через Центр надання адміністративних послуг з наступними документами: заявою, екземпляром заповненої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, технічним звітом (якщо це передбачено законодавством) і завіреними копіями документів, що підтверджують право власності (користування) земельною ділянкою та технічного паспорта.
На офіційному сайті ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція) зазначено, що для оформлення нерухомості, яка потрапляє під будівельну амністію, потрібні такі папери:
Документи подаються через Центр з надання адміністративних послуг та розглядаються до десяти днів.
Нагадаємо, для того, щоб узаконити самобуд, необхідно, щоб він відповідав цільовому призначенню земельної ділянки. Також під дію амністії не потрапляють багатоповерхівки, квартири і самовільно збудовані гаражі на прибудинкових територіях багатоповерхових будинків.
Для того, щоб легалізувати самобуд, великі гроші не потрібні. Основні кошти доведеться віддати за проведення технічної інвентаризації, яку роблять приватні структури. Виготовлення техпаспорта для приватних будинків площею до 100 квадратних метрів становить близько 1000 грн, а ось для будівель понад цю площу зростає і ціна – до 2000-3000 грн, залежно від швидкості виконання.
Якщо ж не придбати документи на свої споруди, за це можна отримати штрафи.
"Експлуатація об'єкта будівництва без введення його в експлуатацію тягне до залучення приватного особи до адміністративної відповідальності згідно зі ст. 96 КУпАП (від 8500 до 10 200 грн.), не дає права використання систем комунікації (вода, газ, тепло і електроенергія), а також не дає можливості юридично розпоряджатися таким об'єктом як нерухомістю (продавати, здавати в оренду, передавати у спадок і т.д.)", – говорить Артем Білоусов.