Всі друковані ЗМІ в Україні мають видаватися державною мовою

Відучора, 16 січня, набрала чинності стаття 25 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Тепер всі друковані засоби масової інформації повинні виходити українською.

Про це у Фейсбуці нагадав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь:  

«Друковані засоби масової інформації в Україні видаються державною мовою. Відповідно до закону, друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день», - написав  Тарас Кремінь.

Однак ця вимога має й чіткі винятки. Вона не стосується  видань  кримськотатарською, іншими мовами корінних народів України, англійською та офіційними мовами Євросоюзу. Нагадаємо, що російської серед них немає.

А ось ще одна вимога закону: 

«У кожному місці розповсюдження друкованих засобів масової інформації друковані засоби масової інформації державною мовою мають становити не менше 50 відсотків назв друкованих засобів масової інформації, що розповсюджуються в цьому місці. У місці розповсюдження друкованого засобу масової інформації, виданого іншою, ніж державна, мовою, розповсюджується такий засіб масової інформації державною мовою». 

Окрім цих вимог,  газети і журнали не можуть використовувати ніякі повідомлення іншими мовами. Це насамперед стосується оголошень і реклами.

Чимало редакцій вже не видають російськомовних версій, а лише - українські. Бо, як стверджує «Детектор медіа»  видавати дві версії збитково.

На початку минулого місяця почав виходити українською журнал ELLE Ukraine. 2 січня - Playboy Ukraine, 10 січня - газета «Вести». 13 січня -  «КП в Украине» і «Факты и комментарии», 14 січня - журнал «Фокус».

«Комсомольська правда» і «Факти»  вже вийшли українською.

На українську перейшли всі видання UMH Group («Кореспондент», «Футбол», «Теленеделя»), журнали «Бурда» і Viva.

А вже через пів року, з 16 липня, українська стане обов’язковою в інтерфейсах комп’ютерних програм та інтернет-представництв (вебсайти, офіційні сторінки в соцмережах).

З цієї дати діятимуть  й адміністративні санкції за порушення  мовного закону, зокрема, для фізичних осіб та друкованих ЗМІ. Це штрафи  від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів   (3400−11900 гривень) або попередження, якщо  порушення виявили вперше.

Тобто фінансово каратимуть і заклади, і посадовців, і працівників. Скажімо, якщо продавчині порушення закону може коштувати 3400—5100 грн, то держслужбовцю воно коштуватиме  3400−6800.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також