У Кривому Розі судять херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” Іллю Карамалікова. Його звинувачують у державній зраді. За версією слідства, під час окупації Херсона він передав Росгвардії російського пілота, якого затримали місцеві жителі. Йому загрожує 15 років або довічне ув’язнення.
Про це йдеться в матеріалі Медійної ініціативи за права людини.
Зазначається, що судовий процес над Карамаліковим триває з жовтня 2022 року.
За словами Іллі Карамалікова, у перші дні повномасштабної війни він закликав людей до самоорганізації. Так виникла “народна дружина”, яка патрулювала місто, розвозила їжу та припиняла мародерство. У Херсоні 15 березня “дружинники” затримали пораненого російського пілота гелікоптера, який ішов із Чорнобаївки.
“У цей момент ми знаходимо російського військового, який не чинить опору, здає зброю й говорить: “Робіть зі мною, що хочете, я навоювався”. Його нагодували, перев’язали голову. Ми носились із ним, не знаючи що робити”, – розповів Ілля Карамаліков.
Він пояснив, що переправити пілота на підконтрольну Україні територію не могли, бо на першому ж блокпосту його виявили б військові РФ.
Також додав, що радився стосовно цієї ситуації із заступником законного міського голови Анатолієм Хоменком.
“Ілля телефонує Хоменку, який відповідав за співпрацю з правоохоронними органами. Хоменко каже Іллі: “Забирай поки полоненого до себе, я наберу”. Він переговорив з есбеушниками та передав рекомендацію віддати пілота росіянам, аби не наразити на небезпеку українських військових, яких переховували в Карамалікова. Відповідно, Ілля телефонує без будь-якої конспірації росіянам і говорить про полоненого”, – розповів Михайло Величко, захисник Іллі Карамалікова.
За версією обвинувачення, у березні 2022 року Карамалікова завербував Олександр Науменко, росгвардієць із позивним “Альфа”. Він керував Росгвардією, яка розганяла мітинги та катувала людей в окупованому Херсоні. Одним із доказів у справі став телефонний дзвінок Карамалікова Науменку, який імовірно перехопила українська контррозвідка.
Адвокат переконує, що депутат вимушено спілкувався з росгвардійцями, щоб звільняти затриманих дружинників. За його словами, “Альфа” наказав Карамалікову привезти пілота у комендатуру.
Сам Карамаліков каже, що після тієї розмови вирішив шукати шляхів, як не видавати пілота. Він передав його Валерію Кулешову, який приїхав розпорядженням Анатолія Хоменка.
Окрім епізоду з російським пілотом, слідство стверджує, що Карамаліков закликав посадовців до співпраці з росіянами, організовував розміщення російських військових, передавав дані про проукраїнських політичних діячів, активістів, правоохоронців і ветеранів АТО.
Карамаліков зазначає, що жодна людина в суді не підтвердила, що він агітував когось до співпраці з Росією.
Також за інформацією слідства, Карамаліков допомагав пропагандистським медіа. Медійній ініціативі не вдалося знайти жодних його публічних інтерв’ю чи відео, де він підтримував би Росію.
Медійна ініціатива зазначає, що прокурор відмовився коментувати справу. Та пояснив, що раніше на суді озвучував позицію і не має бажання коментувати “кожну неймовірну історію”, яку розповідає захист.
Михайло Величко подав два клопотання. Просив надати йому матеріали СБУ, на основі яких слідчі отримали від суду дозвіл на негласні слідчі розшукові дії щодо Карамалікова. Та доступ до даних мобільного оператора, які мають показати, де був телефон Карамалікова у квітні 2022 року. Суд задовольнив лише друге клопотання.
Анна Рассамахіна, адвокатка Медійної ініціативи й експертка з Міжнародного гуманітарного права пояснила, що затриманий пілот склав зброю через поранення і не міг брати активну участь у бойових діях.
Обвинувачення стверджує, що Карамаліков передав його російським військовим, щоб той повернувся до бойових дій.
“Але якщо інкримінують цю мету, то її треба довести, – підкреслює Рассамахіна. – Проте коли людина, яка не належить до збройного формування, надає такому затриманому медичну допомогу чи кудись його передає – це не злочин. Принаймні в тому формулюванні, яке ми бачимо в обвинувальному висновку”.