Перед публічним виступом часто з'являється відчуття паніки. Найкращі оратори завжди володіють відпрацьованими навичками, техніками, прийомами і секретами.
"Для початку відкинемо інфантильну та підступну думку: "У мене нічого не вийде, публічні виступи – це не моє". Особливо якщо ви пережили перший провал. Кожна людина здатна стати ефективним публічним оратором. Тільки для досягнення цієї мети кожному знадобиться своя кількість часу", - йдеться у блозі практикуючого психолога Оксани Рихальської на "Новое время".
Ефективний публічний виступ вирішує кілька завдань: інформувати, зачіпати емоції, розважати, спонукати до дії.
Існує кілька пунктів, які зроблять виступ ефективним. Фахівець поділяє їх на питання: що, навіщо, як?
Якщо ви виступаєте перед публікою - що ви їй скажете? Потрібна сформульована і обґрунтована теза - посил. Він має бути коротким, легким для запам'ятовування і повторення.
"Щоб посил засвоїли, його потрібно регулярно озвучувати в тексті виступу: він має бути заявленим на початку, регулярно повторюватися на етапі обґрунтування і яскраво виділятися в кінці. Ваш виступ вдався, якщо у відповідь на питання "про що говорив мовець?", слухачі повторюють основну тезу вашої промови", каже фахівець.
Щоб думку засвоїли, її потрібно повторювати не менше 5 разів. З публікою варто працювати на вербальному, візуальному і емоційному рівні. Таку інформацію активніше запам'ятовують.
Крім того, аудиторія краще відгукується на емоцію. Тому варто використовувати образи, розповідати цікаві історії та приклади.
Друга складова успішного виступу - розуміння його мети.
Обсяг уваги аудиторії обмежений. Він буде направлений або на інтереси компанії, або на "блиск" оратора. У число найбільш поширених цілей входять: конкретна дія; пробудження інтересу до проекту; запам'ятовування інформації і передача її іншим, запам'ятовування персони, що виступає", - пояснює психолог.
Щоб мета спрацювала, важливо залучити слухачів до себе. Статистика сприйняття говорить, що: 60% уваги – тому, як він виглядає, 30% – тому, як він говорить, 10% - тому, що він говорить.
Умова ефективного донесення інформації - жива мова. Заучування тексту - один зі способів втратити аудиторію. Перед виступом варто вивчити лише його структуру. Публіці стає нудно, коли вона чує строго вивчений текст.
"Початок промови – це прелюдія перед основною доповіддю. Люди люблять прелюдії, особливо якщо в них використовуються історії або несподівані метафори. Для спілкування з цільовою аудиторією варто використовувати звернення – "ми", "ви", а уникати частих повторів "я", "я". Це сприяє ідентифікації з публікою", - радить спеціаліст.
Якщо існує страх виступу, тривогу варто побороти. Існує чимало технік і методів. Утім перед виступом треба знімати лише первинну напругу. Трохи адреналіну ораторові необхідно.
Психолог наводить дихальну техніку, яка допоможе впоратися зі страхом:
"Перед публічним виступом у спокійній обстановці зробіть повільний вдих на рахунок чотири, затримайте дихання на рахунок чотири і закінчите видихом, теж на рахунок чотири. Вправу необхідно повторити близько двадцяти разів", - каже фахівець.
Не можна закінчувати і починати виступ на негативній ноті. Мають бути тільки позитивні емоції. Варто створювати власний стиль виступів, транслювати свої індивідуальні особливості.