В Україні завершилося голосування на виборах президента України. О 20:00 по всій країні закрилися виборчі дільниці.
За попередніми даними Національного екзит-полу, за станом на 18:00 найбільшу підтримку виборців – 30,4% – отримав Володимир Зеленський. Також, за даними екзит-полу, до другого туру виходить діючий президент Петро Порошенко, за якого проголосували 17,8% виборців. Замикає трійку лідерів Юлія Тимошенко, яка отримала 14,2% голосів.
Далі по перевагах громадян йде Юрій Бойко (9,8%), Анатолій Гриценко (7,1%), Ігор Смешко (6,4%), Олег Ляшко (4,8%), Олександр Вілкул (4%) і Руслан Кошулинський (1,8%). Решта кандидатів набрали менше 1% голосів.
Як зазначила в прямому ефірі телеканалу "Україна" відразу після оголошення результатів екзит-полів голова правління громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, результати виборів в цілому відповідають очікуванням.
"Для нас не є несподіваними результати. Тому що вони в цілому корелюються з даними соцопитувань, які були оприлюднені в середині тижня. Несподіваною стала явка", – зазначила Ольга Айвазовська.
Ще задовго до голосування експерти відзначали, що ключовим для результатів першого туру виборів буде явка виборців. Це було цілком зрозуміло з низки причин. По-перше, позасистемність Володимира Зеленського не дозволяла давати якісь гарантовані прогнози щодо кількості голосів, які в підсумку зможе отримати на даний час найбільш рейтинговий кандидат.
Не менш, а, скоріше, навіть більш важливим показник був і для кандидатів, які займали 2-3 місця в соціологічних опитуваннях і борються за вихід у другий тур. З одним нюансом. Оскільки до цього Петро Порошенко і Юлія Тимошенко йшли практично нарівні (як відзначали соціологи, їх результати в останній перед виборами місяць нагадували "гойдалки"), президенту і лідеру "Батьківщини" важливо було привести на дільниці саме своїх виборців.
Втім, таке ж завдання стояло перед усіма кандидатами. І вони з ним впоралися. За даними Центрвиборчкому, станом на 15:00 явка виборців була 45,11%, що майже на 5% вище, ніж на виборах глави держави 2014 року (тоді на 15:00 явка становила 40,36%). Відзначимо, що п'ять років тому підсумкова явка становила 59,48%.
Рекордсменом під "екватор" дня була Запорізька область, де на 15:00 проголосували 49,1% виборців. Не набагато менше прийшли на дільниці в Дніпропетровській і Полтавській областях. А аутсайдером на 15:00 була Закарпатська область, де проголосували на цей час менше 30% виборців.
Приємно здивували громадяни України, які голосували за кордоном. У день виборів кореспондентські пункти "Сегодня" працювали в багатьох країнах світу, і практично скрізь наші кореспонденти зафіксували величезний інтерес громадян до виборів.
Так, в Малайзії деякі наші співвітчизники прокинулися о п'ятій ранку, щоб дістатися з островів, де вони проживають, до виборчої дільниці в столиці. В Ізраїлі українці відпрошувалися з роботи, щоб проголосувати. Величезні черги вишикувалися до виборчих дільниць в Польщі.
Перед виборами були серйозні побоювання щодо можливих провокацій і спроб зриву процесу – в першу чергу силами ззовні. Але, на щастя, обійшлося без серйозних інцидентів. За великим рахунком, можна говорити, що вибори пройшли навіть спокійніше, ніж в "мирні" часи. Можливо, у агресора і були плани щодо дестабілізації обстановки в день виборів, однак спрацювали наші спецслужби і правоохоронні органи.
Фактично найсерйознішим інцидентом, про який стало відомо, була спроба підпалу виборчої дільниці в Чернігівській області. Нагадаємо, що в смт Борзна близько 11 ранку виборець кинув пляшку із запальною сумішшю в сторону кабінок для голосування. В результаті події ніхто не постраждав, виборчий процес не припинявся.
За даними правоохоронних органів, станом на 18:00 в цілому зафіксовано 1612 порушень. Що, прямо скажемо, середньостатистичний показник як для дня виборів. За даними прес-служби Міністерства внутрішніх справ України, зокрема, 112 заяв та повідомлень були пов'язані з незаконною агітацією, 97 – з фотографуванням бюлетенів, 35 – зі спробами підкупу виборців. 30 повідомлень стосувалося спроб зашкодити бюлетень, 10 – винести його з дільниці. Нарешті, зафіксовано 9 повідомлень про замінування.
Якщо говорити в розрізі регіонів, то найбільше порушень – від 100 до 200 – було зафіксовано в Дніпропетровській області, Києві, Одеській та Харківській областях. В цілому число правопорушень було "середньостатистичним" як для дня виборів, тому можна сміливо говорити, що вибори 31 березня пройшли спокійно.
"Для мене дуже приємно, що будь-яких системних порушень, яких побоювалися і українські громадяни, і іноземні партнери, не було зафіксовано під час голосування", – зазначив в прямому ефірі телеканалу "Україна" міністр юстиції Павло Петренко.
Як очікується, перші офіційні результати почнуть надходити в ЦВК вже протягом декількох годин. Згідно із законодавством, Центрвиборчком має 10 днів для встановлення остаточних результатів першого туру виборів. Однак в комісії вже висловили надію, що офіційні учасники другого туру будуть названі набагато раніше.
Попереду країну чекають ще три тижні виборчої кампанії, які навряд чи будуть поступатися за політичним напруженням кампанії першого туру.